fbpx
Таг: грешки

таг: грешки

Пет месеци по констатираните грешки, учебникот „Историја и општество“ сè уште е во употреба

Новиот учебник по предметот Историја и општество за петто одделение, сè уште се користи во наставата, иако уште од средината на декември лани, беа констатирани низа неточни информации и нелогичности. Иако за овој учебник реакциите во јавноста беа големи и имаше најава од министерот за образование и наука, Јетон Шаќири дека ќе биде повлечен ако се утврдат повеќе од...

МОН: Подготвуваме нов Закон за учебници, секој може да даде предлози

За да се подобри квалитетот на содржината во учебниците, но и да се подобри процесот на откуп и одобрување учебници во основното и средното образование, Министерството за образование и наука и Педагошката служба иницираат процес за изработка на нов Закон за учебници за основното и средното образование. Оттаму ги повикуваат сите заинтересирани да го разгледаат постојното законско решение и...

Шаќири: Ако учебникот пo Историја и општество има повеќе од 30 отсто грешки, ќе го повлечеме

Во процесот на разгледување на учебникот по предметот Историја и општество ќе бидеме вклучени сите во Министерството за образование и наука, а ако забелешките и грешките надминуваат над 30 отсто, тогаш тој ќе биде повлечен од употреба. Ова во гостување на Телевизија 24 го изјави министерот за образование и наука Јетон Шаќири, откако беше објавено дека во печатеното и...

Жени криминалци (видео)

На лавината реакции во врска со грешките во учебниците по социологија, им се приклучи и Кика Авеиро. Кика вели дека во минатото и таа лично објавувала и зборувала за грешки кои можат да се најдат во учебниците од кои учат децата, но дека случајот со учебникот по социологија ги носи работите на ново ниво. Во видеото таа објаснува какво влијание...

Сугарески: Пропустите на автопатот Кичево – Охрид ги чинат граѓаните 120 милиони евра

Катастрофалните грешки и пропусти при изградбата на автопатот Кичево - Охрид предизвикуваат дополнителен трошок од 120 милиони евра - пари на граѓаните, изјави денеска министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески, од местото Извор, Кичевско, каде ги презентираше првичните резултати од анализата на состојбите и проблемите со изградбата на делницата. - Заради лошото планирање и лошата изведба, еден од најголемите...
Superman Batman WonderWoman image by DC

Гал Гадот, Хенри Кавел и Бен Афлек ќе играат негативци во новите „DC“ филмови

Гал Гадот - една од најубавите актерки во Холивуд која има еврејско потекло и е најпозната по својата маркантна улога на „Wonder Woman“ (Вондервуман), заедно со Хенри Кавел, познат...