fbpx
Таг: идентификација

таг: идентификација

ДИК наскоро ќе го склучи договорот за апаратите за читање отпечаток од прст

Државната изборна комисија (ДИК) соопшти дека течат активностите за јавната набавка на фингерпринт апаратите (апаратите што ќе ги читаат отпечатоците од прстите), кои се дополнителна мерка на идентификација на гласачите на изборите. „Вчера пристигнаа претставници на економскиот оператор „ДЕРМАЛОГ“ и во текот на денешниот ден се вршат завршни консултации за финализирање на текстот на договорот и негово потпишување. По ова,...

Говорот на омраза вознемирувачки, МВР ветува дека ќе го расчисти инцидентот „Добар Шиптар, мртов Шиптар“

Продолжуваат реакциите во јавноста по инцидентот што се случи пред неколку дена во населбата Ѓорче Петров, каде „Комитите“ провоцираа извикувајќи „Добар Шиптар, мртов Шиптар“. Од Хелсиншкиот комитет за човекови права преку соопштение за јавноста велат дека навивачките групи треба да престанат да бидат актери на претстави насочени кон поларизирање на општеството, пишува „Порталб.мк“. Тие понатаму истакнуваат дека, иако во изминатиов...

Мичиген не донесе закон за задолжително чипирање на луѓето

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу лесно ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борба против дезинформациите во регионот, односно од БиХ на север, до...

Завршени ДНК анализите на загинатите во авионската несреќа кај Солунска Глава

Завршени се ДНК анализите на Институтот за судска медицина и во моментот се договара транспортот на телата на четворицата бугарски државјани, кои завчера го загубија животот во авионската несреќа што се случи кај Солунска Глава, информираше министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски. – Истрагата ја спроведува независната Комисија за авионски несреќи и сериозни инциденти и сите насоки ги даваат тие...

Останките на Амелија Ерхарт идентификувани на мал пацифички остров

Коските пронајдени во 1940 година на островот Никумароро во Тихиот Океан најверојатно се од познатата пилотка и авантуристка Амелија Ерхарт, се вели во нова форензичка студија објавена во едно од научните списанија во САД. Ерхарт, нејзиниот навигатор и авионот во којшто биле, исчезнале без трага во 1937 година некаде над Тихиот Океан, а во новата студија објавена во списанието „Forensic...

Хелсиншки комитет: Новиот закон за азил има недостатоци во примената на ЕУ-директивите

Новиот закон за меѓународна и привремена заштита, кој се однесува на баратели на азил и признаени бегалци, има одредени позитивни, но и негативни измени, вели Уранија Пировска, извршна директорка на Хелсиншкиот комитет за човекови права на Република Македонија. Таа додава дека забележани се одредени недостатоци при имплементација на принципите и стандардите поставени во ЕУ-директивите.  Во соопштението на Хелсиншкиот комитет се истакнува дека, позитивен исчекор е...

МВР ги идентификувало лицата што го отвориле главниот влез на Собранието

Секторот за внатрешни работи Скопје до надлежното Основно јавно обвинителство Скопје доставил три нови известувања за неколку лица во врска со истрагата за насилствата во Собранието на Република Македонија од минатиот четврток. Известувањата биле пратени откако по прегледот на видеоматеријалите од безбедносните камери на Собранието биле идентификувани лица кои учествувале во отстранувањето на блокадата на вратата од главниот влез на...

Извлечено телото на пилотот на рускиот авион кој се урна во Црно Море

Нуркачите го извлекоа на површина телото на Роман Волков, пилотот на авионот „ту-154“, кој вчера падна во Црно Море две минути по полетувањето, при што загинаа 92 лица. Според извори од местото на акцијата, нуркачите што учествувале во операцијата за извлекување на телата на жртвите и на деловите на авионот, пронашле уште едно тело, а кога го извлекле на површина, врз основа на...

Завршена идентификацијата на телата на загинатите во авионската несреќа

Од 19 часот синоќа, кога во Институтот за судска медицина во Скопје пристигнале роднините на загинатите во авионската несреќа кај селото Кожле, до 5 часот утрово траела постапката на идентификација на загинатите преку ДНК-анализа, потврди Институтот за судска медицина, пренесува „Телма“. Со споредба на примерок од ДНК од роднините и од жртвите е утврден идентитетот на шестмината италијански државјани што настрадаа во...

Снимките од дрон за падот на „пајперот“ се готови, се чека идентификацијата на жртвите

Вчера завршило снимањето со дрон на местото на авионската несреќа, кај селото Кожле, Скопско, во која загинаа шест лица, а снимките се испратени во Основното јавно обвинителство за понатамошна постапка, соопшти денеска Јавното обвинителство. „Снимките во корелација со другиот прибран доказен материјал ќе бидат предмет на анализа на јавните обвинители и на стручните лица од формираниот тим за истрага на...

Пронајдени сите тела на патниците во „пајперот“

Увидните екипи, кои се на местото каде вчера се урна италијанскиот авион, од типот „пајпер“, ги пронашле телата на сите шест починати патници, соопшти Јавното обвинителство. „Станува збор за пет мажи и за една жена. Телата се подготвени за пренесување во Институтот за судска медицина, каде во наредниот период по налог на јавен обвинител ќе следува постапка за идентификација“, стои...

МФ: Граѓаните од поплавените подрачја да посочат во која банка да им се исплатат средствата

Министерството за финасии ги повикува граѓаните од поплавените подрачја да посочат во која банка да им се исплати авансната паричната помош. - Со цел да се изврши авансната исплата на паричната помош на лицата од подрачјата зафатени со поплавите кои се случија на 6 август, Министерството за финансии ги повикува лицата што биле евидентирани од страна на Комисијата за проценка на...

Без обдукција на загинатите во поплавата прекршени се меѓународните протоколи

Министерството за внатрешни работи соопшти дека на поплавените подрачја пронашле и идентификувале 21 починато лице. Но за ниедно од овие лица не е направена обдукција ниту пак се знае како била извршена идентификацијата на телата, со што се прекршени меѓународните протоколи за масовни несреќи. „По извршениот претрес на терен, а по претходно договорена динамика за работење, од страна на екипите...

Идентификуван напаѓачот во Ница

Напаѓачот кој во Ница усмрти 84 лица е Мохамед Лахуаеј Булел (31), кој имал двојно државјанство, на Франција и на Тунис, и живеел на северот на Ница, објави весникот „Ница матен“. Како што се наведува, Булел пред нападот работел како возач во курирската служба, татко е на тригодишно дете и на полицијата ѝ е познат по „деликвентно однесување“. Според полициската...

Идентификувани сите жртви на нападот во Париз

Идентификувани се сите 129 жртви на терористичкиот напад во Париз, соопшти француската влада. „Идентификувани се сите тела на убиените 129 луѓе. Повеќе од 100 семејства се во можност да ги земат телата на своите блиски во форензичарскиот институт“, се наведува во соопштението. Со соопштението се истакнува дека во болница се и 221 лице и дека меѓу нив има многу со тешки...

Идентификувани сите жртви од масакрот во Тунис, 30 се Британци

Сите 38 жртви од масакрот во Тунис и официјално се идентификувани, а меѓу нив има 30 Британци, соопшти денеска туниското министерство за здравство. Од другите осум жртви, тројца се од Ирска, двајца од Германија и по една жртва од Белгија, Португалија и од Русија. Британија денеска ќе ги пренесе телата на осум свои државјани, а другите би требало да бидат пренесни...

Тројно убиство: Осомничениот најден обесен во близина на селото?!

Во близина на Злетово, полицијата пронашла обесен маж, за кој се претпоставува дека е професионалниот војник Д.М. (40), осомничен за тројното убиство што утрово се случи во селото, неофицијално дознава „Мета“ од полициски извори. Во тек е постапка за утврдување на идентитетот на лицето, чие тело е пронајдено.

Средба Ковачевски – Лосон: Поддршка од Обединетото Кралство за реализација на стратешките цели

Премиерот Димитар Ковачевски се сретна со Метју Лосон, новиот амбасадор на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска во нашата држава, информираат од владината прес-служба. На состанокот е потврдено...