fbpx
Таг: Хашки трибунал

таг: Хашки трибунал

Карла дел Понте побара меѓународен налог за апсење на Путин

Карла дел Понте, фотографија од 2014 година Мисија на САД во ООН/ Ерик Бридиерс, јавен домејн, Викимедија комонс
Поранешната главна обвинителка на Меѓународниот кривичен суд, Карла дел Понте, повика да се издаде налог за апсење на претседателот на Руската Федерација, Владимир Путин, пренесе „Асошиејтед прес“. „Путин е воен злосторник“, рече Дел Понте во интервју за швајцарскиот весник „Ле Темпс“. Во интервјуто по повод објавата на нејзината најнова книга, швајцарската адвокатка која ги водеше истрагите за воени злосторства во Руанда,...

Радован Караџиќ осуден на доживотен затвор, жалбата му беше неуспешна

Хашкиот суд за воени злосторства во поранешна Југославија денеска на доживотен затвор го осуди поранешниот лидер на босанските Срби, Радован Караџиќ, потврдувајќи ја првостепената пресуда. Караџиќ при изрекувањето на пресудата беше мирен, без каква било експресија на лицето. Тој во 2016 година беше осуден на 40 години затвор, како виновен за геноцид, злосторства против човештвото и за кршење на правилата и...

Церемонија за затворање на Хашкиот трибунал во воени злосторства во поранешна Југославија

Со церемонија во Хаг, денеска ќе се одбележи згаснувањето на Меѓународниот суд за воени злосторства во поранешна Југославија, познат и како Хашки трибунал, кој ќе престане да работи на крајот на годинава. На церемонијата ќе присуствуваат официјални претставници од неколку поранешни југословенски републики, чии државјани во текот на изминатите 24 години се процесуирани во Судот. Судот беше основан на 25 мај...

Адвокатката на Праљак не знае како тој дошол до отровот

Адвокатката на поранешниот хрватски генерал Слободан Праљак, кој вчера си го одзеде животот пиејќи отров за време на изрекувањето на второстепената одлука во Хашкиот трибунал, денеска за ХРТ изјави дека не знае како нејзиниот клиент дошол до отровот и како и го внел во судницата. Таа изјави и дека не видела кога тој го испил отровот. Адвокатката Ника Пинтер за хрватската државна телевизија...

Хашкиот трибунал издаде налог за апсење на тројца функционари на партијата на Шешељ

Хашкиот трибунал утрово соопшти дека на негово барање Интерпол распишал црвени потерници со кои се бара пронаоѓање и апсење на функционерите на Српската радикална странка, Петар Јојиќ, Вјерица Радета и Стево Остојиќ. Трибуналот ги товари тројцата функционери дека влијаеле на сведоци во процесот против нивниот партиски шеф, Воислав Шешељ. Тие, според Хашкиот трибунал, со закани, уцени и со поткуп ги...

Раководствата на Србија и на Република Српска сложно против Изетбеговиќ

Барањето од Бакир Изетбеговиќ е акт на омраза на муслиманите во Сараево кон Србија и има цел да се укине Република Српска, порача денеска претседателот на Република Српска, Милорад Додик, по средбата во Белград што тој и претседавачот на Претседателството на БИХ, Младен Иваниќ, ја имаа со претседателот и со премиерот на Србија, Томислав Николиќ и Александар Вучиќ. Темата на...

Вучиќ: Зад барањето за ревизија на пресудата за Сребреница не стои добра намера

Премиерот на Србија, Александар Вучиќ, денеска изјави дека зад неодамнешното барање за ревизија на пресудата на Меѓународниот суд за правда во Хаг по тужбата на Босна и Херцеговина против Србија за геноцид, „не стои добра намера“ и најави дека најдоцна до среда за тоа ќе разговара со претставниците на власта и на опозицијата во Република Српска. - Очигледно е дека...

Анте Готовина назначен за советник на хрватскиот министер за одбрана

Поранешниот генерал на хрватската војска, Анте Готовина, е назначен за советник на министерот за одбрана на Хрватска, Дамир Крстичевиќ, пренесува балканскиот сервис на „Радио Слободна Европа“. Ваквата одлука ја донела Владата на Хрватска на седница одржана во Вуковар, а неа ја потврдил и министерот Крстичевиќ на својот фејсбук-профил. „Мило ми е што мојот голем пријател и наш херој го прифати...

Хашкото обвинителство го одби барањето на адвокатите на Младиќ

Обвинителството на Меѓународниот суд за воени злосторства во поранешна Југославија, денеска побара барањето на адвокатите на поранешниот воен лидер на босанските Срби, Ратко Младиќ, за прекин на постапката што се води против него пред Хашкиот трибунал да се одбие. Образложението на обвинителството е дека нема основа за запирање на постапката против Младиќ и дека барањето на неговите адвокати е „неосновано...

Стејт департментот ја поздрави пресудата на Хашкиот трибунал за Караџиќ

Американскиот Стејт департмент ја поздрави пресудата на Хашкиот трибунал со која денеска Радован Караџиќ беше прогласен за виновен за геноцидот во Сребреница и за опсадата на Сараево и му се досуди 40 години затвор. - Првостепената пресуда, со која Караџиќ е осуден на 40 години и е прогласен за виновен за Сребреница и за злосторство против човештвото, претставува чекор кон...

Караџиќ осуден на 40 години затвор поради геноцидот во Сребреница

Хашкиот трибунал го прогласи Радован Караџиќ за виновен за геноцидот во Сребреница и за опсадата на Сараево и му досуди 40 години затвор. Како што наведе судот, поранешниот претседател на Република Српска сноси индивидуална одговорност за злосторствата против човештвото, убиства и за кршење на закони, како и на правилата на војување во седум општини. Исто така, судот смета дека Караџиќ сноси...

Уапсена Флоренс Хартман

Поранешната портпаролка на Хашкиот суд, Флоренс Хартман, е уапсена во пресрет на пресудата на Радован Караџиќ. Харман беше портпаролка на Карла дел Понте, а осудена е поради тоа што во својата книга „Мир и казна“ напишала дека судот прифатил да цензурира делови што би можеле да воспостават врска меѓу режимот на Милошевиќ и масакрот во Сребреница. Хашкиот суд покрена обвинение против Хартман...

Лидерот на бугарската „Преродба“ бркаше новинари од прес-конференција и медиуми нарече „странски агенти“

Три дена по парламентарните избори, на првата прес-конференција по гласањето, Костадин Костадинов, претседателот на проруската политичка партија „В'зраждане“ (Преродба), инаку нарекуван и „бугарскиот Копејкин“, почна со расправија и обиди...