fbpx
Таг: грешка

таг: грешка

Пуштена од болница Италијанката која во неделата по грешка прими шест дози вакцина против ковид-19

Италијанката која што по грешка примила шест дози на вакцината против ковид-19 на „Фајзер/Бионтек“ е пуштена од болницата, каде се наоѓаше под целодневен мониторинг за евентуални реакции по направената грешка. 23-годишната жителка на Тоскана во неделата била вакцинирана од медицинска сестра во болницата во Тоскана. Сепак, наместо една доза од вакцината, здравствениот работник и вбризгал цело шише што е...

Серверот на УЈП за менување на лозинка не работи, граѓаните не можат да си ја проверат даночната пријава

Даночните обврзници – физички лица треба да влезат во својот кориснички профил, кој го регистрираа на системот „е-Персонален данок“, и до крајот на мај имаат рок да ја потврдат или коригираат претпополнетата Годишна даночна пријава. Но, системот денеска има потешкотии во работата. Постои серверски проблем, поради кој, доколку граѓаните се обидат да ја сменат лозинката системот дава грешка. Бидејќи не...

Српската РТС се загуби во календарот: ВМРО-ДПМНЕ избра претседателски кандидат

Српскиот јавен радиодифузен сервис РТС вчеравечер на својата веб-страница објави вест за вчерашниот разговор на претседателот на СДСМ, Зоран Заев, и претседателот на ДУИ, Али Ахмети, на кој се договориле двата партнера од владејачката коалиција на претседателските избори на 21 април да излезат со заеднички кандидат. Оваа информација на РТС jа презедоа повеќе портали, без проверка. Пренесувајќи што пишуваат македонските медиуми...

Лавров: Проширувањето на НАТО е грешка и кршење на „џентлменскиот договор“ со САД

Проширувањето на НАТО е грешка и истовремено претставува кршење на „џентлменскиот договор“ меѓу САД и повеќето европски земји (дека Алијанската нема да се шири кон исток) од 1990-те години, вели шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров, во интервју за српската новинска агенција „Бета“, одговарајќи на прашањето - „Дали Москва има намера да се спротивстави на очекуваното пристапување на Македонија...

Пратениците се поправија, го усвоија извештајот на Народниот правобранител

Собранието попладнево го прифати извештајот на Комисијата за политички систем за спроведување на препораките за надминување на констатираните состојби содржани во извештајот на Народниот правобранител за почитување, унапредување и заштита на човековите слободи и права за 2016 година. Со ова, како што изјави координаторот на пратеничката група на СДСМ, Томислав Тунтев, се поправа грешката со неусвојувањето на извештајот направена на...

Руската авијација по грешка убила тројца турски војници во Сирија

Тројца турски војници денеска по грешка биле убиени, а 11 се ранети при воздушен напад на руската авијација врз позиции на Исламска држава во северниот дел на Сирија, соопшти турската армија. Инцидентот го потврди и официјална Москва. Портпаролот на Кремљ, Дмитри Песков, соопштил дека рускиот претседател Владимир Путин денеска телефонски разговарал со својот турски колега, Реџеп Таип Ердоган, и изразил...

На погреб во Јемен убиени 140 луѓе, бомбардер ја погрешил метата

Саудиската воена коалиција која се бори против јеменските бунтовнички сили, наведе дека бомбардер по грешка целел на погреб во Сана, при што биле убиени 140 луѓе. Во соопштението на саудиската војска се наведува дека поради тоа ќе биде поведена дисциплинска постапка. Нападот, кој се случил на 8 октомври, предизвика меѓународни реакции и силна критика од западните сојузници на Саудиска Арабија. Заради непочитување на коалиционите...

Генералниот секретар на НАТО им се извини на Грците за „Македонија“

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, ѝ се извини на Грција за користењето на името „Македонија“ наместо референцата БЈРМ на последниот состанок на министрите за одбрана на НАТО во Брисел. Столтенберг образложил дека не било намерно именувањето на Македонија под уставното име, туку случајна грешка. Како што информираат грчки дипломатски извори, Столтенберг се извинил на состанокот со грчкиот постојан претставник во...

„Мајкрософт“ поправи грешка од минатиот век

„Мајкрософт“ објави „крпеница“ (patch) која ја поправи грешката во пакетите „виндоус“ и „офис“ стари 19 години. Проблемот, кој датира од минатиот век, го открија експертите на „Ај-Би-Ем“ во мај годинава, но во тајност работеле со „Мајкрософт“ на негово решавање. Како што соопшти „Ај-Би-Ем“, грешката е присутна во сите верзии на „виндоус““ издадени од 1995 година па сè досега, а таа им...

Независно судство – лесно се ветува, тешко се спроведува

Во Извештајот на „Метаморфозис“ за реформите во правосудството насловен:„На правосудството му е потребна финансиска „бустер“ доза“, меѓу другото се забележува дека независноста и кај судството и кај обвинителството, иако законски загарантирано,...