fbpx
Таг: хуманост

таг: хуманост

По 30 години Пинк Флојд со нова песна за поддршка на Украина

Рок групата Пинк Флојд во состав на гитаристот Дејвид Гилмор и тапанарот Ник Мејсон заедно со украинскиот пеач Андреј Хливнук од бендот Бумбокс сними нова песна, „Hey Hey Rise Up“ што беше официјално објавена денес. Ова е прв пат по временска пауза од три децении, прогресивниот рок бенд да извади своја авторска музика, и тоа го направи заедно со Хливнук...

Студентка донираше новогодишни пакетчиња на учениците на „Д-р Златан Сремец“

Анастасија Андреевска е млада студентка која во петокот ги израдува учениците од ОУРЦ "Д-р Златан Сремец" донирајќи им новогодишни пакетчиња, собрани преку инцијатива за хуманитарна акција што ја започнала пред две недели на своите профили на социјалните мрежи. „Свесна сум дека има многу дечиња кои за жал имаат потежок живот и тажни судбини. Деновите пред Нова година за секој човек,...

Почина пејачката Есма Реџепова

Пејачката на ромски песни Есма Реџепова-Теодосиевска почина утринава на 73-годишна возраст, по кратко и тешко боледување. Есма, која уште ја нарекуваат и кралица на ромската музика, во 2013 гoдина ја доби и титулата Национален уметник на Република Македонија. Освен по пеењето, Есма беше позната и по нејзината хуманост, има одржано голем број на хуманитарни акции, а во својот живот има одгледано 47 деца.

Хуманоста затаи, собрани само 600 евра за штипјанецот Сашо

Одвај нешто повеќе од 600 евра биле собрани во донаторската акција преку мобилниот оператор „Вип“ за транспорт на телото на штипјанецот Сашо Коцев. Триесет и тригодишниот Коцев беше прегазен од камион во областа Валенсија, Шпанија, каде престојувал кај својата сестра. За транспортот на телото се потребни 4.400 евра. Без поголем успех е и собирната акција што ја организира Општината Штип. Општината...

ЗНМ: Новинари против нивна волја задржани во претпријатието „Комунална хигиена – Скопје“

Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) ја осудува постапката на службеници од секторот за односи со јавност и од обезбедувањето на „Комунална хигиена – Скопје“ кои, како што се...