fbpx
Таг: Христос Стилијанидес

таг: Христос Стилијанидес

По пожарите, Грција формираше ново министерство за климатски промени

Грција формираше ново министерство кое ќе се справува со влијанието на климатските промени во земјата по катастрофалните пожари што ја погодија земјата изминатово лето. На чело на новото министерство е поставен поранешниот кипарски еврокомесар Христос Стилијанидес, јавува Јуроњуз. Владата призна дека изминатово лето постоеле грешки во справувањето со шумските пожари во Грција, кои проголтаа 116.000 хектари шума на островот Евија...

ЕУ: Помош за Грција и за другите членки од 700 милиони евра поради мигрантите

Европската унија денеска објави дека има намера за Грција и за другите земји-членки да издвои 700 милиони евра итна хуманитарна помош за тие да се изборат со бегалската криза. Планот за пружање помош во Брисел го изнесе еврокомесарот за хуманитарна помош и за управување со кризата, Христос Стилијанидес. Како што пренесуваат светските агенции, средствата ќе бидат одобрени за наредните три години. -...

Студентите во октомври треба да ги продолжат стипендиите

Корисниците на правото на студентска стипендија остварено во некоја од изминатите академски години, а кои ги исполнуваат договорните услови за продолжување на истото, од понеделник можат да ги достават...