fbpx
Таг: игра

таг: игра

Играта „Драгон Ејџ: Инквизиција“ е бесплатна на Епик гејмс до утре

Легендарниот RPG серијал „Драгон ЕЈџ“ (Dragon Age) доста добро познат на гејмерите, кулминираше со играта „„Драгон Ејџ: Инквизиција“, која сега може да се преземе бесплатно од Epic Games, до утре. Овие игри се едни од најпознатите по својата експлицитност и ги имаат речиси сите можни предупредувања дека се наменети за возрасни. Повелете и погледнете го трејлерот за играта на...

Бесплатно демо за платформската игра „Бласфемос“

На Steam може да се симне бесплатно демо од играта Blasphemous. Станува збор за платформска игра за возрасни која функционира како Souls игра, а естетски наликува на старата добра платформска игра Ghost and Goblins. Имено, копјето на витезот од Ghost and Goblins служи како инспирација за шлемот на главниот лик во Blasphemous познат по називот „Penitent One". Мора да...

Платформската игра „Ислетс“ е бесплатна до четврток на „Eпик гејмс“

Платформската игра „Iselts“ иако се класифицира како „Метроидвенија“ игра. Негативните работи како тешкотијата на играта се намалени на минимум, всушност и нема голема разлика ако ја играте играта на најлесно или на најтешко што ја прави попристапна и за повозрасните и за новите генерации. Повелете и погледнете го трејлерот за Iselts:  Арт стилот во играта е сличен на анимеата од...

Играта Helldivers 2 заслужено стекна голема популарност

Играта Helldivers 2 станува многу популарна. Таа користи механики од Warframe и Star Wars Battlefront 2, а јунаците во играта потсетуваат на главниот лик од серијата The Mandalorian. Борбата против бубачки потсетува и на Starcraft 2, со тоа што нејзините „зерги” овде се наречени „терминини”. Самата премиса на играта е очигледно инспирирана од романот „Starship Troopers“ од писателот Роберт...

Играта Aerial Knight’s Never Yield е бесплатна на Epic Games до денеска

Платформската игра Aerial Knight’s Never Yield е бесплатна на Epic Games до денеска. Можете да ја преземете оваа игра акo сте регистрирани на Epic Games, инаку во редовна продажба е 12 евра. Играта е кратка и може да се заврши за час и половина.  Ова е трејлерот за играта: Играта има одлична музика инспирирана од музиката на анимето Cowboy Beebop која...

Модот на Елден Ринг наречен „Convergence Mod” има огромна популарност

Модот направен за играта Елден Ринг наречен „Convergence Mod“ моментално има огромна популарност поради широкиот спектар на нови можности што ги нуди. Има стотици нови магии, оклопите не служат само за изглед за разлика од „Ванила”, верзијата на Елден Ринг (Терминот „Ванила” во гејмерскиот речник се употребува за првични основни верзии на игрите), туку надодаваат и поени за физичка...

Играта „Destiny 2“ е бесплатна за преземање на Epic Games

Како предновогодишен подарок, платформата за игри Epic Games ја подарува играта „Destiny 2“ со сите нејзини експанзии. Играта, која чини 60 евра, може да ја земете до 20 декември сосема бесплатно. Oва е трејлерот: Оваа игра од девелоперите „Bungie“, е излезена по излегувањето на „Ворфрејм“ од фирмата „Дигитални екстреми“, за која имаме и претходни написи. И „Destiny“ 1 и 2,...

Играта „WoW SoD“ доби огромна популарност поради својата иновативност

Играта „World of Warcraft Classic Season of Discovery“ (WoW SoD) добива на популарност. Класичните сервери сè уште постојат посебно, а во експанзија е играта „Драгонфлајт“. Оваа трета опција за играње на „WoW“ овозможува добивање на вештини од целиот распон и избори откако постои играта. Така, вештерот може да биде и тенк, а волшебникот може да биде и лекувач, и...

Најавена е најновата игра „Blade Runner“, ќе се објави догодина

Blade Runner Labyrith screenshot from YouTube game trailer on Gamespot
По мотив на еден од најдобрите своевремени филмови на темата сајберпанк - филмот Blade Runner излезен во 1982 година во режија на Ридли Скот, во 2024 година ќе излезе најновата игра со наслов „Blade Runner 2033: Labyrinth“. На истата тема веќе има одлична постара видео игра, но овој пат ќе ви го презентираме трејлерот за играта што допрва ќе следи. https://www.youtube.com/watch?v=l_tfihRqBnI По...

Втората сезона на играта „Диабло 4“ со катастрофален почеток

Diablo 4 screenshot Lichna Arhiva na Ivan Stojanovski se koristi so dozvola
Долгоочекуваната втора сезона со вампирска тематика на играта „Диабло 4“ до сега има катастрофален почеток и прием кај гејмерите, па како резултат на тоа, играта е сега во полоша состојба од претходно. Пред неколку дена, „Близард“ најпрво објави видео со најава за тоа што сè е сменето во играта и што сè може да се очекува како поправени работи...

Нов трејлер за новата игра Мортал Комбат

Mortal Kombat 1 слика од Wikipedia
Во изработка е најновата верзија од Мортал Комбат серијалот игри, кој им е добро познат и на постарите и на поновите генерации. Повозрасните ги паметат првичните верзии на бруталната игра со „коцки-коцки графика”, која беше направена со вистински снимки од актери кои беа вметнати како анимации во играта, докажувајќи дека мешањето на филмот и видео игрите може да биде...

Играта Mordhau можете бесплатно да ја преземете на Eпик гејмс до 20 април

Mordhau скриншот од Epic Games
Играта Mordhau со средновековни битки е бесплатна за преземање на Епик гејмс до 20 април. Во редовна продажба таа чини 27 евра. До четврток, бесплатна е основната игра, која доаѓа со 38 достигнувања на Епик гејмс. Има и додатоци кои може да ги купите што додаваат различни сетови како Лајон сет, Гротеск сет и Драгон сет. Во играта Mordhau, ако...

До денеска е бесплатна играта „Dying Light“ со зомби апокалипса

Dying Light 1 скриншот од трејлерот за играта на Epic Games
Играта Dying Light една од најдобрите и најпопуларните игри  со „зомби апокалипса” е бесплатна на Epic Games до 13 април (четврток). Се работи за квалитетна игра со експлицитни сцени на „Blood And Gore”. Оваа игра е позната и по тоа што има паркур скокања и движења што го прават текот на играта многу подинамичен и со слеана акција. Играта...

Играта Tiny Tina’s Assault on Dragon Keep бесплатна за преземање на Steam до 23 март

Tiny Tina скриншот од Steam
Играта Tiny Tina's Assault on Dragon Keep е бесплатна за преземање на Steam до 23 март. Играта на Steam можете да ја набавите преку опцијата „Claim“ како да ја купувате, при што нејзината цена е 0 евра. Набавката се одвива на сличен начин како и другите игри. https://www.youtube.com/watch?v=TxKrp81yXL8   Се работи за игра што е пародија, при што првата пародија се игрите...

Најновата игра Вулверин е во развој – гејмерите шпекулираат секакви сценарија

Вулверин скриншот од трејлерот од YouTube
Неодамна се објавија свежи информации околу најновата игра со ликот на Вулверин. На оваа игра работат истите девелопери Insomniac кои ја направија првата игра Спајдермен за PlayStation 5 што беше една од најдобрите, ако не и најдобрата игра со суперхерои воопшто дотогаш. Затоа, и за Вулверин се очекува да направат квалитетна и динамична игра. На истава тема веќе имавме...

„Wild Hearts“ најнова игра во најава што го “размрда” светот на игрите

Слика од главниот сајт на играта Wild Hearts во сопственост на EA Games
„Wild Hearts“ е најновата игра, која што иако е во најава, веќе го "размрда" светот на игрите. Се работи за Co-Op RPG игра што може да се игра со три играчи истовремено, каде со оружја од блиску, со лак и со стрели можете да се ловат џиновски чудовишта во прекрасен амбиент на отворен свет и природа. Првиот трејлер за...

Објавен е најновиот гејмплеј трејлер за играта “Gotham Knights”

Gotham Knigths Скриншот од WB Games
Најновиот “гејмплеј” трејлер за "Gotham Knights" е извадок од почетокот на приказната во најновата игра што изобилува со многу подобрени карактеристики, како прекачување по ѕидови што е подобро анимирано од Assassin’s Creed, употреба на “grappling hook” за брзо патување и “silent takedowns” од високо и од стелт. Графиката е впечатлива и има глатка транзијата помеѓу “гејмплеј” и “cutscenes”. Детективскиот “мод”...

Soulframe е најновата бесплатна игра во развој од креaторите на Warframe

Скриншот од Soulframe од Digital Extremes
Soulframe е најновата бесплатна MMORPG игра во развој од креaторите на Warframe, која што беше најавена на најновиот Tennocon 2022 од фирмата Digital Extremes. Станува збор за игра со средновековни оружја, во која нагласеноста е на зближување со природата и на акција како во Elden Ring и други “souls” игри. Велат дека играта ќе биде во „Сестрински универзум“ со...

Elyon: најнова корејска ММО, сега достапна и преку GeForce Now

Скриншот од играта Elyon
Elyon е најнова корејска ММО игра, која што сега е достапна и на GeForce Now. Графиката во играта е одлична, од дизајн на ликови до прекрасни околини со природа. Играта е означена како 18+, но и покрај тоа, квестовите се едноставно направени и брзо се напредува. https://www.youtube.com/watch?v=VlhlJJBVGgg Покрај неверојатната графика која бара солиден компјутер, освен ако не ја играте преку Could...

Играта A Plague Tale Innocence бесплатна на Epic Games до 12 август

A Plague Tale Innocence е бесплатна за превземање на Epic Games платформата до 12 август (четврток). Се работи за понова игра со одлична графика и може да се игра преку GeForce Now (GFN). Во основа целата игра е стелт ескорт игра, каде се прикрадувате водејќи го своето братче под рака и единствено оружје ви е праќата за фрлање камења....

Мицкоски на средба со амбасадорите на државите членки на ЕУ

Премиерот Христијан Мицкоски денеска се сретнал со амбасадорите на државите-членки на Европската унија. Тие разговарале за актуелната политичка и економска состојба во земјата, како и за напредокот на државата...