fbpx
Таг: Григор Прличев

таг: Григор Прличев

Неосновано „погрчување“ на Григор Прличев и Коста Абраш(евиќ)

Грчкиот лајфстајл портал Greek City Times на англиски јазик вчера објави текст под наслов „Знаете ли кои се најголемите 100 грци од Скопје“, кој е превод на оригиналот на грчки објавен на сајтот „Infognomon Politics“, во кој на списокот на Грци се ставени и Григор Прличев и Коста Абрашевиќ. Ваквите тврдења не соодветствуваат на вистината, но тоа не е единствената...

Министерство за култура: За Домот на културата во Охрид речиси ништо не е сработено

Министерството за култура денеска се огласи со реакција на вчерашната прес-конференција на пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Крсто Јовановски, кој обвини дека министерот Роберт Алаѓозовски ги прекинал и ги поништил постапките за реализација на проектот за реконструкција, надградба и за осовременување на Центарот за култура „Григор Прличев“ во Охрид. „Лага е дека за овој објект бил обезбеден буџет и дека била завршена...

Изложба во Охрид за историјатот на украсувањето велигденски јајца во Русија

Изложба насловена „Историјат на украсување и на бојадисување велигденски јајца во Русија од древноста до колекцијата ’Фаберже’“, денеска ќе биде отворена во НУБ „Григор Прличев“ во Охрид. Изложбата е посветена на празникот Велигден, а посетителите ќе имаат можност да слушнат и предавање за историјата и за современите тенденци на уметноста на украсување јајца. Исто така, публиката ќе може да учествува во работилницата за...

Поемата „Македонски стар и нов завет“, најдобра на конкурсот за наградата „Григор Прличев“

Жири-комисијата ја избра поемата „Македонски стар и нов завет“ за најдобра на конкурсот за наградата „Григор Прличев“ за 2016 година. Најдобрата поема беше одбрана од трите кои влегоа во најтесен круг, (од вкупно 12 пристигнати): „Слово горко непремолк“ под шифра „892000“, „Македонски стар и нов завет“ под шифра „Библија“ и „Армагедон“ под шифра „Кузман Капидан“. „Текстот на поемата „Македонски стар и...

Ликовнa изложба на уметници Роми од Унгарија

Денеска, со почеток од 14 часот, во ликовниот салон на Центарот за култура „Григор Прличев“ во Охрид, свечено ќе биде отворена изложба на ликовни уметници Роми од Унгарија. Организатори на настанот се Општина Охрид и Амбасадата на Унгарија во Република Македонија. На изложбата ќе бидат поставени 28 слики од 19 ликовни уметници. Најавено е на отворањето да присуствуваат и да се обратат...

Наградата „Григор Прличев“ за Глигор Стојковски

Наградата „Григор Прличев“ од конкурсот за најдобра поема за 2015 година ѝ припадна на поемата „Кирил 1830 - Кирил 2001“ што пристигна под шифра „Кирил“. Организаторите објавија дека зад оваа шифра стои името на познатиот македонски публицист, поет и долгогодишен новинар, Глигор Стојковски. НУ Центар за култура „Григор Прличев“ од Охрид ја доделува оваа награда во знак на сеќавање на ликот и...

Поемата под шифра „Кирил“, најдобра на конкурсот „Григор Прличев“

Поемата „Кирил 1830 - Кирил 2001“, испратена под шифра „Кирил“, ја доби наградата за најдобра поема за 2015 година на наградниот конкурс „Григор Прличев“, кој традиционално го организира Центарот за култура „Григор Прличев“ од Охрид. Така одлучи жири-комисијата за доделување на наградата, во состав: Бранко Цветскоски, професор Илија Велев и професор Ангелина Бановиќ-Маркоска. За наградата конкурирале 12 поеми, а членовите на жирито едногласно...

Инцидент помеѓу Македонци и Албанци во Скопје, повеќе истрели од огнено оружје

Повеќе истрели од огнено оружје, фрлање со камења и со шишиња, како и вербално и физично насилство се случи вечерва за време на одржувањето на протестот против прифаќањето на...