fbpx
Таг: хакери

таг: хакери

Иран, Северна Кореја и Русија користат вештачка интелигенција за хакирање, тврди Мајкрософт

Во нов блог на Мајкрософт се тврди дека биле забележани хакерски групи поврзани со руско воено разузнавање, Иранска револуционерна гарда, како и кинеската и севернокорејска влада кои се обидувале да ги усовршат своите хакерски кампањи, користејќи модели на вештачка интелигенција како ChatGPT. Во соработка со деловниот партнер OpenAI, биле спречени многу обиди за хакирање преку технологијата за вештачка интелигенција што...

„Мајкрософт“ хакиран од руски владини хакери

Технолошката компанија „Мајкрософт“ тврди оти руски хакери, кои биле поддржани од владата, добиле пристап до мејловите на високо рангирани членови на компанијата. Од компанијата во петокот изјавија дека нападот почнал во ноември 2023 година, а бил откриен на 12 јануари. Од „Мајкрософт“ сметаат дека зад нападот стојат истите хакери кои стоеле и зад големиот сајбер-напад во 2020 година, кога беа...

Хакери ги објавија јавно украдените податоци на Електростопанство на Србија

Хакерите кои неодамна го оневозможија онлајн системот на Електростопанство на Србија (ЕПС), а потоа бараа еден вид „откуп“ за да ги вратат податоците, вчера објавиле повеќе од 34 гигабајти кориснички податоци на интернет и овозможиле нивно преземање преку блогот Qilin, на мрежата Onion, објави Бета. Воедно, најавено е дека вториот дел од базата на ЕПС ќе биде објавен в понеделник,...

Хакери украле лични податоци преку апликации за плаќање паркинг низ Европа

Хакери украле лични податоци на клиенти преку апликации за плаќање паркинг низ Европа и Велика Британија. Најголемиот европски оператор на апликации за паркирање ја пријавил ситуацијата кај регулаторите за информации во ЕУ и во Велика Британија, соопшти Гардијан.  Земени се имиња на клиенти, телефонски броеви, адреси и делови од броеви на кредитни картички, но податоците за паркирањето не биле компромитирани...

Речиси сите корисници на интернет во Германија стравуваат од хакери

Секој германски граѓанин кој користи Интернет е претпазлив од нападите на сајбер-криминалците, покажува вчерашната анкета на здружението Битком, пренесе германската агенција ДПА. Имено, 93 отсто од испитаниците од репрезентативен примерок рекле дека се чувствуваат загрозени кога ќе сурфаат на интернет. Огромно мнозинство од 87 отсто проценуваат дека потенцијалните напаѓачи се дел од организирани групи, додека нешто повеќе од една третина, 35...

Состојбата под закана на хакерите е помеѓу тензична и критична, тврди германската служба за безбедност

Силната закана од сајбер криминал во Германија може да стане поголема со можната злоупотреба на алатките за вештачка интелигенција како ChatGPT, се вели во новиот извештај на Службата за национална безбедност (BSI), пренесува германската новинска агенција ДПА. „Ситуацијата е меѓу тензична и критична“, оценуваат од службата. Во набљудуваниот период од 1 јуни минатата година до 30 јуни годинава во просек дневно...

Американски институции погодени во глобален кибер напад

Неколку американски федерални владини агенции се погодени во глобален кибер напад на руски криминалци кои ја искористуваат ранливоста на еден широко користен софтвер, објави Си-ен-ен, повикувајќи се на информации од една од агенциите за кибербезбедност во САД. „Американската агенција за кибербезбедност и безбедност на инфраструктурата обезбедува поддршка за неколку федерални агенции кои доживеале упади што влијаат на нивните MOVEit апликации....

Германски државни институции под хакерски напади

Интернет-страниците на германски министерства и на покраинските институции веќе трет ден се цел на хакерски напади. Како што објави „Шпигел“ во вторникот, интернет-страницата на Министерството за развој на Германија, каде во моментов фокусот е ставен на платформата „Реконструкција на Украина“, била два пати погодена од сајбер напади. Медиумот пишува и дека зад нападите најверојатно стојат проруски хакерски групи. Новата платформа на...

Машината за рансомвер напади често работи на руски погон

Русија со години негира дека е земја домаќин на хакерите кои стојат зад рансомвер нападите, но експерти за сајбер безбедност велат дека има убедливи докази дека многу од овие криминални групи се координирани токму од оваа земја. Дека машината за рансомвер напади често работи на руски погон, меѓу другото покажува и фактот што една таква група презема одговорност за...

Фејсбук-страницата на ОБСЕ Македонија хакирана

Фејсбук страницата на Мисијата на ОБСЕ во Скопје е хакирана , соопштија од оваа организација. Таа од вчера е преименувана и внесени се други содржини, односно реклами на виетнамски за хотлајн. „ОБСЕ потврдува дека фејсбук-страницата на Мисијата на ОБСЕ во Скопје е хакирана. Ве молиме имајте предвид дека сите пораки кои доаѓаат од таа сметка до понатамошно известување не се...

Хакери почнаа да објавуваат здравствени податоци на милиони граѓани на Австралија

Хакирани се приватни здравствени податоци за речиси 10 милиони граѓани на Австралија. Записите кои содржат податоци за лекувања за алкохолизам, зависности од дрога и абортуси веќе се објавени онлајн, преку кибер-напад за кој се верува дека е координиран од Русија. Според „Гардијан“, австралиската федерална полиција соопштила дека го знае идентитетот на руската криминална организација која ја хакирала дата-базата на најголемата...

Наводни грчки хакери ја преземаа веб-страницата на МОН

Веб-страницата на Министерството за образование и наука (МОН) од синоќа е под хакерски напад. Неколку часа на сајтот на ова министерство стоеше пораката „Хакирано од грчкиот хакерски тим Netwatchers“ (HACKED BY GREEK HACKING TEAM NETWATCHERS). Поради нападот не се отвораше ниту една потстраница на овој сајт, додека сите објавени линкови водеа кон Јутјуб видео со наслов „Познатата Македонија“ (Famous Macedonia). Мета.мк...

Тим на ФБИ ќе го истражува масивниот кибер напад на Црна Гора

Тим за брзо распоредување составен од експерти на американското ФБИ се упати кон Црна Гора за да го истражи масивниот, координиран кибер напад врз владата на Црна Гора и нејзините служби, јавува Асошиејтед прес. Ваквата соработка со САД ја обзнани црногорското Министерство за внатрешни работи откако владините веб-страници станаа недостапни, вклучувајќи ги тие на и Министерствата за одбрана, финансии и...

Европската централна банка со предупредување до банките за можни кибер-напади од руските хакери

Европската централна банка (ЕЦБ) ги предупреди банките дека се можни кибер-напади од руски хакери во периодот на ескалација на тензиите со Украина, јавува Ројтерс. ЕЦБ ги подготвува европските банки за евентуален кипернапад спонзориран од Русија, додека се зголемуваат тензиите во врска со украинскиот конфликт. Конфликтот меѓу Русија и Украина ги потресе политичките и деловните лидери кои стравуваат од инвазија која...

Масовен кибер-напад во Украина со порака: „Плашете се и очекувајте го најлошото“

Украинската влада доцна синоќа беше погодена од масовен кибер-напад, при што паднаа десетина веб-страници на неколку владини оддели, јавуваат светските новински агенции. Помеѓу погодените владини институции се министерствата за надворешни работи и образование, како и амбасадите на Украина во Велика Британија, САД и Шведска, пишува „Би-би-си“. На почетокот на нападот, на хакираните веб-страници била објавена порака на три јазици –...

Хакерите кои украдоа криптовалути во вредност од 600 милиони евра, вратија половина од средствата

Речиси половина од средствата што беа украдени во една од најголемите кражби во светот на криптовалутите се вратени кај финансиската платформа „Поли Нетворк“ (Poly Network), пишуваат светските новински агенции. Во вторникот беше соопштено дека од „Поли Нетворк“  се украдени криптовалути во вредност од над 600 милиони американски долари. Од платформа, преку писмо објавено на Твитер, им се обратија на хакерите...

Податоци за милиони корисници, најголем дел од Линкдин, објавени за продажба на хакерски форум

Речиси една недела од протекувањето на податоците за 533 милиони корисници на Фејсбук, нов огромен број на записи се шират помеѓу хакерите низ интернет просторот, од кои најголем дел се преземени од социјалната мрежа Линкдин. Архива која наводно содржи информации за 500 милиони профили од Линкдин е ставена за продажба на форум наменет за хакери, а како доказ за поседувањето...

Инстаграм додава нова опција – „неодамна избришано“

На 2 февруари на блогот на Инстаграм беше објавено дека во најновата верзија на нивната апликација ќе биде додадена опцијата „неодамна избришано“. Заедно со оваа опција се додадени заштити против хакери. За пристап до папката каде неодамна избришаните објави се складираат од корисниците ќе биде побарана верификација. Овие две функционалности се превенција на несаканото бришење на објави од страна...

Групата АнонОпсМКД ги хакна веб-страните на министерствата за здравство и образование

Од Министерството за здравство информираат дека е хакирана нивната веб-страна, а во моментов не функционира и сајтот на Министерството за образование и наука. „Хакирана е и во моментов не функционира веб-страницата на ресорното министерство. Не функционираат ниту службените мејлови на вработените во институцијата“ соопштија од Министерството за здравство. Како што велат оттаму, во моментов се истражува што точно се случило. Одговорноста за...

Твитер го затворил профилот на „Моќната грчка армија“ кој се фалеше дека хакирал во македонските министерства

Твитер-профилот со име „Моќна грчка армија“ (@PowerfulArmyGR) е „суспендиран“ односно затворен заради нарушување на правилата за користење на платформата. На 10 мај на тој профил беше објавен линк кон список со наводни адреси и лозинки на вработени во министерствата за финансии и економија на Република Северна Македонија. Владините претставници тврдеа дека се работи за стари податоци и дека истите не се...

Безбедноста станува помал приоритет, вели поранешниот истражувач за безбедност на „OpenAI“

Јан Лејк, поранешен вработен во „OpenAI“ кажува дека приоритет за компанијата се „напредни производи“, а не безбедноста, откривајќи дека тој дал отказ по несогласувања околу клучните цели, пишува Гардијан. Лејк...