fbpx
Таг: хотел

таг: хотел

Вистиномер: Си-Ен-Ен не објавил слика од Звоначка Бања, претставувајќи ја како украински бомбардиран хотел

Твитот што се споделува во постот што го рецензираме не е на „Си Ен Ен“, туку е монтажа. Мајк Мајконски – авторот на твитот е познат на социјалните мржи по објавување на сатирични фотографии, мимови и снимки и други хумористични содржини. „Пиротски вести“ за него пишува дека се вика Милорад Усковиќ, дека живее во Пирот и се смета за...

Нов хотел ќе се изгради на местото на ресторанот „Парк“ во Охрид

На просторот од 4.525 метри квадратни на ресторанот „Парк“ во Охрид, градежната фирма „Ремис“ како инвеститор, ќе гради нов хотел. Издадено е одобрение за градба за хотелски комплекс, приземје, три ката и поткровје во јуни 2018 година, при што се запазени сите тогашни важечки законски процедури и постапки. Одобрението е правосилно и согласно тоа одобрение, таму може да се...

Со уривање на хотел продолжи акцијата за рушење дивоградби на охридското крајбрежје

Со рушење на хотелскиот објект „Грин спејс“, денеска во Охрид продолжи акцијата за отстранување на бесправно изградените објекти на охридското крајбрежје. Со учество на претставници од локалниот и од државниот градежен инспекторат во Охрид, акцијата за рушење на дивоградбите продолжи со уривање на хотелскиот објект лоциран во близина на езерскиот брег, непосредно до стариот пат за Струга. „Отстранувањето на нелегално...

Обвинителство почна истрага против 11 лица поради Шпанските скали и парцела за хотел

Поради малверзации и неизвршување службена должност во врска со две парцели за хотел и за Шпанските скали во строгиот центар на Скопје, но и за уште една поголема парцела за хотел, Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, по добивањето 11 кривични пријави од Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал при МВР, почна истрага. За сите...

Опаѓа бројот на туристи во хотелите на Попова Шапка со кои управува „ЕЛЕМ турс“

Од податоците за бројот на туристи кои престојувале во двата хотели со кои управува „ЕЛЕМ турс“, хотелите „Славија“ и „Попова Шапка“, се гледа дека бројот на туристите во текот на годините е намален. Веќе е познато за јавноста, а е потврдено и од „ЕЛЕМ“, дека овие хотели со години работат со загуба, пишува „Порталб.мк“. Овие бројки не можат да се...

Изјавата на Заев за хотелот во Лагадин ги револтира охридските екологисти

Изјавите на премиерот Зоран Заев на трибината во Охрид во саботата во врска со градењето на хотелски објект во населбата Лагадин, предизивикаа остра реакција на граѓанската иницијатива Охрид СОС од каде бараат, незаконскиот чир од градба итно да добие решение за отстранување , а Општината веднаш да пристапи кон спроведување“. Екологистите предупредуваат дека не смее да се злоупотребува Собранието и...

Со перформанс „Мора мораториум“ се протестираше за заштита на Охридско Езеро

Со мирен протестен перформанс, кој тргна од Лагадин, и застанувајќи на неколку места, заврши пред зградата на Општина Охрид, денеска балерината Гарсиа Елена од театарот „Баљшој“ од Москва, Охрид SOS и здружението Стар Лагадин, поддржани од Go green – Биди зелен, Фронт 21/42 и Здружението за заштита на животните и животната средина Е.Д.Е.Н., заедно со туристи од Белгија, Италија,...

Талибанците ја презедоа одговорноста за нападот на хотелот во Кабул

Одговорноста за синоќешниот напад врз хотелот „Интерконтинентал“ во Кабул ја презедоа талибанците. Во нивното образложение се вели дека пет напаѓачи со самоубиствени појаси барале странци и припадници на авганистанската власт. Портпаролот на талибанците, Забихулах Муџахид изјавил дека бунтовниците првично планирале хотелот да го нападнат во четвртокот вечерта, но нападот се одложил затоа што во тоа време таму се одржувала свадба,...

Граѓани утре ќе протестираат против спорниот хотел во Лагадин

Со почеток точно напладне, утре пред градилиштето на спорниот хотел во охридската населба Лагадин и во непосредна близина на планираната локација за Медитеранска плажа, група граѓани ќе одржат протест за одбрана на Лагадин и на охридското крајбрежје од понатамошна урбанизација и девастација. И покрај тоа што повод за овој мирен протест е изградбата на спорниот хотел, протестот има цел да...

Општина Охрид: Наскоро ќе донесеме соодветна правна одлука за хотелот во Лагадин

Општина Охрид донесе решение за поништување на правосилноста на одобрението за градба на хотелот во Лагадин, на што инвеститорот со жалба го обжали предметното решение до соодветната второстепена комисија при Министерството за транспорт и врски, од каде жалбата на инвеститорот е уважена, а предметот е вратен на повторно одлучување на Општина Охрид, се вели во реакцијата на Општината на соопштението...

„Охрид СОС“: Продолжува изградбата на хотелот во Лагадин без одобрение за градба

Инвеститорот Никола Толевски ја воскресна изградбата на хотелот во Лагадин со кој се прекршуваат 13 закони, еден подзаконски акт и Уставот, и тој се гради без никакво одобрение за градба, велат од граѓанската иницијатива „Охрид СОС“. По претставката што иницијативата ја доставила до Инспекцискиот совет, оттаму добиле одговор дека „градбата на објектот е повторно почната без никакво одобрение за градба“. „Ги испративме истите...

Општина Охрид не се откажува од контроверзниот хотел во Лагадин

Постапката за издавање одобрение за градење хотелски комплекс во Лагадин се води според законски пропишана процедура, се вели во реакцијата на Општина Охрид на соопштението од „Охрид СОС“ во кое невладината организација известува дека Државниот инспекторат за градежништво и урбанизам бара од Општина Охрид да го поништи незаконски издаденото одобрение за градба. „Уште еднаш повторуваме дека целокупната постапка за донесување на...

ДИГУ бара општина Охрид да го поништи одобрението за градба на хотел во Лагадин

Државниот инспекторат за градежништво и урбанизам (ДИГУ) до граѓанската иницијатива „Охрид СОС“ доставил известување во кое се наведува дека бара од Општина Охрид да го поништи незаконски издаденото одобрение за градба на хотел во Лагадин. „Во меѓувреме, известување стигна и од Државниот инспекторат за животна средина (ДИЖС) во кое се вели дека Општината го усвоила општиот акт за Лагадин прекршувајќи...

Десет лица загинаа во пожар во хотел на југоистокот на Кина

Голем пожар зафати хотел кој се наоѓа во градот Нанчанг, во југоисточниот дел на Кина, и притоа загинаа 10 лица, јавуваат кинеските медиуми. Едно лице било повредено откако скокнало од прозорец од втори кат. https://twitter.com/businessline/status/835429140283043840 Спасувачката акција завршила, а пожарот најверојатно го причиниле машините за сечење градежен материјал. Истрагата е во тек, а притворени биле седум лица.  

Извлечени и последните тела од хотелот во Италија, настрадаа 29 лица

Италијанските спасувачи утринава ги извлекоа и последните тела од урнатините на хотелот уништен од лавина. Вкупно, настрадаа 29 лица, соопштија противпожарните служби. Како што се наведува во соопштението, со тоа е ставен крај на повеќедневната потрага по преживеаните и по телата на настраданите во хотелот „Ригопијано“ во Централна Италија, кој на 8 јануари беше погоден од лавина, предизвикана од земјотрес. Од урнатините...

Бројот на загинати во лавината во Италија се зголеми на 25 лица

Бројот на загинати во лавината во Италија се зголеми на 25 лица, 13 мажи и 12 жени, јавуваат италијанските медиуми. Исчезнати се уште четворица, а спасувачките акции ќе продолжат сè додека не се пронајдат, иако е мала веројатноста тие да се преживеани, велат спасувачите. Лавината го погоди хотелот „Ригопијано“ на 18 јануари во планинскиот регион Абруко во Централна Италија. Лавината беше поттикната од серија...

Бројот на жртвите во лавината во Италија достигна 21 лице

Бројот на жртвите во лавината што го затрупа хотелот во централниот дел на Италија се зголеми на 21 лице, а осум сè уште се водат за исчезнати, јавуваат локалните медиуми. Италијанската телевизија „Раи њуз 24“ денеска јави дека бројот на жртвите се зголемил на 21, откако спасувачите извлекле уште три тела од урнатините и од снегот. Лавината го погоди хотелот „Ригопијано“ на 18...

Напад на хотел во Могадишу

Вооружени лица утринава упаднале во хотел во сомалискиот главен град Могадишу, по експлозија на автомобил бомба на влезот од зградата, соопшти сомалиски полициски претставник. Капетанот Мохамед Хусеин соопшти дека според досегашните податоци, во моментот на нападот, во хотелот Даја во Могадишу имало десетици лица, меѓу кои и дел од вработените. Тој додаде дека од хотелот и понатаму се слушаат истрели од огнено...

Извлечени уште шест тела од затрупаниот хотел во Италија

Уште шест тела беа извлечени од хотелот во централниот дел на Италија, на кој пред речиси една недела се урна снежна лавина. Спасувачките екипи сè уште бараат 17 исчезнати лица. Сега е потврдено дека 12 лица смртно настрадале откако лавината го прекри хотелот „Ригопијано“. Спасувачите не губат надеж дека ќе пронајдат преживеани, откако вчера под урнатините и под снегот беа пронајдени три живи кутриња. Во...

Пронајдени шест тела во затрупаниот хотел во Италија

Спасувачките екипи пронајдоа тела на шест лица кои загинаа откако снежна лавина го затрупа хотелот „Ригопијано“ во централниот дел на Италија. Спасувачите сè уште трагаат по 23 лица. Италијанските медиуми јавуваат дека спасувачите вчера успеале живи да извлечат девет лица, од кои четири се деца. Операциите за спасување продолжуваат иако се спроведуваат под исклучително тешки временски услови. Некои од спасувачите велат...

ЕУ ги повика социјалните мрежи да ги означуваат содржините генерирани од вештачка интелигенција

Компаниите за социјални медиуми, вклучувајќи ги и Гугл и Фејсбук, беа повикани од ЕУ „веднаш“ да започнат со етикетирање на содржините и фотографиите генерирани од вештачка интелигенција, како дел...