fbpx
Таг: Грција

таг: Грција

Младите си заминуваат од Грција

Грција го губи академскиот кадар. Повеќе од 100.000 млади грчки научници и академици се ислелиле од Грција во потрага по подобри академски и работни услови поради финансиската криза. Ова го покажува истражувањето на Универзитетот „Македонија“ за грчкиот весник „Катимерини“, за загрижувачките трендови во грчкото високо образование и во академскиот свет. Дополнително загрижувачки за бегањето на млади интелектуалци од Грција во странство...

СИРИЗА не сака национален консензус за избор на претседател

Грчката влада и опозиција засега не наоѓаат заеднички јазик за изборот на претседател и за смирувањето на разбрануваната политичка клима во државата. Првиот човек на опозициската СИРИЗА, Алексис Ципрас, ја одби понудата на премиерот Андонис Самарас да направи заеднички договор за избор на претседател за да се стави крај на политичката нестабилност во земјата. Ципрас ги разби сите илузии...

Петковски: „Македонска банка“ е играчка во споредба со „бомбата“ на Заев

Ние одиме со единствена цел да се дознае реалноста, вистината за начинот на којшто во Република Македонија се владее и, дефинитивно, да излезат на виделина сите оние сознанија за корупцијата, алчноста, криминалот, моралните димензии на луѓето што ја водат денес Република Македонија. Договорите што се прават во сферата не меѓуетничките односи, тие говорат за предавници, преговараат директно со Грција, со...

(ВИДЕО) Спираки со отровни стрели кон Милошоски

Продолжува да се разгорува расправијата меѓу грчката европратеничка Мариа Спираки и поранешниот шеф на македонската дипломатија Антонио Милошоски. Европратеничката од редовите на Нова демократија, која е дел од Мешовитиот комитет ЕУ-Македонија, не го премолче повикот на Милошоски, во знак на добрососедство, заедно да се искачат на Олимп и да ги развеат знамињата на двете држави, туку возврати со нова...

Возот Белград – Солун ќе сообраќа само до Гевгелија

Меѓународниот воз „Хелас“, кој сообраќа на релација од Белград до Солун, ќе сообраќа само до Гевгелија поради денешниот еднодневен штрајк на грчката железница, соопшти „Железница Србија“. Според соопштението, синоќешниот воз кој тргал од Белград во 18.45 часот, ќе сообраќа само до Гевгелија, а денешната релација од Солун за Белград, за која возот вообичаено тргнува во 15.52 часот од Солун, нема...

„Метро“ го продава имотот во Грција

За 65 милиони евра, германскиот синџир супермаркети „Метро АГ“ ги продава филијалите на „Макро кеш и кери“ (Makro Cash & Carry) во Грција, на локалната малопродажна група „Склавентис“ (Sklavenitis). На продажба е целокупниот имот од девет големи продавници и недвижен имот. „Метро АГ“ ги продаде своите супермаркети „Реал“ и во Турција.

Како грчките студенти го видоа градот: Со грутка во грлото низ „Скопје 2014“

Ненадејниот наплив на млади грчки студенти кои гласно и љубопитно го разгледуваа и дисeцираа секој дел од центарот на градот, вчера во Скопје беше дел од научната екскурзија на група од 70 студенти од отсекот за балкански, словенски и источни студии при солунскиот Универзитет „Македонија“. Mладата Стела Трагуда и нејзиниот колега Стелјос Солемидис се одмараа на плоштадот, речиси веднаш до...

ЕЛИАМЕП: Предлогот на Нимиц за „Горна …“ е добар, логичен и ја задоволува Грција

Генералниот директор на грчката тинк-тенк организација за надворешна политика ЕЛИАМЕП, Танос Докос, го оценува наводниот предлог-пакет за името - „Горна Македонија“, како добра основа на грчката страна за напредок и за развивање на преговорите кон компромисно решение. Министерот за надворешни работи, Никола Попоски, пак, испрати демант на текстовите објавени во македонските медиуми за овој предлог, порачувајќи дека ВМРО-ДПМНЕ нема да прифати промена...

Спорот за името, причина за скандал на генералното собрание на Здружението на европски театри

Спорот за името се испречи и во театарскиот свет во Грција. Имено, Јанис Вурос, уметничкиот директор на Националниот театар на Северна Грција, не дозволи театарската мрежа Нова европска театарска асоцијација (НЕТА) да биде примена во Здружението на европски театри под уставното име. Како што пренесува грчкиот весник „То вима“, Вурос реагирал на идејата НЕТА ,предводена од Благој Стефаноски, да биде заведена во здружението...

Грчки студенти во посета на Македонија

Студенти од солунскиот факултет „Македонија“ утре доаѓаат во посета и на предавања во Скопје. Околу 70 студенти од отсекот за балкански студии на факултетот, ќе присуствуваат на предавања на Факултетот за етнологија на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“. По предавањата е предвидена прошетка низ Скопје и посета на Музејот на македонската борба и жртвите од комунизмот. Целта на посетата е подобро...

Караџаферис под истрага за корупциски скандал

Лидерот на ултра-десничарската ЛАОС, Јоргос Караџаферис, е под истрага за можна вмешаност во скандал со перење пари преку офшор-компанија. Како што објави грчкиот весник „То вима“, на сметката на офшор-компанијата „Каталина лтд“, која Караџаферис ја пријавил како негова во 1990-тите во пратеничкиот имотен образец, се најдени 1,6 милиони евра за кои постои сомневање дека се мито при купување воена...

Грција ќе бара дополнителен отпис на долговите

Kако награда за спроведените оспежни мерки на штедење, Грција ќе побара дополнителен отпис на долгот. Според премиерот Андонис Самарас, неговата држава на дело го спровела „најголемо ресктруктуирање на јавниот долг во својата историја“. Тој рече дека голем предизвик е да докаже дека долгот на Грција е одржлив, со оглед на тоа дека „држава со неодржлив долг не може да се задолжува...

Маршот против хунтата во сенка на политичка и економска неизвесност

Во клима на општествено незадоволство, политичка неизвесност и на страв од нови мерки за штедење, Грција денеска ја одбележува 41-годишнината од настаните на атинската Политехника, денот кога е задушена студентската револуција против воената хунта. Ако грчките студенти, на денешен ден во 1973 година, се најдоа очи в очи со воените тенкови кои безмилосно ги рушеа портите на Политехничкиот факултет, бастионот...

Венизелос: Спорот за името нема брзо да се реши

Шефот на грчката дипломатијата Евангелос Венизелос не гледа можност за решение за спорот за името во брзо време. Венизелос во интервју за неделникот „Риал њуз“ истакнува дека поради неконструктивност од македонска страна, нема да има нови случувања и развој на настаните за побрза разврска. „Нема нов предлог од Нимиц. Нема да има брз и итен развој на настаните околу спорот за...

Дипломатите оценија: Спорот за името е главна пречка во евроинтеграциските процеси

Спорот за името со Грција е најважното прашање што Македонија мора да го реши бидејќи тоа е најголемиот проблем што ја сопира државата во процесот на пристапот кон члество во Европска Унија. Ова е генералниот заклучок од дебатата на тема „Евроинтеграциските процеси на Република Македонија од гледиштето на дипломатијата“, која ја организираше Европското движење во Република Македонија. Проф. д-р Димитар Мирчев, поранешен амбасадор...

Намалена невработеноста во Грција

На 25,9 проценти опадна стапката на невработеност во Грција во август оваа година од јулските ревидирани 26,1 отсто, соопшти грчката агенцијата за статистика. Вкупно 1,242 милиони лица биле невработенеи во текот на август. Ова е досега најниска стапката на невработеност откако Грција беше погодена од економската криза, при што невработеноста достигна до 28 проценти во септември 2013 година.  

Полицијата со солзавец против студентите во Атина

Грчката полиција употреби солзавец за да ги растера четириесетината студенти кои насилно се обиделе да влезат во Атинската правна школа. Објектот на правната школа вчера беше затворен во знак на одбележување на годишнината од студентското востание на 17 ноември 1973 година против воената хунта. Портпаролката на грчката влада соопшти дека нема да се дозволи владеење на „законот на џунглата“. Секоја година, во чест...

Грција: 77 години затвор за предизвикувачите на пожарот на Пелопонез

Судот во Грција им изрече затворска казна од вкупно 77 години на четворицата обвинети за пожарот на полуостровот Пелопонез во 2007 година, кој однесе 36 животи. Како што јавуваат грчките медиуми, секој од обвинетите доби повеќе од 10 години затвор. Еден од обвинетите е поранешен локален управник, додека другите тројца се поранешен градоначалник, шумар и жител на регионот што беше зафатен со пожарот.

Нимиц на Македонија ѝ предложил „Горна Република Македонија“

Последниот официјален предлог за името што посредникот на Обединетите нации, Метју Нимиц, минатата година, го понудил до Македонија и на Грција, го објави денеска БИРН. На документот до кој дојде БИРН, стои датумот 9 април 2013 година, што се совпаѓа со датумот на заедничката средба на посредникот со претставниците на Македонија и на Грција во седиштето на ОН, по која беше...

„Гардијан“: Како Александар Македонски влијае на спорот за името

Интерент-изданието на „Гардијан“ анализира како проектот „Скопје 2014“ влијае врз односите помеѓу Македонија и Грција, пренесувајќи дека восочната фигура на Александар Велики има почесно место во македонскиот музеј, што е најновиот пример на симболичното добивање поени во спорот за името. „Љубовната врска на Никола Груевски со спомениците почна со Александар Велики. Во 2011 година, на големо чудење на Грција, македонскиот премиер...

Руските сили жестоко ги гранатираа Харкив и Днипропетровскиот регион

Ноќеска и утрово руските воени сили вршеа и вршат жестоки артилериски напади на градот Харкив и на Днипропетровскиот регион, а руската копнена и поморска закана за Одеса, најголемиот пристанишен...