fbpx
Таг: ХИВ

таг: ХИВ

Невистинито се прикажува дека вакцинираните во Германија развиваат СИДА

Вистиномер го пронајде оригиналниот напис кој се споделува во постот што го рецензираме и во него нема никакви докази дека германската влада признала оти алармантен број на вакцинирани развиваат СИДА. Но, дури и кога ковид вакцините, хипотетички гледано би станале минус 100 проценти ефективни и ефикасни, тоа не значи дека вакцинираните луѓе ќе добијат СИДА или дека нема да...

Минатиот месец пораснал бројот на акутни заразни заболувања, соопшти ИЈЗ

Минатиот месец во С. Македонија пријавени сe вкупно 1.133 заболени лица од акутни заразни заболувања (овчи сипаници, ентероколитиси, шуга, инфективна мононуклеоза, салмонелози, скарлатина, сифилис, бактериски алиментарни инфекции и интоксикации, вирусен хепатитис Б и вирусен хепатитис Ц). Ова го покажува последниот извештај на Институтот за јавно здравје. Првите две најчести заразни заболувања (овчи сипаници и ентероколити), учествуваат со 91,2 отсто во...

Вистиномер: Со стара фотомонтирана насловна страница се обвинува Фаучи дека ја донел СИДА-та во САД

Уште од стартот на пандемијата доктор Фаучи, националниот американски експерт за инфективни болести е честа мета на дезинформации и критики. Во  обид да се поткопа неговиот кредибилитет се споделува и оваа дигитално изменета фотографија која го става Фаучи во центарот на кризата со СИДА во осумдесеттите години од минатиот век, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во...

Вистиномер: Децениски стар судски спор на фирмата „Бајер“ претставен како да е нов

Во оваа објава на Фејсбук се пропушта контекстот. Станува збор за случај стар неколку децении, а компанијата „Бајер“ во меѓувреме го има сменето лекот, така што не може да се тврди дека сега се заразуваат луѓето на начин на кој тоа се случувало во минатото. Од постот  не може да се  разбере дека се зборува за случај стар децении,...

Вистиномер: Не е точно дека во 2021 година смртноста во американската армија се зголемила за 1.100 проценти

Откако во 2021 година се појави ненадеен раст на смртноста и медицински состојби како канцер, Питер Грејвс, портпарол на одделот за набљудување во Агенцијата за здравје на армиските припадници во одделот за одбрана, за Политифакт рече дека откако ги разгледале податоците, утврдиле дека во нив имало грешки во годините од 2016 до 2020. Причината за грешката било тоа што...

Во понеделник граѓански протест за луѓето кои живеат со ХИВ: „НЕ за штедење од здравјето на луѓето!!!“

Во понеделник, со почеток во 11 часот пред Владата на Република Македонија, здруженијата во склоп на Платформата за одржливост на услугите за превенција и поддршка во врска со ХИВ ќе одржат граѓански протест: „НЕ за штедење од здравјето на луѓето!!!“ за неодамнешната одлука на Владата да го намали за 40 отсто буџетот одвоен за лекување на ХИВ. „Во изминативе 3...

Вистиномер: Не е точно дека двојно и тројно вакцинираните развиле СИДА

Не е точно дека канадските власти известиле дека тројно вакцинираните развиле СИДА, имале 5.1 пати поголема шанса да починат од ковид-19. Канадските власти не известиле ниту дека двојно и тројно вакцинираните изгубиле 73 и 74 проценти од способноста на имунитетот. Тоа се произволно нафрлени податоци небазирани на реални факти, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост: Рецензираме...

Бесплатно и доверливо тестирање со брзи ХИВ тестови во Младинскиот центар на ХЕРА

Во рамките на Европската недела на тестирање за ХИВ, Асоцијацијата за здравствена едукација и истражување ХЕРА во периодот од 22 до 29 ноември овозможува бесплатно и доверливо тестирање и советување за ХИВ со брзи тестови во Младинскиот центар на ХЕРА „Сакам да знам“, лоциран во скопската населба Водно. „Денес, се проценува дека во нашата држава секое трето лице кое има...

Есперанца е второто лице во светот кое природно оздравело од ХИВ

Жителка на Аргентина која симболично е именувана Есперанца предизвика голема љубопитност во светот на науката и медицината. Се верува дека таа е второто лице на светот кое природно оздравело од ХИВ, без да користи лекови или каков било друг третман, објави Еуроњуз. Се чини дека вирусот исчезнал од нејзиното тело, информира еден од авторите на скорешно истражување, со што жената...

Дезинформации за корона вирусот доаѓаат и од „лекари“

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу бргу ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борбата против дезинформациите во регионот, односно од Хрватска на север, до...

Бесплатни тестирања за ХИВ во Скопје во рамките на Европската недела

Во рамките на одбележувањето на Европската недела на тестирање за ХИВ (22-29.11.2019), ХЕРА - Асоцијација за здравствена едукација и истражување, организира неколку настани, во рамките на кои и ќе се врши бесплатно тестирање на заинтересираните за заразеност со ХИВ. Одбележувањето на Европската недела на тестирање за ХИВ почнува вечерва, со настанот „Минус или плус - се живее со секој статус“...

Бесплатни тестирања за ХИВ и сексуално преносливи болести

Од денеска до 24 мај, под мотото „Тестирај. Лекувај. Превенирај“, се одржува пролетната Европска недела на тестирање, кон која се приклучува и здружението ХЕРА – Асоцијација за здравствена едукација и истражување, за и кај нас да се зголеми бројот на луѓе кои се тестираат за ХИВ и за другите сексуално преносливи инфекции, како дел од грижата за сопственото здравје. Од...

Од понеделник започнува Европска недела на тестирање за ХИВ

Европската недела на тестирање за ХИВ започнува од понеделник (23 ноември) до 30 ноември, кон која по петти пат се приклучува и здружението ХЕРА – Асоцијација за здравствена едукација и истражување. „ХЕРА е само една од над 600 организации од 53 европски држави кои учествуваат во активностите на Европската недела на ХИВ тестирање, со цел да ја подигнат свеста за...

ХЕРА: Потребна е поголема поддршка од владите и од донаторите во борбата против ХИВ

Денеска се одбележува Светскиот ден за борба против сида. По овој повод денеска се одржа првиот дел од дводневниот регионален состанок на Југоисточна Европа за ХИВ, на кој учествуваат 50 претставници од Глобалниот фонд, државни институции, граѓанскиот сектор и претставници од заедниците од вкупно осум земји. „Целта на регионалниот состанок е да се дискутираат механизмите за одржливост, вклучување на заедниците во...

СДСМ: Власта на Груевски ја зголемува можноста за ширење на ХИВ

Власта на Никола Груевски ги става под ризик граѓаните, ја зголемува можноста за ширење на ХИВ и ги загрозува животите на пациентите кои веќе се лекуваат, обвини денеска Јагода Шахпаска, пратеничка на СДСМ, на прес-конференција пред Собранието, каде се одржува протест против кратењето на буџетот за превенција од ХИВ. - Кратат неверојатни 59 отсто од средствата предвидени за превенција и за лекување...

Протест пред Собрание за зголемување на буџетот за превенција на ХИВ

Денеска пред Собранието ќе се одржи протест на неколку невладини организации, кои ќе бараат да се зголеми буџетот за превенција и за лекување на ХИВ. Како што најавуваат невладините и граѓанските организации, протестот ќе се одржи затоа што во буџетот за 2017 година, глобалниот фонд за ХИВ/сида, туберкулоза и маларија се повлекува. „Владата на РМ со меѓународни договори е обврзана да...

Нов случај на вирусот ХИВ во Штип

Од клиниките во Скопје до Институтот за јавно здравје во Штип е пријавено дека кај 34-годишен штипјанец е утврдено дека е носител на вирусот на ХИВ. Пријавата стигнала пред десетина дена. Пациентот е заведен под шифра и освен полот и возраста, другите податоци не се познати. Со овој најнов случај во Штип, бројот на носители на вирусот на смртоносната болест...

Тодоров: Во Македонија ќе се легализира канабисот за медицински цели

Министерот за здравство, Никола Тодоров, денеска соопшти дека Mинистерството за здравство, по опсежните јавни дебати, ќе поднесе предлог-закон за употреба на канабисот за медицински цели. - По изнесување на различни искуства и воочување на добивките и ризиците од употребата на канабис во медицински цели, денеска сакам да информирам дека Министерството за здравство во соработка со Агенцијата за лекови и медицински средства...

Во Македонија регистрирани 28 нови случаи на ХИВ

Годинава во Република Македонија со инфекција од ХИВ се регистрирани 28 нови случаи, а едно лице со напредната инфекција од вирусот е починато. Најголем број од новозаболените се лица од машки пол и се заразиле преку хомосексуален контакт. Од 1987 година кога е регистриран првиот случај на заболување од ХИВ во Македонија, досега, бројот на инфицирани изнесува 270. Од нив...

Најголем број нови случаи на заболени од ХИВ во историјата на Европа

Канцеларијата на Светската здравствена организација (СЗО) надлежна за европскиот регион, регистрирала повеќе од 142.000 лица кај кои е дијагностициран ХИВ во 2014 година, што претставува најголем број нови заразени лица за една година досега, од почетокот на нивното евидентирање во 80-тите години. Според најновите податоци на Европскиот центар за превенција и за контрола на болести (ЕЦПКБ) и регионалната канцаларија на СЗО...

Безбедноста на Интернет зависи од нас, заштитете ги вашите лични податоци

Интернетот ни дава брз пристап до информации од секој агол на светот, ни овозможува да останеме информирани за глобалните настани, обезбедувајќи подобро разбирање на светот и поврзувајќи нѐ на...