fbpx
Таг: хелсиншки комитет

таг: хелсиншки комитет

Една година затвор за полицаец кој малтретирал физичко лице

Основниот Кривичен суд, на 30 мај донесе пресуда со која го прогласи обвинетиот Г.П., униформиран полициски службеник вработен во СВР Битола за виновен и го осуди на казна затвор во траење од една година, информираат во Македонското здружение на млади правници (МЗМП) и Хелсиншкиот Комитет за човекови права. Како што соопштуваат, Основниот кривичен суд, по пресуда на Апелациониот суд со...

Хелсиншки комитет бара Обвинителството да реагира на заканите со насилство

Хелсиншки комитет за човекови права во врска со говорот на омраза предизвикан од последните политички случувања во државата, побара Јавното обвинителство да реагира на сите јавни повици на насилство. „Игнорирањето на говорот на омраза и неговите последици, отсуството на процесирање на ваквите случаи и речиси непостоечката судска пракса на ова поле, директно ја овозможува неговата ескалација во чувствителни општествено-политички моменти....

Хелсиншки комитет: Забраните за невакцинираните не се дискриминација ниту се противуставни

Хелсиншкиот комитет за човекови права (ХКЧП) реагираше со загриженост на изјавите и пораките упатени на вчерашните протести против вакцинацијата и мерките за заштита од ширење на коронавирусот. Оттаму порачуваат дека одредени рестрикции за оние што ќе одбијат да се вакцинираат не може да се наречат дискриминација или кршење на уставните права оти во случајот станува збор за уставно регулирани...

Анализа на Хелсиншки комитет: Пандемијата ја продлабочи нееднаквоста на лицата со попреченост

Ковид-пандемијата само ги интензивираше и ги исфрли на површина проблемите со кои секојдневно се соочуваат лицата со попреченост, нивните родители и лицата што се грижат за нив, а дека државата сѐ уште заостанува во исполнување на обврските од Конвенцијата за правата на лицата со попреченост, покажува новата анализа посветена на ефектите, кои пандемијата ги имаше врз лицата со попреченост...

Хелсиншки комитет лани регистрирал 104 злосторства од омраза

Хелсиншки комитет информира дека негативната „традиција“ бројот на пријавените злосторства од омраза вообичаено да надминува три цифри од кои злосторствата на етничка и политичка основа се особено бројни, продолжи и во текот на пандемиската 2020 година. Комитетот регистрирал вкупно 104 вакви инциденти. „Инцидентите беа регистрирани веднаш по нивното пријавување од страна на медиумите или Министерството за внатрешни работи. Истовремено, 37...

Хелсиншки комитет: Ромите и натаму се соочуваат со дискриминација, расистичко и насилничко однесување

На Меѓународниот ден на Ромите, кога низ светот се одбележува ромската култура, продолжува долгогодишната борба за подобар и подостоинствен живот на Ромите и потсетувањето за системската дискриминација со која тие секојдневно се соочуваат, велат од Хелсиншкиот комитет за човекови права во РСМ. „На почетокот на пандемијата, граѓанскиот сектор апелираше за воведување засилени превентивни мерки за заштита од ковид-19 во населбите...

Пандемијата со ковид-19 го забави унапредувањето на правата на лицата со попреченост

Непристапноста на информациите поврзани со ковид-19, затворањето на дневните центри за поддршка, неприлагоденото учење на далечина, како и невозможноста за социјално дистанцирање за лицата зависни од поддршка при извршување на секојдневни функции, се само дел од проблемите кои го зголемија предизвикот на секојдневниот живот на лицата со попреченост насекаде во светот. Ова го истакнуваат од Хелсиншки комитет по повод Меѓународниот...

Филипче: Карантинот го зголеми семејното насилство за 30 проценти во однос на истиот период лани

Министерот за здравство Венко Филипче изјави дека според резултатите од Клиниката за психијатрија, изолацијата за време на долгите карантини поради пандемијата со Ковид-19, резултирала со зголемен број на случаи на семејно насилство. „Разговарав со директорот на психијатриската клиника, секојдневно се регистрираат вакви случаи. Нивната онлајн амбуланта е преоптоварена со повици и тоа трае од почетокот на кризата, од март месец....

Хелсиншки комитет: Здравствената криза е далеку од завршена, а економско-социјалната ќе се засилува секој ден

Хелсиншкиот комитет за човекови права кој редовно ги следи и известува за човековите права во земјава, подгови нов месечен извештај кој се базира на податоците кои што Комитетот ги евидентира при секојдневната комуникација со граѓани кои се обраќаат за правна помош, на анализата на ефектите од донесените владини уредби во овој кризен период со пандемијата на ковид-19, како и...

Во државата недостига превенција на говорот на омраза кој резултира со несакани последици (инфографик)

Во последната деценија се намалува бројот на деца малолетници кои биле во судир со закон и се осудени на казна, покажуваат бројките на Државниот завод за статистика. Од друга страна пак, податоците на Хелсиншкиот комитет за човекови права, покажуваат дека во изминатите две години зголемен е бројот на дела од омраза, каде што сторители или жртви се малолетници. Комитетот...

Хелсиншки комитет: Загрижува драстичното зголемување на говорот на омраза

Во месец мај забележано е повторно зголемување на говорот на омраза на социјалните медиуми, што е директен резултат на релаксирањето на заштитните мерки и укинувањето на полицискиот час, покажува последниот месечен извештај на Хелсиншкиот комитет за човекови права. „Слично како за март и април, Хелсиншкиот комитет за човекови права продолжи да евидентира голем број пријави поврзани со говор на омраза...

Хелсиншки комитет: Намален е бројот на пријави за прекршување на работничките права

Во периодот од 29 април до 15 мај до Хелсиншкиот комитет за човекови права пристигнале 12 пријави за прекршување на работнички права, кои опфаќаат исто толку работници, со што значително се намалил бројот на пријави за најгруби прекршувања на работничките права. „Бројот на пријави за противзаконски откази, принудни спогодбени раскинувања на договорите за вработување и неисплатени или намалени плати е...

Хелсиншки: Работодавачи откажувале договори за вработување без писмено да ги известат работниците

Априлскиот месечен извештај за човековите права во Република Северна Македонија на Хелсиншкиот комитет за човекови права покажува дека работничките и работниците се една од најзагрозените категории при справувањето со корона вирусот. Минатиот месец Хелсиншки регистрирал 85 пријави за прекршувања на работничките права, кои опфаќаат приближно 920 работници. „Голем број работници пријавија дека одредени работодавачи и покрај сите препораки и мерки,...

Хелсиншки: Намалени се пријавите за отпуштање од работа, но и понатаму не се исплаќаат плати

Oд 15 до 28 април 2020 година до Хелсиншкиот комитет пристигнале 24 пријави за прекршување на работнички права, кои опфаќаат 552 работници. Оттаму информираат дека иако се намалуваат пријавите за отпуштања од работа и понатаму расте бројот на пријави од работници на кои платата не им била исплатена или им била намалена дури и за 50 проценти, незаконски повикувајќи...

Граѓански организации со препораки до институциите како да се намалат последиците од корона кризата врз младите

Од Хелсиншкиот комитет потенцираат дека долгророчните последици од здравствено економската криза предизвикана од Ковид-19 најмногу ќе ги почувствуваат младите. Поради ова, група граѓански организации изготви итни препораки до институциите за да се намали негативниот ефект врз младите во оваа вонредна состојба. Документот ги дава итните препораки за политики кои треба да се спроведат веднаш за да се намалат последиците додека...

Хелсиншки: Двојно се зголемени случаите со говор на омраза во споредба со минатата година

Хелсиншкиот комитет за човекови права информираше дека во текот на март 2020, регистрирале 110 случаи за говор на омраза, што е за 100 проценти повеќе за истиот временски период лани. „Најголем број од регистрираните случаи се однесуваат на ситуацијата со пандемијата со вирусот Ковид-19, воведувањето на вонредна ситуација од страна на Претседателот на Република Северна Македонија и со тоа полициски...

Хелсиншки комитет: За две недели прекршени им се правата на 363 работници

До Хелсиншкиот комитет, во периодот од 1 до 14 април, пријавени се 56 случаи за прекршување на правата кои опфаќаат вкупно 363 работници. За време на корона кризата, најголем дел од прекршувањата (16) се однесуваат на принудно спогодбено раскинување на договорот за вработување, со кои се засегнати 264 работници. По 9 пријави има за отпуштања од работа и намалување или неисплатена...

Информативни флаери на четири јазици за корона вирусот

Хелсиншкиот комитет за човекови права и Македонското здружение на млади правници изработија флаери на македонски, албански, турски и ромски, кои имаат за цел да ја информираат јавноста за правата и обврските во вонредната состојба. Флаерите се изготвени како дел од проектот: „Елиминација на мачењето и нечовечкото постапување во затворите и установите за лишување од слобода”, финансиски поддржан од Европската Унија. Информативните...

На Водно е дозволено движење со почитување на посебните мерки на Владата

Граѓани кои дошле да се рекреираат на Водно во време кога не се на сила посебните мерки, кои не се движеле во групи и на ниту еден начин не ги кршеле важечките уредби донесени од Владата за справување со Ковид 19, изминативе две недели се пресретнувани од полициски патроли и враќани долу со предупредување дека против нив ќе бидат...

Хелсиншки комитет: На 1.554 работници им се прекршени работничките права за време на епидемијата

Во Хелсиншкиот комитет, во периодот од 10 до 31 март, поднесени се 60 пријави за прекршување на правата кои опфаќаат вкупно 1.554 работници. Најголем дел од прекршувањата (17) се однесуваат на отказ од деловни причини, а засегнати биле вкупно 375 работници. За принудно спогодбено раскинување на договорот за вработување има 15, а за прекршување на препораките на Министерството за...

Пендаровски: Ако од бугарска страна пак се спори идентитетот, да се повлечеме од преговорите

По денешната средба со членовите од Советот за безбедност, кажав дека откако францускиот предлог ќе влезе во Владата, очекувам во заклучоците на Влада, да стои дека од денот кога...