fbpx
Таг: Грција

таг: Грција

Поранешниот грчки претседател Каролос Папуљас почина на 92 годинишна возраст

Фото: https: presidency.gr
Поранешниот грчки претседател Каролос Папуљас, кој беше претседател во два мандати меѓу 2005 и 2015 година, почина во неделата на 92-годишна возраст, соопшти Претседателството. Папуљас исто така беше и министер за надворешни работи во 1985-89 и 1993-96 година. Тој беше висок член на социјалистичката партија ПАСОК и близок соработник на нејзиниот покоен лидер и поранешен премиер Андреас Папандреу. По завршувањето на...

Почувствуван земјотрес во јужните делови на земјава утрово

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Северна Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет (ПМФ) во Скопје, утрово регистрира земјотрес чиj епицентар се наоѓа 138 километри јужно од Скопје во соседна Република Грција, информираат од Сеизмолошката опсерваторија. Земјотресот се случил во 6.48 часот, со локална Рихтерова магнитуда M L 3.1. Според...

Родното место на Олимписките игри ќе биде зачувано и обновено дигитално

Грчкото Министерство за култура и спорт и компанијата Мајкрософт (Microsoft) ја најавија својата соработка за дигитално зачувување и обновување на античка Олимпија, со помош на вештачка интелигенција и технологија за проширена реалност, пишува „Би-би-си“. Необичната соработка помеѓу технолошката компанија и грчките власти подразбира користење на вештачка интелигенција за мапирање на археолошкиот локалитет и пренесување на реалноста во дигитална форма, што...

Во Солун и во Атина состојбата се нормализира по силните дождови

Од утрово метрото и трамваите во Атина повторно сообраќаат, а некои од клучните сообраќајници што вчера беа затворени поради поплавување исто така од утрово се отворени за сообраќај. Во Солун и на островот Евија состојбата исто така беше многу лоша, таму некои луѓе мораа да бидат спасувани. На планината Грамос падна првиот снег. Се очекува денеска невремето „Балос“ денеска да...

Шестмина уапсени за транспорт на дрога од Албанија кон Грција во вредност од околу 200.000 евра

На 12.10.2021 од страна на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција-Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи, РЦ Југ и Единицата за брзо распоредување во рамки на Одделот за специјални полициски операции, во полициска акција, беа лишени од слобода 6 лица и запленети 67,5 кг марихуана, вредна околу 200.000 евра, информираат од МВР. „Имено, на 12.10.2021...

Претседателот Пендаровски дводневната посета на Грција ја почна со средба со грчката колешка Сакеларопулу

Својата дводневна посета на Грција претседателот на Северна Македонија Стево Пендаровски ја зпочна претпладнево, со положување венец пред Споменикот на незнајниот војник на платото пред грчкиот парламент. Тој потоа пред Претседателската палата во Атина, на официјална церемонија со државни и воени почести, беше пречекан од претседателката на Грција, Катерина Сакеларопулу. Засега нема подетални информации што разговарале двајцата претседатели на нивната средба. Подоцна...

Пендаровски во посета на Грција, ќе се сретне со претседателката Сакеларопулу и премиерот Мицотакис

Претседателот на Северна Македонија Стево Пендаровски денеска ја започнува официјалната дводневна посета на Грција. Тој во Претседателската палата во Атина, ќе биде пречекан на официјална церемонија со државни и воени почести од претседателката Катерина Сакеларопулу, по што ќе се одржи тет-а-тет средба меѓу претседателот Пендаровски и претседателката Сакеларопулу и пленарен состанок на делегациите на двете држави. Пендаровски во Атина ќе...

(Фото) Глобално затоплување: Морска слуз се појавува на плажите во Халкидики

Лигавата пена наречена морска слуз, што е резултат на глобалното затоплување, ова лето неколку пати се појавила на грчките плажи. Снимките од неколку од плажите на Халкидики направени овој септември посведочија дека навистина морето повремено исфрла таква пена. Научниците ја поврзуваат појавата на морската слуз со глобалното затоплување. Загревањето на атмосферата, благодарејќи на ефектот на стаклена бавча ја подига и...

Во Грција нови рестрикции, невакцинираните ќе мора да прават брзи ковид тестови на неделно ниво

Во Грција денеска стапија на сила нови заштитни мерки против ширењето на ковид-19 и рестрикции, кои најмногу финансиски ќе ги погодат невакцинираните, јави грчкиот „Екатимерини“. Мерките подразбираат еднаш или двапати седмично вработените во јавниот сектор и во приватните фирми што не се вакцинирани да се тестираат за ковид, а пристап до некои затворени простори само за тие што се вакцинирани...

По пожарите, Грција формираше ново министерство за климатски промени

Грција формираше ново министерство кое ќе се справува со влијанието на климатските промени во земјата по катастрофалните пожари што ја погодија земјата изминатово лето. На чело на новото министерство е поставен поранешниот кипарски еврокомесар Христос Стилијанидес, јавува Јуроњуз. Владата призна дека изминатово лето постоеле грешки во справувањето со шумските пожари во Грција, кои проголтаа 116.000 хектари шума на островот Евија...

Грчкиот министер за надворешни работи Дендиас денеска се сретна со државниот врв во Скопје

Грчкиот министер за надворешни работи Никос Дендиас денеска беше во официјална работна посета на Скопје. Тој се сретна со премиерот Зоран Заев, претседателот Стево Пендаровски, министерот за надворешни работи Бујар Османи и вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров. Заев и Дендиас на денешната средба позитивно го оценија динамизирањето и континуираното зајакнување на политичкиот дијалог во последните неколку години, со цел...

Судири на демонстранти и полицијата на протестот во Атина против вакцинација на медицинарите

Големиот протест вчера вечер што се одржа во Атина мина во знакот на судири на некои демонстранти со полицијата, при што се користеше и солзавец. Околу 7.000 луѓе се собраа вчера во центарот на главниот град на Грција за да протестираат против задолжителната вакцинација против ковид-19 на здравствените работници. Од среда, оние здравствени работници што не се вакцинирани барем...

Катастрофални пожари во Грција и Турција, досега загинаа 10 лица

Во Грција и Турција продолжуваат да беснеат катастрофалните пожари кои се појавија, а во чие натамошно ширење потпомагаат топлото време и силниот ветар. Илјадници туристи и жители од градовите северно од Атина се евакуирани поради пожарите, а од пожарите во Грција досега загинаа две лица, јавува Би-би-си. Огромните пламени јазици и чадот се гаснат со 20 авиони од кои се...

Поради журките, туристичкиот рај за млади – островот Миконос постана жариште на ковид-19

Атрактивниот грчки остров за летување, Миконос, од вчера го напуштаат странските туристи кои масовно си заминуваат, откако е воведен пет часовен полициски час во траење од една недела, како и други мерки, заради спречување на ширење на вирусот ковид-19. Според новите правила на грчките власти, музиката е забранета во ресторани, кафулиња и клубови и само на оние лица кои одат...

Вистиномер: Не е вистина дека Делта сојот „опасно“ се шири во Грција

Иако се очекува Делта сојот да стане доминантен, затоа што оваа варијанта е позаразна, сепак тоа сè уште не се случува и нема никаква потреба предвреме и со неточни податоци да се прави паника и да се подгрева страв како во медиумите, така и на социјалните мрежи. Вистината е дека Делта сојот, односно варијантата на вирусот којашто првпат е...

Грчкиот државен долг расте поради ковид-19, властите предупредуваат дека нема пари за уште една изолација

Грција е на третата позиција во светот според висината на државниот долг изразен како процент од бруто домашниот производ (БДП). Веднаш по Јапонија и Судан, државниот долг на Грција во април 2021 година достигнал 210 отсто од БДП-то на оваа земја. Грчкиот министер за развој и инвестиции, Адонис Георгијадис во изјава за медиумите ја изнесе загриженоста на владата од...

Грција ги отвори сите копнени гранични премини кон земјава

Во соседна Грција освен преку граничниот премин „Богородица - Евзони“, кој беше единствениот што досега функционираше и за македонски државјани и за странци, од вчера може да се влезе и преку граничните премини „Меџитлија - Ники“ и „Дојран - Дојрани“. Сите три гранични премини работат 24 часа. За влез во Грција е неопходен сертификат за вакцинација (со поминати најмалку 14...

По девет години грчката полиција пронајде украдена слика од Пикасо, па ја „испушти од раце“

Украдена слика на Пикасо
Грчките власти го слават враќањето на две уметнички дела – едно од Пабло Пикасо и друго од холандскиот сликар Пит Мондријан, кои биле украдени од Националната галерија во Атина во 2012 година. Делата биле пронајдени завиткани во пластика и оставени во едно суво речно корито во Кератеа, град во Источна Атика, Грција, соопштија официјални лица на прес-конференција, а пренесе „Гардијан“. Сликите...

Македонија, Албанија и Грција заеднички ќе бараат решение за нискиот водостој на Преспанското езеро

Нивото на водата на Преспанското езеро денеска изнесува 842,55 метри и е за над 5 метри под нултата кута кај мерното место Наколец, покажуваат податоците на Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). И покрај тоа што врнежите во изминатиов период надоместија дел од изгубеното количество, водостојот на ова езеро останува голем проблем. Водостојот на Преспанското езеро ги собра денеска на високо...

Денеска пристигнаа 20.000 дози „АстраЗенека“, донација од Грција

На скопскиот аеродром денеска пристигнаа 20.000 дози вакцини против ковид-19, донација од Грција. Министерот за здравство Венко Филипче и премиерот Зоран Заев ги пречекаа пратките со вакцината „АстраЗенека“. На својата фејсбук страна министерот Филипче изрази благодарност до грчката влада. „Денеска од нашите пријатели од владата на Република Грција ја примивме донацијата од 20.000 дози вакцини „АстраЗенека“. Оваа поддршка од грчката влада,...

ЗНМ реагира, новинарката Илинка Иљоска од Мета вербално нападната поради направени фотографии од нерасчистено ѓубре

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) ги осудува заканите и навредите од страна на вработени во „Комунална хигиена“ - Скопје (КХС) кон новинарката Илинка Иљоска од новинската агенција Мета,...