fbpx
Таг: гроб

таг: гроб

Делегација на Општина Крушево оддаде почит и положи цвеќиња на гробот на Тоше Проески

Со поклон и положување на свежи цвеќиња на гробот на Тоше Проески, денеска делегација на Општина Крушево предводена од градоначалникот, Томе Христоски оддаде почит на балканската поп икона, на денот кога требаше да го слави својот 40 роденден. „Одбележуваме уште еден роденден без Тоше, но тој е присутен во сите нас. Тој има само датум на раѓање, а наша обврска...

Делегација на СДСМ оддаде почит на првиот претседател на државата, Киро Глигоров

Делегација на СДСМ денеска, во чест на 8 Септември - Денот на независноста, оддаде почит и положи свежо цвеќе на гробот на првиот претседател на независна Македонија, Киро Глигоров. Во состав на делегацијата беа членовите на извршниот одбор на партијата, Љупчо Николовски, Аднан Џаферовски и Рената Јајоска. „Претседателот Глигоров со мудрите и обединувачки политики ги постави темелите на слободна, независна и...

Делегација на Град Скопје положи цвеќиња на гробот на Гоце Делчев

Делегација на Градот Скопје, предводена од секретарот на Град Скопје, Марјанчо Тодоровски, положи цвеќиња на гробот на Гоце Делчев, во црквата „Свети Спас“ во Скопје. Во црквата „Свети Спас“ беше одржана панихида на Македонската православна црква по повод 144-годишнината од раѓањето на еден од најголемите македонски херои и идеолог на македонската револуционерна борба.

Делегација на СДСМ положи цвеќе на гробот на Гоце Делчев

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, денеска положи цвеќе на гробот на Гоце Делчев во црквата „Свети Спас“, по повод годишнината од неговото раѓање. Во делегацијата, освен заменик-претседателот на партијата, Радмила Шекеринска, и потпретседателот Дамјан Манчевски, присуствуваа и владините функционери од СДСМ, Оливер Спасовски, Кире Наумов, Александар Кирацовски и Љупчо Николовски. - Одаваме почит на Гоце Делчев, кој го даде животот за самостојна Република...

Откриен вистинскиот гроб на Филип Втори, таткото на Александар Македонски?

Тим научници од Универзитетот „Демокрит“ во Тракија, Грција, тврдат дека успеале да го лоцираат вистинскиот гроб во кој лежат останките на Филип Втори Македонски, таткото на Александар Трети Македонски, пишува „ИФЛ Саенс“ (IFL Scinece). Според резултатите од нивното истражување, во кое биле користени најсовремени форензички техники за анализа на остатоци од човечки скелет, таткото на Александар Македонски е погребан во...

Од почетокот на воената агресија во Украина загинале 234 деца

Вкупно 234 деца се убиени, а над 433 повредени во Украина од почетокот на руската инвазија, јавува украинската новинска агенција „Укринформ“ повикувајќи се на изјава на украинското Јавно обвинителство. „До...