fbpx
Таг: Хаг

таг: Хаг

Вистиномер: Манипулација со фотографии од споменици во Русија и Хаг

Скулптурата на човечка фигура со различни полови карактеристики и животно налик на мечка на неговата глава се нарекува „И животот е на другата страна“ (And Life Is Over There), и се однесува на стих од песна на Емили Дикинсон. Според авторката Феми Отен, скулптурата не е поврзана со мајчинството. Делото од Хаг, не претставува ода на мајчинството, туку симбол...

Зеленски поднесе тужба против Русија во Хаг, одбива да преговара во Белорусија

Украина поднесе тужба против Русија пред Меѓународниот суд на правдата во Хаг, објави денеска на Твитер претседателот на Украина, Володимир Зеленски. „Русија мора да биде одговорна за манипулирање со приказната за геноцид со цел да се оправда агресијата. Бараме итна одлука на судот, кој и наложува на Русија веднаш да ги прекине воените дејствија и очекуваме судењето да започне следната...

Ахмети како сведок денеска и утре ќе дава исказ пред Специјалното обвинителство за Косово

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети денеска и утре ќе дава исказ пред истражителите на Специјалното обвинителство за воените злосторства во Косово, како сведок за неговата улога во ОВК. Ахмети е повикан во овој Суд како сведок на обвинението поднесено за воени злосторства покренато против претседателот на Косово, Хашим Тачи и претседателот на ДПК, Кадри Весели. Во врска со сведочењето, Ахмети минатиот...

„Сериско дезинформирање“: Порталот Originalno.org осум пати ги „самоуби“ Караџиќ и Младиќ

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу бргу ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борбата против дезинформациите во регионот, односно од Хрватска на север, до...

Одбраната на Младиќ бара поништување на доживотната казна затвор

Поради влошената здравствена состојба, одбраната на поранешниот воен командант на босанските Срби, Ратко Младиќ бара укинување на пресудата за доживотен затвор. Младиќ покрај досегашните здравствени проблеми има и когнитивни нарушувања и благ степен на деменција. Одбраната тврди дека овие болести не му биле дијагностицирани во затворот во Хаг и не биле третирани како што треба. Неговите адвокати бараат од Меѓународниот механизам,...

Почина Слободан Праљак откако испи отров во судницата во Хаг

Слободан Праљак, генерал на војската на босанските Хрвати во војната во БИХ во 1990-тите, почина неколку часа откако во судницата на Меѓународниот трибунал испи отров од шишенце, јавија хрватските медиуми. Праљак е познат како командантот осомничен за уривањето на стариот мост над Неретва во Мостар, кој сега е обновен. При изрекувањето на пресудата, 72-годишниот Праљак, во еден момент ја зафрли главата...

Холандскиот парламент потврди: Судот за злосторствата на Косово ќе биде во Хаг

Долниот дом на холандскиот парламент го усвои предлогот на министерството за надворешни работи на Холандија, седиштето на Специјалниот суд за злосторствата извршени од поранешните членови на ОВК да биде во Хаг, пишува „Косово сот“. Функционер на холандското МНР рече дека не е сигурно колку долго Специјалниот суд ќе работи затоа што тоа зависи од бројот на обвиненија, но оти неговиот...

Украина подготвува тужба против Русија пред судот во Хаг

Министерот за правда на Украина, Павел Петренко, во изјава за телевизијата „112“ соопшти дека неговата земја подготвува тужба против Русија пред Меѓународниот суд за правда во Хаг. Претходно Киев поведе четири парници пред Европскиот суд за човекови права против Русија, во кои се бара надомест од руската страна за случувањата на Крим и во Донбас. - Постои уште еден одвоен случај...

Хаг пресуди: Кина без право на островите во Јужно Кинеско Море

Кина нема правна основа за полагање на историското право на островите во Јужно Кинеско Море, заклучи арбитражниот суд во Хаг. Тоа е наведено во пресудата за спорот помеѓу Филипини и Кина во врска со територијалните права во Јужното Кинеско Море. „Трибуналот заклучи дека не постои правна основа дека Кина има историски права на морската област во округот на таканаречената „линија на...

Хаг го ослободи Шешељ

Поранешниот заменик премиер на Србија, Воислав Шешењ не е виновен за злосторства против човештвото во Хрватска и во Босна, извршени во периодот од 1991 до 1993 година, пресуди денеска Хашкиот трибунал за поранешна Југославија. Шешељ, кој беше лидер на националистичката Српска радикална партија (СРП), беше обвинет за поттикнување и финансирање злосторства против Хрвати, муслимани и друго несрпско население, извршени од...

Хаг: Кареманс не можe да биде кривично гонет за Сребреница

Судот во Холандија денеска пресуди дека генералот во пензија Том Кареманс, кој командувал со холандските мировници во Сребреница, нема да биде кривично гонет. Во одлуката на воениот оддел на Вишиот суд во Арнхем се наведува дека Кареманс не може да биде кривично гонет врз основа на командна одговорност. Семејствата на три жртви на масакрот во Сребреница побарале Кареманс и уште двајца...

Меѓународниот суд на правдата ги отфрли тужбите на Србија и на Хрватска

Пред Меѓународниот суд на правдата во Хаг, Хрватска не докажа дека Југословенската народна армија извршила геноцид над хрватското население на хрватска територија во периодот од 1991 до 1995 година. Судот, исто така, пресуди дека и Србија не успеала да докаже дека бил извршен геноцид над српските цивили во Хрватска. Пресудата ја прочита претседателот на судот, Петер Томка. Спорот почна кога Хрватска, на...

Одбиено барањето на обвинителството за враќање на Шешељ во Хаг

Судскиот совет на Хашкиот трибунал го отфрли барањето на обвинителството за обвинетиот за воени злосторства Воислав Шешељ, кој е на привремена слобода, да се врати назад во притвор во Хаг, беше потврдено во канцеларија за медиуми на Хашкиот трибунал. Како што јавуваат српските медиуми, Судскиот совет во образложението на одлуката наведува дека обвинителството не поднело жалба на одлуката за пуштање...

Трајанов на годишната сесија на ПС на НАТО во Хаг

Пратеникот Павле Трајанов, во својство на член на делегација на Собранието на Република Македонија во Парламентарното собрание на НАТО, од 21 до 24 ноември, учествува на годишната сесија на ПС на НАТО што се одржува во Хаг, Кралство Холандија. Во текот на сесијата, комитетите и собранието ќе разгледаат и усвојат неколку извештаи и резолуции поврзани со ситуацијата во Украина, хуманитарната...

Судот во Хаг ќе одлучува за сопственоста на Јени џамија во Битола

ИВЗ ќе бара од меѓународниот суд во Хаг да пресуди за сопственоста на Јени џамија, еден од најрепрезентативните историски споменици од отоманската архитектура во Битола. ИВЗ ја тужи државата Република Македонија за да си го врати во владение овој верски објект. Заводот и музеј Битола, пак, најави дека џамијата за многу кратко време ќе стане музеј со галериски простор. Битолското муфтивство тврди дека...

Шешељ: Хаг одвај чекаше да се ослободи од мене

Трибуналот само сакаше да се ослободи од мене, рече лидерот на Српската радикална странка, Воислав Шешељ, откако, по 11 и пол години минати во Хаг, се врати во Белград. - Хаг на брутален начин ме исфрли од темницата. Не го барав тоа ниту ми поставуваа некакви услови. Сакаа само што побргу да се отарасат од мене. Борбата траеше нешто подолго, но на...

Шаровиќ: Шешељ ќе го дестабилизира режимот во Србија

Заменик претседателот на Српската радикална странка (СРС), Немања Шаровиќ, смета дека доаѓањето на Воислав Шешељ нема да предизвика хаос, туку ќе го дестабилизира „издајничкиот режим“. - Приказните дека Шешељ ќе предизвика дестабилизација или хаос, не се точни. Единствено што ќе дестабилизира е издајничкиот режим во Србија. Ние и понатаму го проверуваме секој лет од Хаг, но сè ќе дознаеме половина...

Хаг бара гаранции за ослободување на Шешељ

Меѓународниот суд за воени злосторства извршени на територија на поранешна Југославија, денеска во Хаг побара од Холандија и од Србија до 18 часот да дадат свое мислење за евентуалното привремено пуштање на слобода на Воислав Шешељ. Судот ја повика владата на Србија да потврди дека може да гарантира оти Шешељ нема да дојде во контакт со жртвите и сведоците и...

Ставен е во функција системот за водоснабдување во Кучково

Во продолжение ја пренесуваме проверката на „Вистиномер“ на исполнетост на изборно ветување на сегашниот градоначалник на општина Ѓорче Петров, Александар Стојкоски: Ветување: Решавање на проблемот со водоснабдување во с. Кучково   ОБРАЗЛОЖЕНИЕ: Градоначалникот...