fbpx
Таг: Харвард

таг: Харвард

Вистиномер: Со фото од авион за гаснење пожар од 2009 г. се шири паника за наводно труење со смртоносен отров

Злоупотребувајќи стари фотографии, пост на социјалната мрежа Фејсбук шири теорија на заговор дека авиони, наводно, испуштат опасни отрови во атмосферата, кои тивко ги убиваат луѓето уште од 1999 година, пишува „Вистиномер.мк“ во својата нова анализа.   Објава на Фејсбук панично дезинформира дека во државата повеќе од 20 години се случува смислено, планско труење на населението од воздух. Овој манипулативен пост, кој...

Водечки научни студии докажале дека ПМ2,5 честичките директно влијаат на смртноста од Ковид -19

Дури за 15 проценти е зголемена стапката на смртноста кај лица заразени од Ковид-19 кога има зголемување на загадувањето со ПМ 2,5 од само еден милиграм на кубен метар, утврдиле научниците од Харвард во најновата национална студија, објавена пред неколку дена во Соединетите Американски Држави. Во првите месеци на пандемијата реализирани се бројни научни студии од врвни научни центри...

Коронавирус, Кина, Харвард: Kако креаторите на лажни вести повторно успеаја да ја измамат јавноста

Се чини дека дезинформациите за време на пандемиската криза на коронавирус не престануваат. Притоа, за нештата да бидат уште полоши, се чини дека медиумите не се многу обучени и способни да го запрат ваквото ширењето лажни вести и покрај сериозното обраќање од страна на повеќе експерти и институции за оваа проблематика во последните неколку години. Последниве неколку месеци, од...

Охриѓанката Маргарита Каровска – Нили, дел од тимот на опсерваторијата „Чандра“

Охриѓанката Маргарита Каровска - Нили веќе неколку децении работи во Центарот за астрофизика Харвард-Смитсониан при престижниот Универзитет Харвард на голем број проекти од НАСА. Оваа исклучителна жена e астрофизичар и дел од тимот кој работи на еден од најголемите и најзначајни проекти на НАСА, вселенската опсерваторија „Чандра“ од самите почетоци. Во време кога повеќето сметале дека местото на жената е...

Евакуација на „Харвард“ поради дојава за бомба

Неколку згради на Универзитетот „Харвард“ во САД се евакуирани поради дојава за бомба, објавено е на веб-страницата на институцијата. „Добивме закана за бомба во научниот центар, како и на север, во салите Емерсон и Тајер во кампусот. Зградите се евакуирани, а полицијата е на местото на настанот. Се пребаруваат четирите згради. Очекуваме овој процес да потрае неколку часа. Влезот во дворот...

Светските лидери преку договор ќе се обидат да ги спасат океаните од прекумерна експлоатација

Светските лидери месецов ќе се состанат во Обединетите нации (ОН) во Њујорк за да разговараат за спас на светските океани од прекумерната екплоатација. Договорот за отворено море на ОН...