fbpx
Таг: групација

таг: групација

Заев: Парите од концесионерот „ТАВ“ ќе бидат вложени во значајни проекти

Премиерот Зоран Заев, во рамките на неговата дводневна посета на Турција, утрово се сретна со претставници на групацијата „ТАВ“, при шти биле утврдени приоритетите за инвестицијата од 45 милиони евра од концесионерот на аеродромот во Скопје. Парите, соопштуваат од Владата, ќе бидат вложени во значајни проекти за граѓаните. - Станува збор за инвестиции во градинки, училишта, одводни и канализациски мрежи и локални и регионални...

Грчкото електростопанство ја купува ЕДС на вицепремиерот Анѓушев

Грчката национална компанија за производство на струја, „Паблик пауер корпорејшн“ ППЦ (Public Power Corporation) ја почнала постапката за купување на компанијата „Енерџи деливери солушнс“ (ЕДС) на вицепремиерот Кочо Анѓушев, информираат од компанијата. Од таму се додава дека, постапката за целосно купување на групацијата ЕДС со сите нејзини подружници на Балканот, ќе се реализира откако одобрение за тоа ќе издаде македонската Комисија...

Дополнителни 450 милиони евра за иновативните претпријатија од ЕИФ

Европскиот инвестициски фонд (ЕИФ) и „Прокредит групацијата“ обезбедуваат дополнителни 450 милиони евра за иновативни мали и средни компании, што вкупно изнесува 820 милиони евра пласман во кредити за бизнисите во 11 земји. Финансирањето обезбедено од ЕИФ е пласирано преку банките „Прокредит“ во Европа (Германија, Македонија, Албанија, Србија, Босна и Херцеговина, Бугарија, Грција, Романија, Молдова, Украина и Грузија) и е наменто...

НЛБ Тутунска банка се преименува во НЛБ Банка

НЛБ Тутунска банка го смени официјалниот назив во НЛБ Банка, согласно Oдлуката за промена на назив усвоена од Годишното собрание на акционери на банката на 10 мај. Промената на називот е во согласност со насоките на матичната банка од Словенија, чија цел е унифицирање и јакнење на брендот и поголема присутност на НЛБ Групацијата. НЛБ Тутунска банка е основана во 1985...

„Искрател“ отвори развоен центар, инвестицијата е околу 1 милион евра

Словенечката групација „Искрател“ отвори регионален развоен центар во Македонија. Инвестицијата изнесува околу 1 милион евра, а за почеток ќе бидат отворени 100 нови работни места за млади од областа на телекомуникациските и на информатичките технологии. „Искрател“ на пазарот опстојува повеќе од 60 години и е присутна во 50 земји.  

ЕСМ и Адора постигнаа договор за закуп на скопските топлани

АД Електростопанско на Северна Македонија (ЕСМ) и АДОРА постигнаа договор за закуп на топланите кои се во сопственост на АДОРА, кои ќе се користат од страна на АД ЕСМ...