fbpx
Таг: Грета Тунберг

таг: Грета Тунберг

Кусото приведување на Грета Тунберг не било инсценирано од медиумите

Грета Тунберг беше приведена на 17 јануари во западна Германија, каде неколку дена по ред имаше протести против проширување на рудник за јаглен. На снимка која беше објавена од нејзиното приведување, се гледа како германската интервентна полиција ја носи 20-годишната Тунберг. Откако ја однесоа, Грета насмеана им позирала на насобраните фоторепортери додека еден полицаец ја држи за рака. Портпаролот...

Грета Тунберг ги критикуваше светските лидери дека повторно даваат празни ветувања за борбата со климатските промени

Грета Тунберг ги критикуваше светските лидери и го нарече COP26 неуспех, на големиот протест на младите во петокот пред местото на одржување на самитот за климата во Глазгов. Младите активисти во шкотскиот град бараа конкретни акции од лидерите, додека фокусот на официјалниот настан беше свртен кон влијанието на климатските промени врз идните генерации. Во главниот говор на протестот, Тунберг порача...

Грета Тунберг со апел до медиумите и граѓаните: Човештвото не успева да ја сопре климатската криза

Младинските активисти предводени од Грета Тунберг преку Avaaz.org испратија апел до граѓаните ширум светот пред одржувањето на Конференцијата за климатски промени на ОН (КОП 26) во Глазгов. Човештвото не успева да ја сопре климатската криза, е критиката од Грета, која ја упати до владите ширум светот заедно со Ванеса Накате од Уганда, Доминика Ласота од Полска и Мици Тан...

КОП26: Самит во Глазгов за спас на планетата Земја

На Самитот за климатските промени КОП26 кој почнува денеска во Глазгов и ќе трае до 12 ноември, ќе учествуваат околу 200 земји. Самитот кој првично требаше да се одржи минатата година но беше одложен поради пандемијата на ковид-19, се смета за клучен настан за иднината на планетата. Активисти од целиот свет предводени од Грета Тунберг пристигнуваат во шкотскиот град....

Вистиномер: Нема ништо „пранкерско“(шегобијно) во индициите дека Москва се меша во изборите

Објавувањето на старо аудио за разговор на „Грета Тунберг“ и Зоран Заев во овој момент, нема никаква допирна точка со наводната шегобијност, туку со директно инволвирање во изборите во РСМ од страна на „пријателите на Кремљ“, пишува „Вистиномер“. Има една голема разлика помеѓу објавувањето на нелегално прислушкуваните разговори за функционери на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ во оваа предизборна кампања и...

Грета Тунберг се сомнева дека заболела од Ковид-19

Активистката за климатски промени Грета Тунберг вели дека е екстремно веројатно да го имала корона вирусот, но скоро и да не забележала значајни симптоми, што според неа, е многу опасно бидејќи младите без да знаат можат да го пренесат вирусот. -Екстремно е веројатно дека го имав корона вирусот, но не почувствував силни симптоми, напиша Грета на социјалните мрежи Фејсбук и...

Филипа, бугарска врсничка на Грета Тунберг: Ти ли најде да зборуваш за украдено детство!?

Филипа Николова, 16-годишно девојче од Бугарија, која сега живее во Лос Анџелес, каде нејзината мајка Љубка Качакова сега е трговско аташе на Бугарија, предминатата седмица стана сензација со нејзиното видео во кое се спротивставува на младата шведска еко-активистка, 17-годишната Грета Тунберг, оспорувајќи некои од нејзините ставови. Филипа, за која бугарскиот весник „24 Часа“ пишува дека од петгодишна возраст, свесна за...

„Грета“ која му се јави на Заев, ѝ се јави и на конгресменка од САД, била дело на руските пранкери Вован и Лексус

„Ова е само уште еден глупав ‘пранк’ од истите руски оперативци кои веќе целеа кон многу американски избрани претставници, вклучувајќи ги Адам Шиф, Линдзи Греем, Мич Мекконел и Џон МекКејн, како и меѓународен лидер, каков што е Емануел Макрон. Крај“. Ова е изјавата за „Вашингтон пост“ на американската конгресменка Максин Вотерс, најновата жртва на руските пранкери (шегобијци кои, злоупотребувајќи туѓ...

Макрадули: За помалото загадување помогна и времето, но и мерките на владата

Факт е дека оваа влада за првпат зборува за темата на загадување и факт е дека годинава имаме значително намалување на бројот на денови со надминување на среднодневните вредности на аерозагадувањето со ПМ10 честичките, истакна на Јани Макрадули, заменик-министер за животна средина и просторно планирање на прес-конференција во Владата, повикувајќи се на станиците на државниот мониторинг систем, со напоменаа...

Грета Тунберг – личност на годината на „Тајм“

Американскиот магазин „Тајм“ ја прогласи шведската активистка Грета Тунберг за личност на годината, заради нејзината посветеност во борбата против климатските промени. Фотографирана во Лисабон, Португалија таа ја краси насловната страница на „Тајм“ со краток опис до неа „моќта на младоста“. Денеска, во исто време додека „Тајм“ објави дека таа е личноста на годината, Тунберг на самитот на Обеднети нации во Мадрид...

Грета Тунберг: Различноста не е болест и науката не нуди мислења туку факти

По говорот на Самитот на ООН за климатски промени шведската активистка Грета Тунберг ги коментираше огромниот број на напади против неа кои се појавија по социјалните мрежи. „Еве нè повторно ... Како што можеби забележавте, хејтерите се активни исто како порано - зборуваат за мене, за мојот изглед, мојата облека, моето однесување и моите разлики. Измислуваат незамисливи теории на заговор. Изгледа...

Грета ја исмејуваа и навредуваа откако повика на акција против климатските промени

16-годишната Грета Тунберг од Шведска од неодамна стана лицето на борбата против климатските промени. На 23 септември таа одржа говор на Климатскиот самит на Обединетите нации во Њујорк. Нејзиниот емотивен говор во кој таа ги повика лидерите на светот да превземат акции кон спречувањето на климатските промени, го подели светот. https://www.youtube.com/watch?v=u9KxE4Kv9A8 Од една страна зад неа застанаа голем број поддржувачи...

Швеѓанката Грета ја покрена и Македонија: На Запад дуваат нови ветрови, мораме да ги следиме

Домашната јавност веројатно слушнала за малата Швеѓанка Грета Тунберг и нејзините петочни штрајкови пред Парламентот на оваа земја со барање политичарите сериозно да разберат дека мораат нешто да сторат за да се спречи глобалното затоплување пред да биде предоцна, но, впечаток е дека климатските промени се далеку долу на листата проблеми кои ја загрижуваат. Група млади луѓе од Скопје, собрана...

Девојчето од Шведска ги стресе лидерите: Само зборувате за климата, а им ја крадете иднината на децата (видео)

Нашата цивилизација е жртвувана заради можноста многу мал број на луѓе да продолжат да заработуваат огромни суми на пари. Нашата биосфера е жртвувана за богатите луѓе да можат да живеат во луксуз, рече 15-годишна активистка од Шведска, Грета Тунберг, на Конференцијата за климатски промени во полскиот град Катовице. Таа ги обвини светските лидери дека само зборуваат за зелена економска иднина,...