fbpx
Таг: христијани

таг: христијани

Попис 2021: Будисти и Јеховини сведоци има повеќе од атеисти [инфографик]

Населението кое живее во Македонија прикажало силна приврзаност со религијата, на спроведениот попис лани од Државниот завод за статистика (ДЗС). Само 355 лица на минатогодишниот попис се впишале како атеисти (0,02 отсто од резидентното население), додека дополнителни 1.964 лица се изјасниле за агностици (0,11 отсто). Заедно со нив, 16 лица воопшто не се изјасниле во делот на религиозната припадност,...

Во серија напади на цркви во Шри Ланка најмалку 207 загинати

Во серија бомбашки напади на три цркви и четири хотели во Шри Ланка, на прв ден Великден според Грегоријанскиот календар, загинаа најмалку 2017 лица, а над 450 се повредени. Најмалку 27 од загинатите се странци. Засега никој не презема одговорност за нападите во земјата каде до 2009 се водеа борби со сепаратистичките герилци Тамилски тигри. Локалните христијани велат дека последниве години се...

Христијаните денеска го слават Велигден

Христијаните од православна и од католичка вероисповед денеска го слават најголемиот христијански празник, Велигден - Христовото воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите. Камбаните точно на полноќ го навестија Воскресението Христово Велигден. Веста за Христовото воскресение ја објавија свештениците и архиереите на богослужбите во сите цркви и манастири на Македонската православна црква (МПЦ)...

Обама со честитка до православните христијани

Честитка до сите христијани од православна вероисповест во Америка и во светот упати претседателот на САД, Барак Обама. „Мишел и јас би сакале да упатиме честитки до членовите на православната христијанска вера во Америка и секаде во светот по повод празнувањето на Велики петок, Велигден и завршувањето на велигденските пости. За православните христијани, ова е момент да се потсетат на Исусовата...

Православните христијани денеска го одбележуваат Велики петок

Денеска православните христијани го одбележуваат Велики петок, денот на најстрогиот пост, кој уште се вика и Распет петок, зашто на тој ден е распнат Исус Христос. Поради тоа овој ден се смета за најтежок празник во христијанската религија. Велики петок, наспроти вообичаеното одбележување на верските празници со свети литургии и со принесување на таканаречената бескрвна жртва, се празнува со читање...

Православните христијани го слават Божиќ

Денеска православните христијани го празнуваат најголемиот христијански празник Рождество Христово или Божиќ. На Божиќ се оди во црква и се врши причестување со земање нафора и вино, кои ги симболизираат Исусовото тело и крв. По овој чин луѓето смеат да се омрсат. Божиќ, според црковниот календар, се празнува три дена. Вториот ден е Соборот на Света Богородица, а третиот е Свети Стефан...

Православните христијани во Измир по сто години првпат го одбележаа празникот Богојавление

Православните христијани во Измир првпат во 94 години добија дозвола да го одбележат празникот Богојавление, јавува агенцијата ДПА. На пристаништето во третиот по големина град во Турција, што некогаш бил половина грчки, свештеник го фрли крстот во водата и пушти гулаб на слобода како дел од церемонијата. Ритуалот го симболизира крштевањето на Исус Христос и Светиот дух. На церемонијата присуствуваа Грци...

Исламска држава во Сирија ослободила 37 христијани

Исламска држава ослободила 37 христијани, поголемиот број жени, кои беа дел од киднапираните 200 припадници на асирското етничко малцинство во февруари, соопшти денеска Aсириската мрежа за човекови права. Во соопштението се наведува дека продолжуваат преговорите за ослободување на другите 124 асирци. Ослободените асирци пристигнале во асирското село Тал Тамр, во североисточната провинција Хасака во Сирија. Се очекува уште една група да биде ослободена в...

Православните христијани слават Успение на Пресвета Богородица

Православните верници денеска го слават празникот Успение на Пресвета Богородица или Голема Богородица — значаен христијански празник посветен на смртта на Марија, мајката на Исус Христос. Христијаните веруваат дека, како и Исус, и Богородица, по смртта воскреснала и заминала на небото, како со душата така и со телото. Оттаму и називот успение, што значи искачување. Овој ден се празнува на...

ИД киднапираше 220 христијани во Сирија

Најмалку 220 луѓе од христијанско село во североисточниот дел на Сирија биле киднапирани од џихадистити на Исламската држава, соопшти Сириската опсерваторија за човекови права. Киднапирањата се случиле откако џихадистите зазеле десетина села во кои живеат христијани, а според податоците на Мрежата за човекови права во Шведска, повеќе од 1.000 семејства побегале од своите домови. САД и ОН побараа итно ослободување на заложниците и...

Сирија: ИД киднапирала 90 христијани

Екстремистите од сунитското движење Исламска држава киднапирале најмалку 90 христијански верници од Асириската источна црква во североисточниот сириски град Тел Хмар, соопшти Сирискиот центар за човекови права. Киднапирањето е извршено за време на офанзивата на курдските сили  против ИД на североистокот на Сирија.

Ковачевски се сретна со Макрон, доби уверување дека Франција ја сака земјава во ЕУ

Македонскиот премиер Димитар Ковачевски денеска во Братислава се сретна со претседателот на Франција, Емануел Макрон. На средбата присуствувал и министерот за надворешни работи Бујар Османи, информираат од владината прес-служба. Премиерот...