fbpx
Таг: хаос

таг: хаос

Контраспин: Жалењето на Ковачевски е задоцнето и бескорисно, зијанот е голем

Изјавата на Ковачевски дека „мора да се биде реален“ и „тоа е процес кој мора сите заедно да го изодиме“ е спин. Министрите на СДСМ во техничката влада не го предложиле и не го изгласале ова со бесплатните возачки поради висока свест и затоа што „патот треба да го изодиме заеднички“, туку поради претстојните избори, но и уште повеќе,...

Нови објекти изградени, паркинзите во кал: Во општина Аеродром се возеше „Камел Трофи 2021“ (видео)

Центарот за современи уметности – Скопје изработи сатирично-документарно видео „Камел Трофи Аеродром 2021“. Белиот џип „Лада“ успешно го помина патешествието низ паркинзите и останатите јавни површини во скопската населба Аеродром. https://www.youtube.com/watch?v=1eW7fLklumI „Сатирично документарното видео „Камел Трофи Аеродром 2021“ е продуцирано со желба да се помогне на неколку илјади жители од општина Аеродром кои повеќе од 4 години секојдневно газат прав и/или...

Денеска во Скопје се очекува сообраќаен колапс: Протести, снимање на филм, реконструкција на сообраќајници

Денеска во Скопје ќе се случува сообраќаен хаос и најдобро е доколку немате итна потреба да не го користите автомобилот. Имено, за денеска се закажни три протести, ќе има затворање на улици поради снимање на филм, но во тек се и градежни активности нa сообраќајниците низ градот кои ги изведува Град Скопје. Прв протест кој за денеска е закажан е...

Продолжува сообраќајниот хаос во Тетово

Полициската станица за безбедност на патниот сообраќај Тетово, деновиве ги интензивира контролните активности за поголем ред со паркирањето во градот и законско санкционирање на непрописното паркираните возила. Сепак, граѓаните се жалат дека сообраќајниот хаос е секојдневна слика во Тетово, особено во попладневните часови. Велат, ниту зонското паркирање не ја регулира хаотичната ситуација во градот. Сликата за Тетово е таква веќе...

ААВМУ не може да избегне одговорност за медиумскиот хаос, велат од Владата

Владата и Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (ААВМУ) вчера и денеска разменија остри забелешки за проблемите во медиумската сфера во изминатиот период, по обвинувањето од министерот Роберт Поповски во петокот дека Агенцијата со години не функционирала и не си ги вршела надлежностите, во контекст на реемитување странски програмски сервиси без авторски права. ААВМУ вчера реагираше дека станува збор...

Изложба на фотографии на тема „Победата над фашизмот“

Денеска во Центарот за култура „Григор Прличев“ во Охрид беше отворена изложбата „Победата над фашизмот“, по повод Денот на победата над фашизмот, 9 Мај. – Преку 30 фотографии е претставен денот на ослободувањето на различни градови низ Европа, во кои учествувала и руската армија. Ова е еден наш придонес во севкупното одбележување и манифестаците кои се одвиваат во Македонија и во светот...

Ердоган: Ќе се бориме докрај против сите напади на терористичките групи

По повод терористичкиот напад во ноќен клуб во Истанбул, во кој загинаа 39 лица, претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, изјави дека Турција ќе се бори докрај против сите напади на терористичките групи и на нивните поддржувачи и додаде дека ваквите напади не се независни од случувањата во регионот. - Тие се обидуваат да создадат хаос, да го деморализираат нашиот...

Министерот за правда Џафери мртов ладен додека ресорот му го тресат скандали

Иако во најголемиот кривичен суд во земјава, Основниот суд Скопје 1, се случува циркус, а Извештајот на Европската комисија за напредокот на Македонија нотира сериозни недостатоци во правосудниот систем и опструкции врз работата на Специјалното јавно обвинителство, најодговорниот за правосудниот систем во земјава, министерот за правда, е целосно отсутен од случувањата во неговиот ресор - го нема во јавноста и не се...

СДСМ: Иванов донел две одлуки за поништување на помилувањето со ист број

Опозициската СДСМ, денеска преку соопштение обвини дека со одлуките за повлекување на аболицијата, претседателот Ѓорге Иванов направил само поголем хаос. „По објавувањето на одлуките за поништување на дел од неуставните одлуки за помилување, видливо е дека лицето Ѓорге Иванов има донесено две одлуки со ист број: 08-534/1. Овие Одлуки на Иванов се со ист број иако се однесуваат на различни...

Спасовски: Владата создаде услови за пуч во МВР

Владата создаде услови за извршување пуч во МВР, изјави денеска на прес-конференција министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски. Тој истакна дека е оневозможен од страна на Владата да раководи со Министерството, „во овие исклучително тешки моменти за државата“ и да одговара за „последиците од ваквиот свесно креиран хаос во министерството“. - Владата, од неразјаснети за мене причини, не ја испочитува мојата...

СДСМ: Хаотичниот избирачки список потврдува изборна измама

„Се потврди дека Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ спроведувале криминални избори, преку фантомски гласачи и злоупотреби на државните институции. Jавноста секојдневно се запознава со хаотичниот избирачки список“, се вели во соопштението на СДСМ. Од опозициската партија додаваат дека само неколку примери покажуваат дека на една адреса фигурираат и по стотина, па дури и повеќе лица. - На една адреса во Скопје се запишани 112...

Европа не смее да ја остави Грција на цедило, порачува Меркел

Европа не смее да дозволи Грција да западне во хаос, изјавила германската канцеларка Ангела Меркел во интервју за телевизијата АРД, пренесува „Би-би-си“. Изјавата на Меркел доаѓа во време кога постои голема поделеност меѓу земјите-членки на Европската Унија околу начинот на решевање на мигрантската криза. Германската канцеларка рекла дека членките на ЕУ не се бореле минатата година да ја задржат Грција...

ВМРО-ДПМНЕ: Целта на Заев е да направи хаос

Зоран Заев сака да ја излаже целокупната јавност, и Македонците, и Албанците, и Турците, и Србите, и Ромите, и Бошњаците, и Власите, дека се грижи за нив, а всушност сè што сака да направи е да се спаси себеси од криминалите што стојат зад него и зад неговата фамилија, пишува во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ на денешната прес-конференција на СДСМ. Во писмената...

Штрајк на германските железничари, хаос на патиштата

Поради штрајкот реагираше и германскара кацеларка Ангела Меркел
Денеска штрајкуваат германските железничари, што предизвика голем метеж на автопатиштата. Поради тоа, пишуваат германските медиуми, во текот на викендот, во Германија ќе има недостиг на бензин. Поради штрајкот, реагираше и германската кацеларка Ангела Меркел, која побара посредник за решавање на проблемот. - Може само да апелирам на нивното чувство за одговорност да пронајдат решение што ќе предизвика најмала можна штета за...

Пожарникари кои го гаснеа пожарот на Серта, спасија куче од огнената стихија

Работат по 12 часови во денот, борејќи се со пожарите кои ја зафатија планината Серта, а притоа успеваат и да направат хумани дела кои уште повеќе ја враќаат довербата...