fbpx
Таг: Гренланд

таг: Гренланд

Со поместување на мразот на Гренланд, научниците го открија најсеверниот остров на светот

Поместувањето на дебелите санти мраз на Гренланд им овозможи на научниците да го откријат најсеверниот остров на светот, јавува „Гардијан“. Досега тоа беше островот „Oodaaq“, кој исто така се наоѓа на Гренланд. Сепак, неодамнешната научна експедиција откри нов остров на 780 метри северозападно од него, кој е широк околу 30 метри и има врв висок три метри. Новооткриениот остров засега...

Климатските промени го земаат својот данок, на Гренланд врне дожд, наместо снег

Климатските промени го земаат својот данок. Викендов, за прв пат во историјата на мерењата на врвот на Гренланд заврна дожд, а не снег. Температурите на врвот на Гренланд, околу 3.000 метри надморска височина, во саботата се искачија над нулата, по трет пат за помалку од една деценија. Топлиот воздух предизвика пад на екстремен дожд при што седум милијарди тони...

Најголемите 10 дезинформации во Грција: Лек за ракот, пчели кои сакаат икони, проститутки за мигранти

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу бргу ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борбата против дезинформациите во регионот, односно од Хрватска на север, до...

„Гугл стрит вју“ отсега и на Гренланд

Островот Гренланд важи за едно од најнепристапните места за живот, а компанијата „Гугл“ одлучи да го сними за својот сервис „стрит вју“. Гренланд стана 66 земја на светот која „Гугл“ ја сними и овозможи нејзин преглед низ својот популарен сервис. Државата која брои нешто повеќе од 50.000 жители, во најголем дел од годината е окована во мраз, поради што се одликува...

Нови 473 случаи на ковид-19, три лица починале

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени  1.131 тестови, а регистрирани се нови 473 случаи на ковид-19, и...