fbpx
Таг: Хуавеи

таг: Хуавеи

Самсунг и Хуавеи веќе работат на 6G технологија

технологија
Корејската компанија Самсунг Електроникс официјално најави дека работи на развој на нова 6G мобилна мрежа. Информацијата доаѓа во период кога е доведено во прашање распространувањето на контроверзната 5G мрежа, затоа што во многу држави уште нема најава за воведување на оваа технологија. Од Самсунг потврдија дека ги прошириле постоечките истражувања во областа на телекомуникациите. Овие истражувања ќе бидат дел од...

Најмалку 48 загинати во несреќа во Перу

Најмалку 48 лица загинале вчера во Перу кога во автобусот со кој патувале удрил камион, по што тој паднал од тесниот пат засечен во стрмнина. Несреќата се случила таканаречениот „Ѓаволски свијок“, кој се наоѓа на клиф над океанот, па патот е многу тесен, со стрмни свијоци и често покриен со магла. Автобусот, во кој имало 57 патници и двајца возачи,...

Заев се сретна со претставници од „Хуавеи“, компанијата сака да инвестира во ИКТ-секторот

Премиерот Зоран Заев, денеска примил во посета претставници на информатичката и на телекомуникациска компанија „Хуавеи“ од Кина. Од Владата информираат дека претставниците на компанијата биле заинтересирани за интензивна соработка во сферата на развојот на информатичкото општество и новите информатички технологии во Македонија. Во соопштението се вели дека тие го запознале премиерот со потенцијалите на компанијата, како на глобално така и на локално ниво,...

Премиерот Груевски ја посети компанијата „Хуавеи“

Во рамки на посетата на Кина, премиерот Никола Груевски оставрил повеќе средби со сопственици на компании, а го посетил и седиштето на глобалната компанија за информатичка комуникациска технологија „Хуавеи“. Владината делегација, која ја сочинуваат и вицепремиерот Владимир Пешевски и заменик-министерот за економија Христијан Делев, остварила средба со раководството на компанија и со генералните менаџери, Џим Лу и Џорџ Жанг. Груевски ги запознал...

ДЕБАТА: Институциите треба да работат со невладините и компаниите во борбата против корупцијата

Соработката помеѓу институциите, невладините организации и бизнис секторот треба да се засили за да се постигне успех во борбата против корупцијата во земјава. Ова беше потенцирано од учесниците на...