fbpx
Таг: Харлем

таг: Харлем

Холандски град се подготвува да забрани реклами за месо од 2024 година

Градот Харлем во северозападна Холандија се подготвува да стави забрана на најголемиот дел од рекламите за месо од јавниот простор поради влијанието на оваа храна врз климата, пренесе Би-би-си. Градските власти ќе започнат со оваа мерка од 2024 година, а се верува дека Харлем ќе биде првиот град во светот кој ќе воведе ваква забрана. Предлогот беше инициран од еколошката политичка...

Државните функционери и политичари да престанат со непрофесионалното однесување кон новинарите, реагира мрежата „SafeJournalists“

Во изминатите три недели, државните функционери покажаа омаловажувачко, непрофесионално и арогантно однесување кон новинарите за време на прес-конференциите во Северна Македонија, реагира балканската мрежа „SafeJournalists“, која обединува новинарски здруженија...