fbpx
Таг: идентитет

таг: идентитет

„Идентитетол Форте“ – Уметничката акција го прикажува апсурдот во кој е заглавена Македонија

Утрово во центарот на Скопје вниманието на граѓаните го привлече уметничка инсталација „Идентитетол Форте“. Како што појаснија креаторите на оваа идеја, инсталацијата во форма на кутија со лекови е креирана да го прикаже апсурдот во кој е заглавена Македонија. „При секоја криза во Македонија елитите веднаш посегнуваат кон приказните за загрозеност на идентитетот, иако со поскапувањата на храната и енормните...

Костадиновска-Стојчевска за „Топ Ченел“: Стратешка цел е да бидеме дел од ЕУ, како Македонци со македонска култура и македонски јазик

„Сакаме да се признае македонската култура, македонскиот јазик, нашата етничка припадност и посебноста што ја имаме како Македонци и како што неколкупати напомена нашиот премиер, „Да“ нашата стратешка цел е да бидеме дел од ЕУ, но не сакаме ништо повеќе или помалку отколку што заслужуваат, сакаат или имаат другите земји-членки на ЕУ“, одговори министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска во...

Вистиномер: Не е вистина дека со Преспанскиот договор јазикот е сменет во „северно-македонски“

Во Договорот меѓу С. Македонија и Грција, потпишан во 2018 година, не постои одредба со која се загрозува македонскиот идентитет, македонската посебност и јазик. Официјалниот јазик на нашата држава е „македонски јазик“ кој може да се преведе на сите јазици, без никаква фуснота за дообјаснување. Во самиот Договор, во членот 1 стои дека „официјалниот јазик на Втората страна ќе...

Македонски манифест: Цутење на словенските фиданки после античкиот зимски период

Ова здружение не го слушнавме да говори за нашиот словенски ген во време кога тоа не беше „во мода“, односно кога, не толку одамна, бевме претворани во антички народ, кој нема никаква врска со словенската матица. А, сега Манифестот го става акцентот на нашите словенски фиданки. Неволјата по членовите на здружението се појавува во фактот дека и Украинците се,...

Контраспин: Кредибилитетот и легитимитетот на Ковачевски произлегуваат од Собранието

Спин е тврдењето дека кредибилитет и легитимитет на еден политичар од извршната власт мора да произлезе само доколку тој директно учествувал во изборен процес, исто како што е спин дека идниот премиер Димитар Ковачевски ќе разговара/преговара за идентитетот на македонскиот народ, пишува „Вистиномер“ во новиот Контраспин, што подолу го пренесуваме во целост: Првиот човек на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во изјава...

Заев: Не ни треба ЕУ по цена на македонскиот јазик и идентитет

По цена на македонскиот идентитет и македонскиот јазик не ни треба Европска Унија, затоа што ќе бидеме прашина изгубена низ ветрот и кој тогаш ќе влезе во ЕУ, изјави денеска премиерот Зоран Заев во Ресен. Тој се надева дека може да се постигне решение за спорот со Бугарија во следните неколку месеци, иако земјата ја очекуваат нови избори. „Проблемот е нерационален,...

Спасовски: Кривична пријава за десет вработени во МВР кои овозможиле 214 лица од странство да добијат македонски пасош со лажен идентитет

Полициски службеници од Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал  и Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди при МВР во соработка со Јавен обвинител од ОЈО Скопје сузбија криминална група, чии членови- вработени во Управните служби на МВР, злоупотребувајќи ја службената положба издавале македонски патни исправи злоупотребувајќи туѓ идентитет, информираше министерот за внатрешни работи Оливер...

ИФИМЕС: ЕУ и САД мора да ја сопрат Бугарија да се нафрла на Северна Македонија

Во време кога Бугарија ја мачат многу внатрешни проблеми, властите решија да ги „извезат“ своите бројни политички проблеми во соседна Северна Македонија, правдајќи се со историските и идентитетските прашања. ЕУ и САД тоа не смее да го дозволат, но не смее и да дозволат Бугарија да ги оспорува идентитетот и јазикот на Македонците, порачува Меѓународниот институт за Блискоисточни и...

Нова урбана акција на „Зачекори напред!“: Идентитетот и манипулациите со него

Во рамките на граѓанската кампања „Зачекори напред! Изборот е твој!“ има нова урбано-уметничка акција во Скопје посветена на идентитетот и манипулациите со него. Акцијата се состои од oколу 20 постери, со различни пораки, поставени во јавниот простор на улица Македонија и скопскиот плоштад. „Идентитетот (lat.: identitas – еднаквост, истост) претставува внатрешна слика која поединецот или колективот ја создаваат сами за себе,...

Владата објави 10 факти за Договорот со Грција: Заштитени се јазикот и идентитетот, нема веќе ФИРОМ

На помалку од два месеци пред референдумот кој ќе се одржи на 30 септември, Владата на својата веб-страница објави 10 факти за Конечниот договор за решавање на македонско - грчкиот спор за името и за стратешко партнерство. Според Владата, Договорот е историски најдобра и фер шанса за граѓаните на Македонија. „Договорот е влог во македонската иднина, со кој го расчистуваме патот...

Коѕијас: Грција не треба да се плаши од компромис со една мала држава

Името не треба да има иредентистички елементи, треба да биде сложено со географска одредница, со придавка и да разграничува дека не станува збор за грчката Македонија, вели шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас во обраќањето на промоцијата на книгата „Македонското прашање“ на Никос Мерѕос. - Треба да најдеме сложено име што ќе ја изразува посебноста и географската позиција на оваа...

Заев: Сакаме решение за името, но не по секоја цена – Уставот еднаш го сменивме

Решението на спорот со името мора да го гарантира идентитетот и достоинството на двете страни. Ќе направиме се за да изнајдеме решение на овој горлив 25-годишен проблем, но не по секоја цена, рече денеска премиерот Зоран Заев, одговарајќи на новинарско прашање на прес-конференција во Владата. - Став на Владата е дека е прифатливо име со географска одредница. Тоа го темелам...

Изјавите на Димитров не помагаат, вели портпаролот на грчката влада

Изјавите на Димитров не помагаат, изјавил портпаролот на грчката влада, Димитрис Ѕанакопулос за грчката државна телевизија „ЕРТ“, коментирајќи ги ставовите што вчера ги изнесе шефот на македонската дипломатија по средбата со медијаторот на Обединетите нации во спорот за името, Метју Нимиц, пренесува МИА. - Изјавите на господинот Димитров, за време на преговорите, не помагаат, бидејќи тој знае многу добро, а...

Иванов до Нимиц: Сакаме решение за името кое нема да задира во идентитетот

Македонија ќе продолжи и понатаму конструктивно да учествува во процесот за изнаоѓање на решение на наметнатиот спор од страна на Грција, кое нема да задира во идентитетот на македонскиот народ и нема да го наруши достоинството на македонските граѓани, истакнал претседателот Ѓорге Иванов на средбата со медијаторот Метју Нимиц. На средбата, како што соопштија од кабинетот на Иванов, била разгледана...

Димитров: Нимиц донесе „идеи што не се толку лоши, но и идеи што не се толку добри“

Посредникот во преговорите за името помеѓу Македонија и Грција, Метју Нимиц, денеска на прес-конфренција по средбата со министерот, Никола Димитров, порача дека е поголем оптимист од кога било претходно за разрешување на спорот. - Што се однесува до прашањето за идентитетот на народот што живее тука, настрана од се што се слушнало од грчка страна за негирање на идентитетот јас...

Бутарис: Терминот „Македонија“ не е закана за идентитетот на Грција

Градоначалникот на Солун, Јанис Бутарис, изјави дека Грците се слабо информирани и не разбираат дека Скопје нема да им го украде идентитетот ако името на земјата го содржи зборот Македонија. -Многу сум разочаран што по 25 години спор за името ние сме во истата позиција. Психологијата и размислувањето на голем број грчки граѓани не е променето. Проблемот е во тоа...

Нимиц: Со новиот пакет предлози за името идентитетот ви е безбеден

Посредникот на Обединетите нации, Метју Нимиц, во интервју за „Сител“ вели дека, според него во новиот пакет предлози на решавање на спорот за името меѓу Македонија и Грција, идентитетот на државата и народот е безбеден и верува дека со неговите идеи тој е повеќе зајакнат отколку оштетен. - Сметам дека договорот е сеопфатен, се обидов да ги опфатам најголемите прашања,...

OJO идентификувало еден од убиените напаѓачи во менувачницата во Кисела Вода

Основното јавно обвинителство Скопје извршило увид во менувачницата во Кисела Вода каде попладнево при обид за разбојништво две лица беа убиени. Од ОЈО информираат дека познат е идентитетот на едно од починатите лица. Надлежен јавен обвинител издал наредба за обдукција на починатите и за вештачење на прибраниот доказен материјал. „Обезбедени се траги од местото на настанот, како и видеонадзорот од менувачницата....

СДСМ: Заврши изолацијата на земјата и молчењето за разговорите

СДСМ реагираше на обвинувањата од утринското соопштение на ВМРО-ДПМНЕ денеска. Владејачката партија порачува дека завршило времето на криење на битните работи од граѓаните. „Заврши времето на изолација и на конфликти со демократскиот цивилизиран свет, во која ВМРО-ДПМНЕ ја држеше Македонија заробена цели 11 години. Дојде крајот на тајното преговарање и на држењето на јавноста и на граѓаните во информативен мрак...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев трет ден не кажува што договорил во Софија

„Заев трет ден молчи и бега од одговор, одбивајќи да ѝ каже на македонската јавност што точно договорил во Софија. Заев има обврска за транспарентно и инклузивно работење, особено кога станува збор за прашања од највисок национален интерес“, порача ВМРО-ДПМНЕ во своето редовно утринско соопштение. „Граѓаните на Република Македонија се вознемирени бидејќи не знаат што точно прифатил Заев во договорот...

Вистиномер: Шведска студија не покажала дека вакцината на „Фајзер“ ја менува човековата ДНК

Експериментот во студијата е направен врз клетки во лабораторија, односно се работи за ин витро експеримент. Ин витро експериментите се важни за давање насоки што би можело да се...