fbpx
Таг: хуманитарна акција

таг: хуманитарна акција

Досега сме донирале 14 камиони со помош за Украина, нова акција за поддршка на бегалците во земјава

Се собраа дополнителни финансиски средства и друга поддршка во рамките на хуманитарната акција за помош на бегалците од Украина, насловена како „Денови на хуманост“. Акцијата се одржа во периодот од 25.5.2022 (среда) до 27.5.2022 (петок) во МОШ Бар (MOSH), а беше во организација на Јован Андоновски, заменик-народен правобранител и МОШ (MOSH Bar) во Скопје, со поддршка на Амбасадата на Украина...

Тридневна хуманитарна забава во „МОШ Бар“ за помош на бегалците од Украина

Од денеска до петок (27 мај), во МОШ Бар (MOSH) во центарот на Скопје, ќе трае хуманитарна акција за помош на бегалците од Украина, насловена како „Денови на хуманост“, информираат организаторите на настанот. „Ги повикувам сите пријатели да се вклучат и да помогнат на загрозените украински граѓани, со донирање на облека, храна, производи за хигиена или, пак, додатоци во исхрана,...

[ВИДЕО] Виолинисти низ светот свират стара украинска песна за собирање донации

Илија Бондаренко е млад виолинист од Украина кој преку видео објавено на неговиот Инстаграм профил претстави своја изведба на стара украинска народна песна со цел да ја изрази поддршката за целиот украински народ кој уште еднаш треба да застане цврсто за својата територија. „Денес кога мојата држава се бори за сопствената слобода, за својата територија, за правото да биде држава......

[Видео] Досега во земјава пристигнале 51 украински државјанин, организиран настан за хуманитарна помош за Украина

Министерството за надворешни работи и Црвениот Крст на Република Северна Македонија денеска на хуманитарен настан за собирање помош за Украина кој се одржа во Логистичкиот центар на Црвениот Крст во Момин Поток потпишаа Меморандум за соработка за поефикасна координација. Министерот за надворешни работи Бујар Османи се заблагодари на Црвениот крст, како и на стопанските комори кои почнаа со своите активности...

Ширење на новогодишната магија на 4 тркала низ Скопје и подароци за децата од улица

Центарот за современи уметности ја реализира „Среќна Нова Година Скопје“ - предновогодишна уметничко креативна акција, за на граѓаните на Скопје да им го долови новогодишниот дух и новогодишната магија како и да ги изненади и израдува ранливите категории деца на улица со новогодишни пакетчиња и слични подароци. https://youtu.be/6zyc_U7wmyw Новогодишно украсената „лада нива“, возејќи низ градот им дели новогодишни пакетчиња на децата...

Студентка донираше новогодишни пакетчиња на учениците на „Д-р Златан Сремец“

Анастасија Андреевска е млада студентка која во петокот ги израдува учениците од ОУРЦ "Д-р Златан Сремец" донирајќи им новогодишни пакетчиња, собрани преку инцијатива за хуманитарна акција што ја започнала пред две недели на своите профили на социјалните мрежи. „Свесна сум дека има многу дечиња кои за жал имаат потежок живот и тажни судбини. Деновите пред Нова година за секој човек,...

Национална донаторска акција утре по повод Денот за борба против гладта

Националната хуманитарната акција „Нахрани 10.000“ за собирање храна, која е во организација на асоцијацијата „Ајде Македонија“ е национална акција за донирање храна на одбрани локации и нејзино дистрибуирање до социјално загрозените граѓани. Целта е на граѓаните да им се даде можност редовно да донираат храна до нашите сограѓани преку собирање еднаш месечно на 10 тони храна која ќе заврши...

Марш за децата со Даунов синдром и хуманитарна акција утре во Струмица

Хуманитарна акција за собирање на училиштен прибор и  Октомвриски марш со децата со Даунов синдром ќе се одржат утре во Струмица, во рамки на одбележувањето на октомври како месец посветен на лицата со Даунов синдром, најавуваат од иницијативата „Мрдни со прст“. Во соработка со Здружението за помош и поддршка на лица со Даунов синдром „Вера“ и со локалните жители, тие...

Форумот на жени на СДСМ ќе ја спроведе хуманитарната акција „Дарувај од срце“

Форумот на жени на СДСМ денеска ќе ја спроведе традиционалната хуманитарна акција „Дарува од срце“ во соработка со Црвениот крст на Република Македонија. „Целта на акцијата е да се обезбеди топла облека, обувки, покривки...на нашите сограѓани на кои им е тоа најпотребно во овие зимски денови“, велат од партијата. Акцијата, додаваат оттаму, истовремено ќе се одвива во сите градови во...

ЗНМ: Новинари против нивна волја задржани во претпријатието „Комунална хигиена – Скопје“

Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) ја осудува постапката на службеници од секторот за односи со јавност и од обезбедувањето на „Комунална хигиена – Скопје“ кои, како што се...