fbpx
Таг: Харков

таг: Харков

Харкив остана без струја по руските напади

Вториот по големина град во Украина, Харкив, остана без електрична енергија по последниот бран руски напади насочени кон електрани низ целата земја. Официјални лица изјавија дека биле погодени девет енергетски локации, а руските сили истрелале 76 проектили и извршиле напади со беспилотни летала низ Украина, пренесе Би-би-си. Градоначалникот на Харкив изјави дека градот претрпел „колосална“ штета при гранатирањето. Една жителка, Анастаиса,...

Украина стравува од руски провокации во Молдавија, бројот на загинати цивили се искачи на 1.793

Руските вооружени сили може да се обидат да направат провокации од отцепениот регион Приднестровје во Молдавија и за тоа да ја обвинат Украина, предупредија денеска од украинскиот генералштаб, пренесува Би-би-си. Приднестровје е самопрогласена пара-држава која се отцепи од Молдавија и во која се стационирани руски војници изминативе три децении, а којашто се наоѓа долж границата со Украина и е...

Бројот на загинати на железничката во Краматорск се искачи на 52, Русија се спрема за напад на Харков

Над 52 загинати и 109 повредени лица е билансот од вчерашното гранатирање на железничката станица во Краматорск, јавува Укринформ. Тие ги пренесуваат информациите од Пентагон дека со руски проектил „Точка-У“ е погодена станицата, на која се наоѓале огромен број на граѓани кои чекале евакуација од овој град лоциран во Донбас. Американските извори тврдат дека Краматорск ќе биде една од главните...

Украинска докторка го презема Инстаграм профилот на Дејвид Бекам

Поранешниот фудбалер Дејвид Бекам ѝ ја предаде контролата на својот Инстаграм профил на украинска лекарка која работи во градот Харков. Во текот на вчерашниот ден, неговите „Стори“ содржини беа преплавени со видеа и фотографии кои ја следеа Ирина, детски анестезиолог и раководител на Регионалниот перинатален центар и ја следеа нејзината работа во текот на еден ден среде конфликтот, пишува...

Уште еден животен сон згасна – во Украина убиена 21-годишна учесничка на олимпијади и натпревари

Јулија Здановска е 21 годишна Украинка која трагично го загуби животот минатата недела, за време на воздушните напади од страна на руската војска на вториот по големина украински град Харкив, во кој во периодот од 8 до 9 март беа извршени повеќе од 50 воздушни и артилериски напади. Таа во моментот се наоѓала во еден од волонтерските кампови како волонтер...

Харков опкружен и бомбардиран, Борис Џонсон вели дека потсетува на трагедијата на Сараево

Најмалку 21 цивил е убиен, а 112 се ранети во изминативе 24 часа поради руските гранатирања на украинскиот град Харков, јавуваат светските медиуми. Погодени се владини, но и бројни цивилни објекти во градот. Вториот по големина град во Украина брои 1,5 милиони жители и веќе со денови е опкружен од руските воени сили, јавува Гардијан. Русите се обидоа во неколку...

Османи: Семејството со новорoденче од Харков е евакуирано во посебен безбедносен коридор

Семејството Спирковски, од градот Харков, кое беше во најтешка состојба, со новороденче кое има само неколку дена, во моментов е дел од посебен безбедносен коридор на повеќе од 100 километри од градот и е на пат да ја напушти Украина, објави министерот за надворешни работи Бујар Османи на Фејсбук. „Тие се на безбедно и се во добра состојба. Очекувам во...

Зеленски по бомбардирањето на Харков: На плоштадот „Слобода“ немаше воена цел, ова е терор врз Украина

Најмалку 10 лица загинаа во нападот со крстосувачка ракета на централниот плоштад на Харков наречен „плоштад Слобода“. Украинскиот претседател Володимир Зеленски по нападот изјави дека ваквиот напад е воено злосторство, односно државен тероризам од страна на Руската Федерација. „После вакво нешто Русија е терористичка држава. Очигледно. И тоа мора да биде официјално. Ги повикуваме сите земји во светот веднаш и ефективно...

Османи: Околу 50 државјани чекаат на евакуација од Украина

Од вкупно 100 мапирани граѓани во Украина, 50 се веќе извлечени и уште толку треба да се евакуираат. Притоа, од овие граѓани што чекаат евакуација не се сите наши државјани, и се очекува денеска поголем дел од нив да ги евакуираме, информираше на денешниот брифинг министерот за надворешни работи Бујар Османи. Тој рече дека од тие 50 државјани, 20 се...

Најмалку 70 украински војници загинаа во руски ракетен напад, се подготвува голем напад на Киев

Повеќе од 70 украински војници загинаа во руски ракетен напад, а десетици цивили загинаа во „варварско“ гранатирање, соопштија во вторникот украинските власти, додека огромен руски воен конвој се приближуваше до главниот град Киев. Жестокиот отпор на теренот досега негираше решавачки рани придобивки на рускиот претседател Владимир Путин, откако минатата недела тој го започна најголемиот напад врз европска држава од Втората...

Апелација досуди условна казна за Мијалков за случајот „Плацевите на Водно“

Апелацискиот суд од Скопје со донесената пресуда ја замени затворската казна за ексдиректорот на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК) Сашо Мијалков со условна осуда, додека ја зголеми затворската...