fbpx
Таг: хомофобија

таг: хомофобија

По Фејсбук и Инстаграм, Ендру Тејт баниран на Јутјуб и ТикТок

Откако компанијата „Мета“ донесе одлука да го забрани инфлуенсерот Ендру Тејт од нивните социјални мрежи Фејсбук и Инстаграм, Гугл презеде идентична акција за банирање на поранешниот кик-боксер од Јутјуб, јавува Би-би-си. Од Гугл објаснуваат дека ги избришале Јутјуб каналите на Ендру Тејт поради повеќекратно прекршување на нивните упатства за заедницата и условите за користење, вклучувајќи ја и политиката за спречување...

Загрижувачки податоци за опресија и дискриминација презентирани на Меѓународниот ден против хомофобијата, трансфобијата и бифобијата

Коалиција Маргини на дебатата за одбележување на Меѓународниот ден против хомофобијата, трансфобијата и бифобијата (IDAHOT) што вчера се одржа во резиденцијата на ЕУ на која во присуство на шефот на Делегацијата на Европската Унија, амбасадорот Дејвид Гир, првата дама, г-ѓа Елизабета Ѓорѓиевска и амбасадорката на Соединетите Американски Држави, Кејт Мари Брнз го презентираше извештајот „Секојдневниот и емоционалниот живот на...

Пендаровски: Неприфатлива е дискриминацијата базирана на сексуална ориентација или родов идентитет

Во пораката по повод 17 Мај – Меѓународниот ден за борба против хомофобијата, бифобијата и трансфобијата, претседателот Стево Пендаровски порача дека дискриминацијата базирана на сексуална ориентација или родов идентитет е неприфатлива. „За жал, како општество не сме имуни на предрасуди, стигматизација и говор на омраза кон лицата кои се дел од ЛГБТИК+ заедницата. Сите луѓе треба да ги уживаат основните...

Мрежа против хомофобија: Противниците на законот за матична евиденција очигледно го немаат прочитано истиот

Националната мрежа против хомофобија и трансфобија одржа прес-конференција на која изрази став и критика во однос на одлуката на владата да го повлече Предлогот за изменување и дополнување на Законот за матична евиденција само еден ден пред да биде разгледан од пратениците на Комисијата за политички систем. „Загрижува фактот што најгласните противници на овој закон очигледно го немаат прочитано предлог-законот....

Мрежа против хомофобија и трансфобија: Има ли предрасуди во (на)постапувањето на обвинителството?

Националната мрежа против хомофобија и трансфобија (НМХТ), во понеделник, 29 ноември 2021, со почеток во 11 часот, на платото пред Јавно обвинителство ќе одржи прес конференција и протест за (не)постапувањето на ОЈО за нападите врз ЛГБТИ активистите. Како што велат оттаму, цели седум години по насилничкиот напад во Дамар за време на роденденот на ЛГБТИ Центарот за поддршка, Јавното обвинителство...

Коалиција „Маргини“: Бараме јавно извинување од поглаварот Реџепи за „гејците“

По вчерашната изјава на поглаварот на Исламската верска заедница (ИВЗ) Сулејман Реџепи дека немало место за „гејови“ во ИВЗ, од коалицијата „Маргини“ остро ја осудуваат дадената хомофобична изјава. Невладиниот сектор што се бори против хомофобијата и трансфобијата бара од поглаварот Реџепи да им се извини на геј - луѓето и во иднина да се воздржи од вознемирување по која било...

Кого сѐ може да иритира македонскиот премиер Заев за една минута?

Во време кога македонската јавност сметаше дека аферата „Рекет“ во која на видеата објавени од италијанскиот весник „Ла Верита“ се сугерира корупција на на високо ниво за влијание врз обвинители и судии во која е вклучен еден контроверзен селебрити, ќе се чуе и можеби и гласот на премиерот Заев, тоа не се случи, туку тој самиот си ја искомплицира ситуацијата. Заев,...

Скандалозна, недолична и хомофобна е изјавата на Заев, предупредија 27 граѓански организации

Дури 27 граѓански организаци, меѓу кои и Фондацијата „Метаморфозис“, Фондацијата Отворено општество - Македонија, Хелсиншкиот комитет, Институтот за човекови права, Македонското здружение на млади правници, „Реактор“, преку заедничко соопштение ја осудија вчерашната изјава на премиерот Зоран Заев. Организациите предупредија дека истапот на Заев, кој рече дека „нема да дозволам неколку криминалци, еден суетен новинар и, да ми извини ЛГБТ заедницата,...

Невладини организации реагираат на говорот на омраза на пратеници

Со осуди на настапите на некои од актуелните пратеници „кои преку дискриминаторски говор и говор на омраза ја деградираат ЛГБТИ-заедницата“, реагираа ЛГБТИ Центар за поддршка, Коалиција „Сексуални и здравствени права на маргинализирани заедници“ и Хелсиншки комитет за човекови права на Република Македонија и ЛГБТИ Јунајтед - Тетово. „Сметаме дека реториката за традиционално и за конзервативно општество која беше присутна во...

Илјадници луѓе маршираа против Трамп, омразата, ксенофобијата…

Стотици илјади луѓе денеска излегоа на повеќе од 600 протести насекаде во светот, демонстрирајќи против изборот на Доналд Трамп за претседател на САД и против политиките што ги застапува. Организаторите на протестите истакнаа дека не протестираат само како движење насочено против Трамп, туку и против говорот на омраза, реториката исполнета со омраза, омразата кон жените, ксенофобијата, хомофобијата и верската нетолеранција. https://twitter.com/womensmarch/status/822898815715995649 Главниот протест се...

Истражување: Младите македонски ЛГБТИ-лица сè почесто се во депресија поради хомофобијата

Младите ЛГБТИ-лица сè повеќе и почесто се изложени на депресија, покажуваат повисоко ниво на анксиозност во социјалната интеракција и почесто прикриваат важни информации за себе, за разлика од нивните хетеросексуални врсници, покажа првото истражување во Македонија на дискриминацијата, насилството, вознемирувањето и малтретирањето на младите ЛГБТИ-лица засновани на сексуална ориентација и родов идентитет. Истражувањето, кое го спроведе „Субверзивен фронт“ во партнерство со „Младински...

ЛГБТИ денеска со протестно обраќање пред МРТВ

Во рамки на „Недела на гордоста 2015“, Националната мрежа за борба против хомофобијата и трансфобијата денеска во 13.15 часот ќе има протестно обраќање пред МРТВ. „МРТ, како јавен сервис кој го плаќаат сите, па и ЛГБТИ-луѓето, наместо сојузник е медиум низ кој се шири хомофобија и мизогинија. Со кратко соопштение ќе им порачаме да си одат и да го вратат...

ЛГБТИ-заедницата прогласи мораториум на Владата на Груевски

Активистите од ЛГБТИ-заедницата, од Националната мрежа за борба против хомофобија и трансфобија и граѓани, денеска прогласија мораториум на секаква соработка со Владата. Тие поставија и посмртен венец пред Владата во знак на револт за начинот на кој таа се однесува кон оваа заедница. Активистите велат дека пред две години, кога почна одбележувањето на Неделата на гордоста, во ЛГБТИ-центарот за поддршка активистите биле...

Град Скопје спонзорира настани што промовираат хомофобија

Постерот за најава на „Мото-фестивал 2015“, чиј официјален и главен покровител е Град Скопје, повторно го содржи хомофобичниот симбол - знак од двајца мажи во сексуална поза пречкртан со црвено - како индекс за забрана, ставен веднаш покрај забраната за присуство на сатанисти (симболички обележано со 666) и за носење животни, оружје, ножеви и запалливи материјали. Од Градот велат дека во постапките за доделување...

Денеска протест на Националната мрежа против хомофобија и трансфобија пред Јавното обвинителство

Под мотото „Правда за сите, различни, еднакви, слободни“ националната мрежа против хомофобија и трансфобија (НМХТ), денеска во 12 часот ќе организира протест пред просториите на Јавното обвинителство во Скопје. Протестот ќе трае 15 минути и со него нема да биде ограничено движењето на граѓаните, а неговата цел е да се истакне потребата за ефикасен пристап до правда за сите граѓани, без оглед на нивната различност. НМХТ...