fbpx
Таг: ѓубре

таг: ѓубре

Прекршочна од Ѓорѓиевски за Комунална, тие тврдат дека чистат

Во главниот град, во текот на летото кое е во полн ек, многу локации се полни со смет. Јавното претпријатие Комунална хигиена не успева да го исчисти, што го прави проблемот со ѓубрето уште поголем и со кој надлежните веќе подолг период потешко се справуваат. Проблемот за ѓубрето повторно го актуелизираше Орце Ѓорѓиевски, градоначалникот на општина Кисела Вода, кој денеска,...

(ВИДЕО) Денот на Општина Тетово се одбележа со отпадоци и со депонии

Денес се одбележа денот на Општина Тетово, а повеќе од една недела градот се гуши во отпадоци и депонии расфрлани насекаде. Решение за овој проблем немаат ниту општинските власти, ниту словенечката компанија „Заубермахер“ која се занимава со управување со отпадот. На граѓаните им е веќе преку глава од ваквата состојба, пишува Порталб.мк. Во градот има десетици депонии создадени среде улици...

Аеродром се дави во ѓубре, општината бара Град Скопје итно да преземе мерки

По десетина ургенции, упатени апели и писмени барања до градот Скопје, деновиве повторно Аеродром е пренатрупан со отпад. За жал, главните улици и контејнери кои се во надлежност на Градот Скопје повторно се неисчистени и во лоша состојба, реагираат од Општина Аеродром. Фотографии од ѓубрето расфрлано околу контејнерите во Општина Аеродром, кое не е исчистено со денови, се споделуваат и...

(ГАЛЕРИЈА) Тетово меѓу највалканите европски градови, а не меѓу најчистите, како што вети Касами

Конечно, од 1 јануари Тетово ќе биде еден од градовите во групата европските градови познати по чистотата и по управувањето со отпадот, изјави градоначалникот на општина Тетово, Билал Касами, на 29 декември 2023 година, повикувајќи се на договорот со словенечката компанија на групацијата „Заубермахер“ за управување со отпадот во Тетово. Но, сликата на терен, речиси две недели по 1...

Плоштадот „Скендербег“ од 14 милиони евра е во очајна состоја, отпадоци на секој чекор

Плоштадот „Скендербег“ во Скопје е главното место каде Албанците одржуваат културни, уметнички, но и политички и граѓански настани. Проектот кој граѓаните ги чинеше 14 милиони евра и кој владејачката ДУИ со години го пропагира како гордост и ремек дело, денес е покриен со отпадоци, без функционален лифт и ескалатори, пишува Порталб.мк. Ќе се отстранат двете полусферични тенди Поради ниските температури Општина...

Ниту прогласувањето на Шар Планина за национален парк не го реши проблемот со отпадот – институциите молчат

Ниту прогласувањето на дел од Шар Планина за национален парк не ги спречи несовесните граѓани да ја зaгадуваат природата, а ниту пак институциите посериозно да пристапат кон решавање на овој проблем. Отпад и диви депонии има насекаде низ Шара. Овој проблем долги години никако да се реши, а граѓанското општество алармира: Ако сакаме Шар Планина да ја претвориме во...

Од „Комунална хигиена – Скопје“ се пофалија дека расчистувале диви депонии

Преку соопштение до медиумите Јавното претпријатие „Комунална хигиена -Скопје“ се пофали дека работело на расчистување диви депонии на територијата на Скопје. Притоа, како што велат оттаму, подигнале околу 300 кубни метри, претежно кабаст и градежен отпад. Наводно, активностите се одвивале во Злокуќани, на повеќе локации во општината Ѓорче Петров, како и во општината Бутел – на улицата Радишанска и во...

Гори дивата депонија кај „Борис Трајковски“ во скопски Карпош [Галерија]

Гори депонијата кај спортскиот центар „Борис Трајковски“ во скопски Карпош. Од Противпожарната бригада соопштуваат дека се запалени сува трева и ѓубре од депонија. Пожарот го гаснат три возила со седуммина пожарникари и се очекува набрзо да биде локализиран. Над населбата повеќе од еден час се гледа густиот црн чад. Веќе неколку години во текот на зимата овој простор се трупа со ѓубре,...

Арсовска и Мазнева не дојдоа на вонредната седница за сметот со градските советници

Вонредна седница на Советот на Град Скопје беше свикана денес за несобирањето на ѓубрето кое деновиве го преплави Скопје. Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска не се појави на вонредната седница, исто како и директорката на ЈП Комунална хигиена Скопје, Косана Мазнева. Според вчерашните изјави, тие проблемот со ѓубрето, односно со еколошката катастрофа која траеше четири дена, веќе го сметаат за...

Ѓубрето се расчисти, останаа кавгите меѓу Арсовска и градоначалниците

Сите општини можат да одлагаат отпад во ЈП „Дрисла“ и за тоа да им се изработи фактура и да им се наплати, како што било и досега, рече денеска градоначалникот на Кисела Вода, Орце Ѓорѓиевски, по најавите дека општината ќе добие казна од над 85 илјади евра. Казната следува откако во неделата, а по сериозниот застој со одлагањето на...

Градот чист пак ќе никне – во Скопје полека се чисти отпадот [галерија]

Некаде чисто, а некаде сè уште валкано. Вака изгледа Скопје денеска, по еколошката драма што ја доживеа, откако вработени во ЈП Комунална хигиена - Скопје речиси четири дена не го собираа сметот поради штрајк, со барања за повисоки платите, исплата на К-15 и добивање бенифициран стаж, но и барања да се вратат на работа отпуштените колеги. Вчера во попладневните часови...

Мазнева: Заврши работата со мафијашките структури, „Комунална хигиена“ е повторно во функција

Директорката на ЈП „Комунална хигиена“, Косана Мазнева-Николиќ на денешната прес-конференција рече дека „успешно се справиле со мафијашките структури кои не дозволувале ниту еден вработен да ги извршува своите задачи и дека сега ситуацијата е ставена под контрола“. Со висок тон се обрати градоначалничката на Град Скопје Данела Арсовска, која ѝ даде поддршка на Мазнева, велејќи дека сите треба да...

Градоначалниците со четири барања до Арсовска за проблемот со ѓубрето, таа вели дека состојбата е нормализирана

Советот за развој на Скопскиот плански регион денеска одржа вонредна седница со единствена точка на дневен ред, проблемот со комуналната хигиена. На седницата присуствувале најголемиот број од 18 градоначалници од Скопскиот регион. На седницата не учествувала градоначалничката на Скопје, Данела Арсовска. На седницата, како што информираше претседателот на Советот, градоначалникот на Илинден, Александар Георгиевски, усвоени биле четири точки. Како прво,...

Проблемот со ѓубрето се претвори во политички натпревар за односи со јавност

Проблемот со одложување на отпадот во Скопје се претвори во натпревар за односи со јавност меѓу општинските градоначалници и нивните матични партии, ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, како и градоначалничката на Скопје Данела Арсовска. Ѓубрето од контејнерите во градот не е собрано цел викенд, а од сношти стана главен фокус на медиумите, откако најпрво градоначалникот на општина Центар Горан Герасимовски од редовите...

Ѓубрето може да донесе бактериски инфекции, трихинелоза и стаорци

Еколошката катастрофа која му се заканува на главниот град може да предизвика бактериски инфекции и болести, велат експертите додавајќи дека бактериите уште полесно се размножуваат на високи температури од над 38 степени кои се најавени за овој период. Како што објаснува микробиологот проф. д-р Никола Пановски, ваквата состојба ќе придонесе и кон енормно размножување на стаорци, кои пак, носат...

Случајот „Комунална хигиена“ на виделина го извади сето ѓубре

Во целосен хаос и блокада помина викендот во главниот град, откако вработените во „Комунална хигиена“ почнаа протести и не го чистеа ѓубрето, Скопје почна да наликува на депонија, а надлежните институции топката, преку политички препукувања, си ја префрлаа едни на други. Вработените во „Комунална хигиена“ и вечерва се пред јавното претпријатие и протестираат, барајќи оставка од директорката Косана Мазнева-Николиќ, бараат...

Се собира ѓубрето од здравствените установи, протестот во „Комунална хигиена“ ќе продолжи до оставка на Мазнева

Вработените од Јавното претпријатие „Комунална хигиена“ – Скопје денеска донеле одлука да го соберат ѓубрето од скопските болници и поликлиники, но се децидни дека нивниот протест ќе продолжи сѐ до оставка на директорката Косана Мазнева, јави Порталб.мк. Тие излегоа на терен и почнаа да го товараат ѓубрето од Специјалната хируршка болница „Св. Наум Охридски“ кај Собранието, од Клинички центар, од...

Во Скопје смрдеа од преполните контејнери и револт на граѓаните [галерија]

Контејнерите за ѓубре се преполнети, околу нив полека растат ридови од ѓубре, а на високите температури смрдеата од ѓубрето се повеќе се засилува, па е тешко подносливо човек да им се приближи и на два метра. Таква е сликата во Скопје денеска, откако поради штрајкот на вработените во ЈП „Комунална хигиена - Скопје“, веќе трет ден контејнерите не се...

Скопје се гуши во ѓубре, вработените протестираат, Мазнева се жали на закани по живот [галерија]

Директорката на Комунална хигиена, Косана Мазнева-Николиќ, денеска свика итна прес-конференција за да објасни зошто Скопје деновиве буквално се гуши во ѓубре, откако дел од вработените излегоа на протести, бидејќи на дел не им биле продолжени договорите за работа, а тие дополнително бараат и покачување на платите, бенефициран стаж и исплата на К-15. Тие реагираат дека Мазнева не прифаќа средба со...

„Генералка викенд“: Волонтери ја чистат депонијата кај Јажинце

„Отпадот што нè окружува е наш производ. Ние луѓето сме го создале и сме го оставиле зад нас. Да покажеме совесност и одговорност за своето однесување кон природата, да се вклучиме во најголемата волонтерска акција „Генералка викенд“ и собирајќи го отпадот да и го вратиме сјајот на природата“, рече министерката за животна средина и просторни планирање, Каја Шукова од...

Носталгија по диктатори: Хусеин, Гадафи и Асад

Чест наратив на Кремљ е дека ирачкиот лидер Хусеин, либискиот Гадафи и сирискиот Асад биле големи патриоти и имале добри социјални политики, но дека биле жртви на американскиот империјализам,...