fbpx
Таг: група

таг: група

Вибер-група „Де факто: само проверени содржини“ за точно информирање на граѓаните

Во време кога на социјалните мрежи се повеќе се шират дезинформации, Фондацијата Метаморфозис ја започна отворената Вибер група „Де факто: само проверени содржини“ наменета за граѓаните. Целта е да се подобри информираноста со точни, проверени и веродостојни информации на теми кои се од интерес и важност за секојдневниот живот на граѓаните. Во оваа Вибер група ќе се објавуваат проверени информации...

Сузбиена криминална група за продажба на дрога во Прилеп, вмешани и полициски службеници

Во текот на вчерашниот ден извршени се претреси на 16 локации во Прилеп, а лишени се од слобода шест лица и одземени три возила, пари за кои постојат докази дека потекнуваат од продажба на дрога, марихуана, кокаин, мобилни телефони и други предмети, соопшти на денешната прес конференција портпаролот на МВР, Тони Ангеловски. „Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена...

„Јавна соба“ е затворена, но МВР истражува слична таква група на „Телеграм“

Telegram
Групата „Јавна соба“ е затворена, информираше министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, на неговиот фејсбук-профил. „Го поздравувам ваквиот чекор на платформата Телеграм и порачувам дека оние што го прекршиле законот ќе бидат казнети бидејќи ние целосно ги документираме случаите. Истовремено, апелирам за внимателност бидејќи на платформата Телеграм има и друга слична група и ние соодветно ќе постапиме и за членовите...

МВР привела четири лица директни учесници во Јавна соба, истрагата продолжува

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски информираше дека денеска се приведени вкупно четири лица, двајца од Битола, еден од Велес и еден од Штип, директни учесници во Јавна соба на Телеграм. „Се работи на откривање кој ја креирал ваквата група и кои се биле членови. Секој еден кој се наоѓа во групата ќе се истражи и ќе понесе кривична одговорност,“...

С.А.Р.С – главни ѕвезди на фестивалот „Битола Отворен град 2018“

Главни ѕвезди на фестивалот „Битола Отворен град 2018” се култниот белградски алтернативен рок бенд “С.А.Р.С”. На големиот музички концерт ќе настапат и бендовите „THE PRODIGY live tribute band“ од Белград и „FUNK SHUI” од Скопје, соопштува организаторот, Младински културен центар -Битола. Фестивалот ќе се одржи на големата сцена на плоштадот Гоце Делчев во Битола, на 28 јуни со почеток во 21...

„Ларондина танцова група“ вторпат ќе настапува во Македонија

Британската танцова група за лица со попреченост на Анџелина Алесендре, „Ларондина танцова група“, од 5 до 10 октомври вторпат ќе престојува во Македонија. Посетата на групата е во организација на Амбасадата на Обединетото Кралство во Македонија, Хелсиншкиот комитет за човекови права и на Ресурсниот центар на родители на деца со посебни потреби. Во рамки на посетата, освен претстави, предвидени се и...

Гимназијата во Охрид се огради од летоците со кои учениците се повикуваа на протести

Откако информацијата за летоците со повик до учениците да учествуваат во протестите на иницијативата „За заедничка Макеоднија“, беше објавена во медиумите и предизвика реакции на политичките партии и особена осуда од јавноста, со соопштение се огласи и средното училишта „Св. Климент Охридски“. Во него се наведува дека училиштето е исклучително професионална институција, која е целосно посветена на заштита на учениците од...

Возач налета на пешаци во Лондон, пет лица се повредени

Пет лица се повредени откако возач налета на пешаци во југоисточен Лондон. Лицето што управувало со автомобилот е уапсено, јави локалната полиција. Според надлежните, најверојатно инцидентот не претставува терористички чин.

МВР открило организирана група за трговија со дрога

МВР во вчерашна акција за сузбивање на уличното дилерство на дрога, открило криминална група составена од пет лица С.Р. (51), З.М.(29), М.Д. (26), М.М.(36) и З.С. (34) која набавувала и продавала наркотична дрога на нарко зависници. „Според документираните сознанија во текот на минатата и оваа година криминалната група организирана од С.Р продавала кокаин за цена од 3.000 до 4.500 денари...

На градскиот плоштад во Прилеп почна новогодишната прослава

Со новогодишна програма за најмладите, почна новогодишниот дочек на градскиот плоштад во Прилеп. Децата ги забавуваа „Јунаците од бајките“ од народниот театар „Војдан Чернодрински“ и музичката група „Нокаут“. Вечерниот новогодишен дочек на плоштадот Методија Андонов Ченто е предвидено да почне во 22.30 часот, со настапот на групите „Белинда“ и „Шило“, а по предвидениот огномет на полноќ ќе настапат диџеите „Д мод“ (The...

ОМД: Групата на пријатели на Македонија доби тројца нови конгресмени

Обединетата македонска дијаспора соопшти дека тројца конгресмени ѝ се приклучиле на конгресната група на пријатели на Македонија и на Македонците во САД. Станува збор за конгресменот Алекс Муни, републиканец од Западна Вирџинија, конгресменот Ренди Вебер, републиканец од Тексас, и за конгресменот Тед Лу, демократ од Калифорнија. Групата на пријатели на Македонија сега брои 27 членови кои доаѓаат од петнаесет различни американски...

Уапсени 10 лица во Бразил кои планирале напад за време на Олимписките игри

Бразилската полиција уапсила 10 лица осомничени дека подготвувале терористички напади за време на Олимписките игри, кои на 5 август треба да почнат во Рио де Женеиро, јавуваат светските медиуми. Според бразилските власти, осомничените не биле членови на Исламска држава, но се обиделе да стапат во контакт со терористичката група. Од министерството за правда соопштиле дека групата била во подготвителна фаза на...

Бркотница меѓу полицијата и навивачки групи кои дивееле во околината на ГТЦ

Во околината на Градскиот трговски центар (ГТЦ) се одвива полициска акција во која полициски екипи се обидуваат да се справат со засега непозната група, која го нарушила јавниот ред и мир во центарот на Скопје, јавува порталот „Нова ТВ“. Како што пренесува порталот, очевидци изјавиле дека група момчиња кршела прозорци и фрлала маси од околните кафеани. Репортерот на „Нова ТВ“ забележал присуство...

Милитантна курдска група ја презеде одговорноста за бомбашкиот напад во Анкара

Милитантна курдска група, некогаш блиска на Работничката партија на Курдистан, ја презела одговорноста за бомбашкиот напад во Анкара, во кој загинаа 28 лица. Групата Јастреби на слободата на Курдистан (ТАК) во соопштение на својата веб-страница навеле дека бомбашкиот напад во Анкара е одговор на политиките на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган и најавиле дека ќе продолжат со нападите, пренесува „Ројтерс“. Турските власти...

Групата која 12 дена ја окупираше ИВЗ, го напушти објектот

Групата која 12 дена ја окупираше Исламската верска заедница, го напушти објектот на чело со скопскиот муфтија Шабани. Судот донесе решение со кое се бараше групата веднаш да ја напушти ИВЗ. Пред 12 дена, групата предводена од скопскиот муфтија и од неговиот секретар насилно ги зазедоа просториите на ИВЗ, револтирани поради нивното разрешување.

Петмина прилепчани осомничени за серија тешки кражби

Струмичката полиција поднела кривични пријави против петмина прилепчани, кои се товарат дека извршиле два обиди за тешка кражба и една тешка кражба во станови во Струмица и во Гевгелија, соопшти полицијата. Станува збор за А.Р. (20), М.Ј. (28), Ж.Б. (45), Г.Ј. (36) и за Н.Т. (27), на кои судија на претходна постапка им одредил мерка притвор од осум дена. Првоосомничениот, како што...

„Фокус“ пронајде работилница за „црни пасоши“, МВР не верува!

Анонимен граѓанин до редакцијата на неделникот „Фокус“ доставил водеоматеријал на кој се гледа дека во приватен стан или куќа се изработуваат пасоши, објави денеска неделникот. Според „Фокус“, човекот кој ја направил снимката, најверојанто и самиот учестувал во групата задолжена за изработка на пасошите. Неделникот, сомневањата за работилницата за правење „црни пасоши“, што ги отвора снимката, ги поврзува со исчезнувањето на двата...

Две момчиња избодени со нож, едното во критична состојба

Две момчиња биле избодени со нож од страна на група од три-четири непознати лица, ноќеска, триесетина минути по полноќ, во близина на зграда на булеварот АСНОМ во скопската населба Ново Лисиче, соопшти полицијата. Како што информираат оттаму, групата извршила убиство во обид над Д.Б. (23) и С.Р. (22), кога еден од напаѓачите им нанел повеќе убодни рани. Според полицијата, Д.Б. е...
Спајдермен Мајлс Моралес слика од Clutchpoints

Квалитетни нови игри беа најавени на настанот PlayStation Showcase 2023

Пред неколку дена излегоа голем број трејлери за нови добри игри на настанот Playstation Showcase 2023. Решивме да ги издвоиме најинтересните игри и да ви ги презентираме:    Immortals of Avenum  Оваа...