fbpx
Таг: хакери

таг: хакери

„Фејсбук“: Не е точно дека сме хакирани

„Фејсбук“, „Инстаграм“ и уште неколку сервиси утринава престанаа да работат, а хакерската група Лизард сквод соопшти дека е одговорна за DDoS нападите на овие мрежи. Сепак, „Фејсбук“ истакнува дека нема место за загриженост затоа што популарната социјална мрежа не е хакирана. Компанијата соопшти дека прекинот во работата настанал поради внатрешни измени кои биле спроведувани на сервисот, поради што „Фејсбук“ беше...

Сириски хакери го нападнаа профилот на „Монд“

Хакерската група Сириска електронска армија (СЕА) го нападна твитер-профилот на францускиот весник „Монд“. Членови на СЕА, кои се приврзаници на сирискиот режим, објавија неколку соопштенија, во кои изразија поддршка за Палестина, Сирија и за Африка, а едно од нив беше насловено „Јас не сум Шарли“. We have successfully hacked Le Monde and we will never fail to deliver our message of...

И „анономуси“ напаѓаа за божикните празници

Хакерската група „Анономус“ се приклучи кон божикните кражби на податоци и кибернетските напади што ги почна групата „Лузард сквод“. На твитер-профилот поврзан со „Анонимус“ е објавено дека во јавност се пуштени лозинки и броеви од кредитни картички поврзани со повеќе од 13.000 кориснички сметки. Станува збор за разни интернет-продавници, плаќање телевизиски услуги и за страници за возрасни. Меѓу украдените податоци се наоѓаат и...

Хакерски напад на нуклеарна електрана во Сеул

Компјутерскиот систем на јужнокорејската нуклеарна електрана бил мета на хакерски напади и украдени се помалку важни податоци, соопшти утринава компанијата „Кореја хидро анд нуклеар пауер“. Во соопштението се наведува дека хакерските напади не ја загрозиле нуклеарната инсталација, вклучувајќи ги и 23 атомски реактори. Експертите, сепак, сметаат дека контролата на нуклеарните реактори би можела да биде загрозена. - Ова демонстрира дека ако некој настојува...

Хакери нападнале 100 компании во САД

Нова група хакери, кои повеќе од една година упаѓале во електронската пошта на шефови на повеќе од сто компании, идентификувала американската компанија за информатичка безбедност „Фајр ај“ (Fire Eye). Според информацијата, тие најверојатно тоа го правеле за да манипулираат со берзански операции. Групата е наречена ФИН4, а напаѓале електронски пораки на лицата за кои се претпоставувало дека учествуиваат во фузирање и во придобивање...

Хакери открија што сè САД ѝ испраќа на украинската војска

САД ќе ѝ дадат на украинската амија три контрабатериски радари во вредност од стотина илјади долари, но тоа е ситница во однос на тоа што Американците веќе испраќаат или допрва ќе им пратат на Украинците, тврди хакерската група „Киберберкут“ на својата интернет-страница. Според „Киберберкут“, САД сериозно ја снабдува украинската војска. Тие тврдат дека поседуваат тајни документи од Стејт департментот, кои се...

Упад во системот на Стејт департментот

Системот на електронската пошта на американскиот Стејт департмент последните неколку недели бил мета на хакерски напади, соопшти висок претставник на САД. Како што пренесува „Б92“, повикувајќи се на „Ројтерс“, нападите се случувале истовремено со упадите и во системот на Белата куќа. Изворот, кој побарал да остане анонимен, вели дека ниту еден од доверливите системи не е загрозен. Деловите од системот кои не...

Макрон: Најден е компромис за преговарачката рамка на Северна Македонија

Францускиот претседател Емануел Макрон од Мадрид, на НАТО самитот соопшти оти смета дека е најдено компромисно решение за преговарачката рамка на Северна Македонија, која ја вклучува и Бугарија, јави...