fbpx
Таг: Грција

таг: Грција

Потпишан Меморандум за соработка со Европскиот центар за византиски и постивизантиски споменици

Во Солун денеска беше потпишан Меморандум за соработка меѓу Министерството за култура на Северна Македонија (МК) и Европскиот центар за византиски и поствизантиски споменици. Меморандумот го потпишаа министерката за култура, Ирена Стефоска и претседателката на Управниот одбор на овој Центар, Наталиа Пулу. „Денеска го направивме првиот формален чекор од она што се нарекува ново поглавје во културната соработка меѓу нашите...

Филипче: Неделава ќе пристигнат 50.000 вакцини од Бугарија и 20.000 од Грција

Неделава се очекува да стигнат вакцини од Бугарија и од Грција, а кинеските Синовак, сѐ уште не се знае кога ќе пристигнат во земјава. Ќе има доволни количества вакцини за да продолжи со масовната вакцинација против ковид-19. Во моментов само уште 5.000 вакцини се  наменети за граѓаните кои треба да ја примат првата доза, а останатите ќе бидат за...

Голем пожар во Грција, евакуирани се населени места, ангажирани се авиони и хеликоптери

Големиот шумски пожар што изби во среда во грчката област Коринт повторно се распламте утрово, а досега се уништени 55 квадратни километри во оваа област на полуостровот Атика. Досега се евакуирани шест села и два манастира, а има изгорени куќи. Во гаснењето на пожарот кој дивее на околу 80 километри западно од главниот град Атина се ангажирани авиони, хеликоптери и голем...

Ајде на море – јужни ветрови дуваат од Грција

Дојде викендот кога голем дел од македонските граѓани се радуваат на можноста повторно да го видат најблиското море, а зошто не – и да се искапат во егејските води. Грција ги отвора границите, за да не изгуби уште една туристичка сезона, секако со услови за ковид-19. Како што обично бива, некои прерано се израдуваа, па во моментите додека го...

Интервју на Никола Димитров за грчкиот весник „Та Неа”: Соработката е инвестиција во стабилноста

Вицепремиерот и поранешен министер за надворешни работи Никола Димитров во интервју за грчкиот весник „Та Неа“ зборува за Преспанскиот договор и билатералните односи Скопје-Атина, како и за европската перспектива на Северна Македонија и регионот. Прашан за важноста на Преспанскиот договор, Димитров истакнува дека е уверен во историското значење на овој договор бидејќи отвори можност за соработка меѓу двете држави,...

За влез во Грција туристите треба да се најават 24 часа претходно на посебна веб-страница

Иако беше најавено дека од денеска Грција ќе ги отвори своите граници за туристи од сите земји, вклучително и од С. Македонија, со потврда за вакцинација, за прележан ковид-19 или со негативен ПЦР тест, на граничниот премин „Богородица - Евзони“ рампата и претпладнево беше спуштена. Претходните мерки за посетители се кренати (досега во Грција можеа да влегуваат транспортери и други...

Грција денеска ја отвори границата за македонските граѓани

Грција ја отвори границата за македонските граѓани. На преминот „Евзони“, сите граѓани ќе може да влезат во Грција со негативен ПЦР тест, писмен доказ за примени две дози вакцина против ковид-19 или позитивен резултат за антитела. Отворањето на границата вчера беше најавено и од страна на грчкиот премиер Киријакос Мицотакис на средбата со премиерот Зоран Заев во Атина.

Земјотрес во Грција тресеше со 4 степени во Битола, Ресен, Охрид и Струга

Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет (ПМФ) во Скопје, вчеравечер регистрирала земјотрес, чиj епицентар се наоѓа 170 km јужно од Скопје во соседна Република Грција. Земјотресот се случи во 23.31 часот, а бил со локална Рихтерова магнитуда ML4.7. Според досегашните податоци, истиот е почуствуван во Битола, Ресен, Охрид, Струга со интензитет од IV степени според Европската макросеизмичка скала, а во останатите...

Грција ќе дозволи влез на туристи вакцинирани и со руска и со кинеска вакцина

Грција ќе дозволи влез на туристи кои се вакцинирани и со руска и со кинеска вакцина, потврдил грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис, во интервјуто на конференцијата на „Фајненшл Тајмс“, пренесува МИА. Иако Европската Комисија има поинаков став за конкретните вакцини, според Мицотакис, останува позицијата да се признаат овие вакцини, пред сѐ руската, поради тоа што Грција очекува туристи од Русија. -Русија е...

Грчки новинар во Атина изрешетан со 10 куршуми, сомнежите насочени кон организираниот криминал

Новинарот Јоргос Караиваз бил брутално убиени пред неговиот дом во јужна Атина во петокот, со 10 куршуми, а според грчкиот заменик-министер за цивилна заштита, Лефтерис Иконому, веројатно зад убиството стојат припадници на организираниот криминал. Говорејќи на грчата државна телевизија ЕРТ, Иконому сугерираше дека постои врска меѓу убиството и организираниот криминал, потсетувајќи дека во изминатите три години имало неколку најверојатно нарачани...

Вистиномер: Во Грција може да оди секој кој ќе се вакцинира или има имунитет на ковид-19, за тоа не одлучува Бектеши

Нападот врз министерот за економија Крешник Бектеши од страна на пратеникот Павле Трајанов е неоснован и неумесен, пишува Вистиномер.мк во својот најнов Контраспин, што го пренесуваме подолу. „Најавата на грчките власти дека за граѓаните од Србија ќе биде отворена туристичката сезона на 15 мај, во земјава донесе изјави и текстови во медиумите во кои се бара нашите власти да издејствуваат...

Филипче: Внимателни сме со „АстраЗенека“, границата со Грција се отвора на 14 мај

Ние одлучивме да бидеме внимателни и да одиме полека, но сигурно кога станува збор за вакцината на „АстраЗенека“ и затоа ќе чекаме дефинитивна потврда дека вакцината е безбедна, рече предмалку во изјава министерот за здравство Венко Филипче. Тој кажа дека ќе има состанок со претставници на Агенцијата за лекови Малмед, а ќе разменат информации и директно со германското министерство...

Грција од 5 април ги укинува ограничувањата за летови со нашата земја, Албанија и Турција

Агенцијата за цивилно воздухопловство на Грција соопшти дека од 5 април ги укинува рестрикциите за летови меѓу Грција и Северна Македонија, Албанија и Турција. Летовите од земјава од овој датум ќе бидат дозволени кон сите грчки аеродроми, а не само кон атинскиот аеродром како што беше случај до сега. Во меѓувреме, Грција ги продолжува ограничувањата за воздухопловните врски во рамките...

Владата го усвои текстот на Договорот за изградба на интерконектор за гас со Грција

На 57. седница Владата го разгледа и прифати текстот на усогласениот Договор меѓу Владата на Република Северна Македонија и Владата на Република Грција за изградба на интерконекцијата за пренос на природен гас Грција - Северна Македонија и го овласти министерот за економија Крешник Бектеши во име на Владата да го потпише овој договор со Владата на Република Грција. „Со овој...

Земјотрес со јачина од 6,2 степени ја погоди Централна Грција, потресот почувствуван и кај нас

Европскиот медитерански сеизмолошки центар регистрираше силен земјотрес со јачина од 6,2 степени кој ја погоди Централна Грција. Епицентарот бил северозападно од Лариса, 24 километри од градот, на длабочина од 20 километри. Според првичните информации на Институтот за геодинамика од Атина, силината на земјотресот била 5,9 степени. Грчките медиуми засега не јавуваат за жртви или причинета материјална штета. Земјотресот беше почувствуван и...

Олабавување во Бугарија и Хрватска, во Црна Гора и Грција нови мерки против ковид-19

Во Бугарија од денеска повторно се отворени за посетители угостителските објекти и објектите за забава во периодот од 6 до 23 часот, со исклучок на дискотеките, пијано баровите и ноќните барови, соопшти Министерството за здравствена заштита. Условите се локалите да се исполнети најмногу до половина од просторот, на маса да има најмногу шест лица, а персоналот задолжително да носи заштитни...

Средба Заев-Хрисохоидис: Има заемен интерес за нови инвестиции во енергетиката

Зоран Заев фото: Влада
Oтворено e ново поглавје во билатералните односи помеѓу Република Северна Македонија и Република Грција и во последниве две години соработката оди во нагорна линија. Ова било констатирано на денешната средба меѓу премиерот Зоран Заев и министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски со Михалис Хрисохоидис, министер за заштита на граѓаните на Република Грција. Заев посочил дека е зголемен интересот на грчки...

Младински сојуз: Младите од Грција би сакале почесто да патуваат во Северна Македонија

Иако околу 86 отсто од младите во Грција би сакале да патуваат во нашата земја, тоа до сега ретко се случува (37%). Од друга страна, младите од Северна Македонија значително повеќе патувале во Грција (83%), додека околу 86 отсто би сакале и понатаму да патуваат во соседната земја. Ова го покажува истражувањето за перцепциите на младите луѓе во 2020 година...

Во Грција објавена „Антологија на млади поети од Северна Македонија“

Електронската книга „Антологија на млади поети од Северна Македонија“ чиј составувачот е поетот Ѓоко Здравески е издадена во Грција. Двојазичното издание на антологијата содржи песни од 13 поети од современата македонска поетска сцена, од кои некои прв пат се јавуваат токму во неа. Поезијата од младите поети од Северна Македонија беше препеана од Елени Кациоли. Онлајн изданието може да се погледне...

Грција создаде домашен брз антигенски тест за корона вирусот

Министерството за развој на Грција претпладнево објави дека во земјата е создаден првиот брз антигенски тест за корона вирусот, нарекувајќи го „голем пробој“. Тестот е создаден во истражувачки проект „тежок“ 2,9 милиони евра финансиран од министерството, во кој биле вклучени шест истражувачки центри и четири универзитети, под водство на Генералниот секретаријат за истражувања и технологија. Барањето за патент е поднесено...

ЗНМ реагира, новинарката Илинка Иљоска од Мета вербално нападната поради направени фотографии од нерасчистено ѓубре

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) ги осудува заканите и навредите од страна на вработени во „Комунална хигиена“ - Скопје (КХС) кон новинарката Илинка Иљоска од новинската агенција Мета,...