fbpx
Таг: хоспитализација

таг: хоспитализација

Вистиномер: Со податоци извадени од контекст се шират дезинформации за ефикасноста на вакцините

Во овој пост е споделен текст кој пренесува истражување направено од Лансет, кое, пак, погрешно се цитира без соодветен контекст. Самата студија, всушност, вели дека вакцините се ефикасни во спречување на хоспитализација и смртен исход, што е спротивно од она што се тврди во објавата на Фејсбук. Секое лице кое е вакцинирано, со која било вакцина, статистички може да...

Фајнанс Тинк: Вакцинацијата заштедила најмалку 2,8 милиони евра во текот на делта бранот

Имунизацијата на населението со вакцини против ковид-19 ги намалила трошоците за хоспитализација на пациенти во македонските болници за 170,8 милиони денари, односно најмалку 2,8 милиони евра во текот на последните пет недели од делта бранот, се наведува во најновиот Бриф за политиките на Фајнанс Тинк. Од Фајнанс Тинк пресметале дека вакцинацијата ја намалила хоспитализацијата помеѓу 37,9 отсто и 46,5 отсто....

Речиси 86 отсто од починатите од ковид-19 од август наваму биле невакцинирани

Во изминатите седум недели како последица од ковид-19 починале 1033 лица, а 888 од нив или 86 отсто не биле вакцинирани. Останатите 145 починати (14 %) биле целосно вакцинирани, објави Министерството за здравство. „Според анализите починатите имале повеќе комбинирани хронични заболувања“, велат од ресорот здравство. Во однос на процентот на позитивни, од 6 август до вчера (23 септември) биле регистрирани 32.818...

Вкупно 1.498 пациенти се лекуваат од ковид-19 низ болниците, има околу 200 празни кревети

Во изминатите 24 часа  во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 869 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот, вкупно 629 пациенти потврдени и сомнителни за ковид-19 се лекуваат на инфективните оддели во болниците во главниот град. Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во...

Нови 1.216 случаи на ковид-19 од 3.761 тестирања и 100 нови кревети за прием на ковид болни

Министерството за здравство информира дека, согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 3.761 тестирања, а регистрирани се 1.216 нови случаи на ковид-19 во: Скопје – 624, Прилеп – 80, Битола - 50, Велес – 46, Куманово – 43, Тетово – 40, Кавадарци -36, Кочани – 32, Охрид – 30, Неготино – 23, Струмица...

Почна да се полни монтажната болница до Инфективна, ако продолжи вака следува карантин

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче, вечерва во вестите на Канал 5 телевизија информираше за состојбата со болничките капацитети и изјави дека од денеска се сместени пациенти во модуларната болница до Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје. - Болничките капацитети забрзано се исполнуваат. Се преполнија некои болници. Нема слободни болнички кревети во повеќе инфективни одделенија во...

Хоспитализиран штипјанец со корона вирус кој нема врска со ниеден од претходно заболените

Со висока темепратура и сува кашлица изминатиот викенд во Инфективното одделение на Клиничката болница во Штип е примен пациент, за кого, на инсистирање на инфектолог, е направен тест и е утврдено дека е болен од Ковид-19. „Она што е алармантно околу овој случај, е што нема врска со ниеден претходен кластер на позитивни на корона вирусот, ниту пак патувал во...

ЗНМ реагира, новинарката Илинка Иљоска од Мета вербално нападната поради направени фотографии од нерасчистено ѓубре

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) ги осудува заканите и навредите од страна на вработени во „Комунална хигиена“ - Скопје (КХС) кон новинарката Илинка Иљоска од новинската агенција Мета,...