fbpx
Таг: ѓубре

таг: ѓубре

Ѓорѓиевски: Два пати годишно ја чистевме депонијата во Расадник, граѓаните повторно ја создаваат

Дивата депонија во Расадник, Кисела Вода, два пати е темелно исчистена во текот на изминатата година и повторно е создадена од несовесни граѓани, па затоа силно апелирам да покажеме колективна свест и грижа за животната средина во која живееме, напиша на својот профил на Фејсбук Орце Ѓорѓиевски, градоначалник на Кисела Вода. Изјавата следува откако на социјалните мрежи беа споделени фотографии...

[Галерија] Расадникот во Кисела Вода претворен во нова дива депонија

Текстил и сунгери исечени на делови и парчиња, мебел и градежен шут е дел од сликата која може да се затекне на локацијата „Расадник“ во скопската општина Кисела Вода. Според фотографиите направени утринава, овој дел од населбата очигледно несовесните граѓани го користат за да го фрлаат ѓубрето, со што буквално се направени неколку мали депонии. Станува збор за неизградено земјиште,...

Наместо како природно богатство, граѓаните Кањонот Матка го третираат како отпадна канта

Додека е на пат кон прогласување на споменик на природата, Кањонот Матка се гуши во смет по завршувањето на летната сезона. За скопјани, но и за другите граѓани на државава посетата на селото и Кањонот како простор за рекреација беше можност за ладење од топлиот асфалт во текот на летото и за одмор во природа со чист воздух. Сепак, при посетата...

Собрани 200 килограми отпад од поранешниот сообраќаен полигон под Кале

Во еколошка акција организирана од „BIOTHERM Water Lovers“ на поранешниот сообраќаен полигон под Кале во Скопје, 20-тина учесници собрале 200 килограми отпад. Акцијата на програмата BBiotherm Вљубеници во Водата (Biotherm Water Lovers) е посветена на филозофијата „Сина убавина“ чија цел е да ја подобри иднината на океаните, морињата и сите водни екосистеми, почнувајќи уште од 2012 година. Во акцијата учествуваа и...

Проблемот со собирањето смет во општина Теарце решен, избран е нов концесионер

Жителите на општина Теарце долги години се соочуваат со проблемот на ненавремено собирање на отпадот од фирмата која стопанисуваше со отпадот. Ситуацијата стана покритична во последните месеци, при што отпадот не се собираше со недели. Со цел да го решат проблемот, општина Теарце склучила договор со друга фирма, пишува Порталб.мк. Општината соопштува дека минатиот месец склучила договор за концесија за...

Како да се живее подобро за животната средина? – Упатства од „Гоу грин“

Животната средина и местата за живеење бараат постојано внимание од секој поединец, бидејќи загадувањето доаѓа од најразлични страни, може секој да го предизвикува, и за тоа треба сите да внимаваме како се однесувам, порачува организацијата „Гоу грин“. Таа акцентот го става на управувањето со отпадот и на законските мерки за тој важен сегмент на заедничкото живеење. Постапувањето со отпадот мора...

Комунална хигиена постави осум нови пунктови во Скопје за своите вработени

Директорот на ЈП Комунална хигиена-Скопје, Абдусамед Шабани и градоначалникот на Градот Скопје, Петре Шилегов, денеска го посетија новиот пункт на јавно-комуналното претпријатие (ЈКП) лоцирано во близина на скопското Кале. Тој пункт е еден од осумте што би требало да овозможат подобро функционирање на претпријатието во основната функција за отстранување на сметот (отпадот). „Една од нашите најголеми заложби е да им обезбедиме...

Нуркачкиот центар „Амфора“ предупредува дека Охридско Езеро се полни со отпад од четири реки (галерија)

Нуркачкиот центар „Амфора“ го реализираше успешно проектот „Подводна еко патрола”, чија цел беше да се откријат вливовите на реките преку кои најмногу се загадува Охридското Езеро со цврст отпад. Беа опфатени четири реки: Черава, Грашница, Далјан и Сатеска. „Состојбата со вливот на реките во езерото е алармантна. Овој проблем е одамна познат во пошироката јавност. Има присуство на големи количини...

По реакцијата на Порталб.мк, просторот наспроти старата пошта во Тетово е исчистен од отпад

Еден ден по веста на Порталб.мк во врска со малата депонија која беше создадена кај старата пошта во Тетово, а за која жителите на населбата се пожалија до „Порталб“, јавното комунално претпријатие (ЈКП) го исчисти местото и информира дека во текот на последниве денови дошло до зголемување на количините отпад бидејќи во руралните општини не се собирал, пишува Порталб.мк. Новинарот на Порталб.мк...

По веста на Порталб.мк, „депонијата“ меѓу двата универзитета во Тетово е исчистена

Еден ден откако Порталб.мк алармираше за ѓубрето насобрано во единствениот зелен простор помеѓу двата универзитета во Тетово и во дворот на едно средно училиште, Еколошкиот инспекторат изврши увид, а ЈКП „Тетово“ го исчисти просторот, но сепак делот на тротоарите не беше целосно исчистен. Ова место не беше исчистено кога го испративме барањето, туку откако барањето го објавивме јавно, пишува...

Се чисти отпадот од водите на Охридското Езеро

кеј Охридско Езеро
Деновиве екпите на Ј.П. „Охридски Комуналец” имаат полни раце работа со расчистување на отпадот што езерските води го исфрлаат по крајбрежјето и кејот. „Секојдневно се подигаат огромни количини тешко разградлив отпад (пластична и картонска амбалажа, најлон кеси, лименки и друго) што надојдените реки ги носат со себе, како и наноси од трска, реси и муљ кои силниот ветар од јужен...

Министерот за животна средина Нуредини: Полицискиот час покажа дека голем процент од загадувањето доаѓа од транспортот и индустријата

Признавајќи дека сепак е далеку целта поставена со Планот за чист воздух за Скопје, министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини во неделното интервју на Радио Слободна Европа вели дека во борбата за почист воздух треба да се направат уште многу контроли и проверки. Нуредини потенцира и дека за разлика од претходниот став на власта, полицискиот час,...

Крајбрежјето на Охридско Езеро се затрупува со смет во викендите, ентузијастите чистат (ГАЛЕРИЈА)

Сезоната на Охридското Езеро веќе почна, а со неа доаѓаат и некои грди сцени, кога многу места остануваат затрупани во отпад оставен од капачите. За среќа, Охрид има ентузијасти кои посветуваат време и енергија за крајбрежјето да не се гуши во отпад. Екипата на „Чист Охрид“ викендов вторпат во две седмици одржа акција за чистење од комунален отпад, овој...

Владата вети пари за еколошко греење во неколку објекти во Куманово

На 171. седница што вчера се одржа во Куманово, владата вети средства за замена на постоечките системи за затоплување во една градинка, едно училиште и во Центарот за култура во Куманово, а истовремено и за пристапен пат за претоварната станица за ѓубре во Ранковце. Како што сопштија од владиниот сектор за информирање, на третата од вкупно 10 планирани седници што...

Инспекторка вели дека на дивата депонија кај Шутка не треба да се фрла ниту шут

На депонијата во Шуто Оризари не смее да се одлага ниту ѓубре ниту шут, категорично вели општинската инспекторка Анета Манчевска, отфрлајќи ги тврдењата на градоначалникот на општина Бутел, Велимир Смилевски, пишува „Порталб“. -Не, не е вистина дека смее да се остава таму. Донесовме заклучок да не се фрла ѓубре ниту шут. Местото треба целосно да се исчисти - вели Манчевска. Нејзината...

Дивата депонија кај Шутка: Едни ја чистат, други ја полнат, трети ја палат – а сите се гушат

На просторот од 170.000 квадратни метри, кој се наоѓа на 5 километри од Скопје започна чистењето на досега исфрленото ѓубре, но за жал, паралелно продолжува и фрлањето отпад. Просторот за кој зборуваме е дивата депонија над населбата Шуто Оризари и селото Визбегово, која постојанo или самата се запалува или некој ја пали, а е опкружена со ниви засадени со...

Депонијата кај ромската населба во Тетово „расте“, од општината велат дека ја чистат

Сè уште не е расчистена дивата депонија кај ромската населба во Тетово, која со година е ѓубриште. Од Општина Тетово велат дека депонијата ја чистат, но дека повторно се загадува од Ромите кои работат со отпад, пренесува „Порталб“. Жителите од оваа населба се жалат бидејќи од депонијата се шири многу лоша миризба и постои ризик од ширење на некоја болест....

Владата со нов закон ќе ги затвора дивите депонии и ќе го зголемува рециклирањето

Министерство за животна средина и просторно планирање подготвува Закон за управување со отпадот, со кој би се воспоставил функционален систем за регионално управување со отпад и изградба на регионални депонии, а истовремено ќе се затворат сите нестандардни депонии и ѓубришта. Во објавата на Единствениот национален електронски регистар на прописи (ЕНЕР) се вели дека новиот закон ќе се овозможи регионално собирање,...

Вкупно 200.000 тони отпад што може да се рециклира завршува на депониите

Во земјава во текот на една година се создаваат 700.000 тони отпад, од кои 10 отсто завршува во скопската депонија „Дрисла“. Од вкупниот отпад што се фрла, околу 200.000 тони се материјал што може да се рециклира, а вака фрлен на депонии и диви депонии, ќе бидат потребни до 6.000 години за да се распадне, велат податоците од трите...

Тетово одреди место за фрлање шут и кабаст отпад

Стар мебел, стари санитарии, шут и друг кабаст отпад граѓаните на Тетово отсега ќе може да фрлаат на посебно одреденото место крај патот Тетово-Требош, известува Порталб.мк. Преку соопштение за јавноста, ЈКП Тетово, ги повика граѓаните да не го фрлаат отпадот насекаде, бидејќи покрај загадувањето на животната средина отпадот ги оштетува и машините и со тоа се оневозможува чистењето на другите...