fbpx
Таг: грант

таг: грант

11 милиони долари грант од САД за приватниот и граѓанскиот сектор

Република Северна Македонија ја доби втората транша во висина од 11 милиони долари од грантот од САД наменет за развојната цел „Република Северна Македонија е просперитетно, самоодржливо и инклузивно демократско општество“. По тој повод денеска се одржа средба на која учествуваа заменик - министерката за финансии, Ширет Елези и претставник на УСАИД во Република Северна Македонија, Ненси Годфри. На средбата се потпиша Амандман на Договорот...

Во Кочани, Неготино, Кавадарци и скопска Кисела Вода ќе се градат нови градинки

Кочани, Неготино, Кавадарци и скопската Кисела Вода се првите четири општини од вкупно 17 во коишто ќе се градат нови градинки со грант од Светската банка. Само за градежните работи на овие објекти ќе се издвојат 220,7 милиони денари (3,58 милиони евра), информираат од Министерството за труд и социјална политика. Вкупниот капацитет на градинките е 552 деца, и се...

Заеднички граничен железнички премин со Србија ќе имаме дури во 2023 година

Железничкиот сообраќај меѓу Македонија и Србија во наредните години ќе биде во уште поподредена состојба во споредба со патниот превоз. За разлика од воведувањето на заедничка гранична контрола во патниот превоз на крајот од овој месец, транспортот на патници и стока со воз ќе почека на заеднички граничен железнички премин дури до 2023 година. Спогодбата за воведување на заеднички гранични...

Македонија и Косово заеднички ќе аплицираат за грантови за гасификација на двете држави

Министерот за економија, Крешник Бектеши денеска беше домаќин на делегација од Република Косово предводена од министерот за економски развој, Валдрин Лука. Бектеши ги претставил актуелните енергетски проекти и можностите за заедничка соработка со косовската страна. Косовскиот министер Лука изразил интерес за проектот за гасификација, бидејќи со него се отвара можност за развој на оваа мрежа во двете држави. Тој порача...

23 милиони долари грант од САД за Македонија

Македонија доби 23 милиони долари грант од САД  за развојна цел. Договорот е потпишан меѓу државата претставена од Министерството за финансии и Соединетите Американски Држави претставена од Агенцијата на САД за меѓународен развој, УСАИД. За оваа цел, Македонија ја посети високиот претставник на УСАИД, Гречен Биркл, a на потпишувањето присуствуваа амбасадорот на САД во Македонија, Џес Бејли и директорот на канцеларијата на...

Грант од 4,6 милиони евра за инвестиции во комунална инфраструктура во Гостивар

Денеска во Министерството за финансии беше потпишан договор со кој се дава грант од 4,6 милиони евра неповратни средства од Швајцарскиот државен секретаријат за економски прашања (СЕКО) за подобрување на водоводната и канализационата инфраструктура во Гостивар. Договорот го потпишаа министерот за финансии, Драган Тевдовски, министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески директорот на ЈП „Комуналец“ - Гостивар, Исак Лазами и претставник...

ЕУ го одобри инвестицискиот грант од 70 милиони евра за инфраструктурни проекти

Претставници на Секретаријатот за европски прашања и Министерство за финансии учествуваа на управувачкиот комитет на Инструментот за инвестициска рамка за Западен Балкан (WBIF), на кој беа распределени, 100 милиони евра како инвестициски грантови кои се неповратна помош од Европската Унија за земјите од Западен Балкан. „Од распределените 100 милиони евра, Македонија денеска и формално доби одобрение на 68,6 милиони евра...

МЕПСО ќе ги подобрува своите капацитети со околу 50 милиони евра

Договор вреден 4,6 милиони евра меѓу МЕПСО и конзорциумот „Сименс и Сискон“, за ревитализација на трансформаторската станица „Дуброво“, беше потпишан денеска во Владата на Република Македонија, соопшти владината служба за информирање. Со тоа, се нагласува во соопштението, почнува среднорочен инвестициски циклус на МЕПСО во своите капацитети. Сашо Василевски, генералниот директор на МЕПСО, истакна дека почнува среднорочен инвестициски циклус со проекти...

Сугарески најави изградба на водоводни и канализациски мрежи во 20 општини

Инвестиции од 20 милиони евра за нови водоводни и канализациски мрежи во 20 општини најави денеска министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески. Рече дека акцентот ќе се стави на руралните општини, а целта е од сегашните 18 отсто, покриеноста со такви мрежи да се искачи на 40 отсто. - Со оваа нова инвестиција на Министерството за транспорт и врски,...

Сугарески: ЕУ додели грант од 35,4 милиони евра за изградба на патот Градско – Дреново

Министерството за транспорт и врски во име на Владата потпиша нов билатерален договор со Европската Унија за ко-финансирање на проектот за „Изградба на експресниот пат на делницата Дреново - Градско, како дел од крак 10-Д на патниот Коридор 10“, информираше денеска министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески. Тој додаде дека овој нов договор со ЕУ е од исклучително значење за...

Анѓушев: Добивме 70 милиони евра грант од ЕУ за пругата кон Бугарија

Од вкупно 194 милиони евра грант наменет за развој на инфраструктурата во Западен Балкан, Македонија на самитот во Трст добила 70 милиони евра за доизградба на пругата од Бељаковце до Крива Паланка, информираше денеска вицепремирот задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев, кој додаде дека оваа неповратна помош, доволна за да се покрие 46 отсто од вкупната сума што е потребна...

„ЕУ за тебе“ утре во Желино и во Брвеница

Шефот на Делегацијата на Европската Унија во Македонија, Самуел Жбогар, утре ќе биде во општините Желино и Брвеница, во рамки на кампањата „ЕУ за тебе“. Тој ќе се сретне со градоначалниците на Желино, Фатмир Измир, и на Брвеница, Енвер Пајазити, и ќе направи увид во некои проекти во овие општини што се финансирани од Проектот на ЕУ за инвестиции во...

Со европски пари, Општина Охрид ќе реализира два проекти

Општина Охрид доби два гранта од Програмата за прекугранична соработка помеѓу Република Македонија и Република Грција, во вкупна вредност од 780.000 евра. Првиот грант во висина од 180.000 евра европски пари го доби за проектот „Меѓугранична соработка и интегрирани здравствени и социјални услуги за стари лица и за деца и нивна превенција“. Грантот е од програмата ИПА2 на ЕУ за...

Европски грант за дигитализација на културното наследство во Охрид

Охрид е еден од четирите града на Балканот под патронат на УНЕСКО, кој доби нов европски грант од првиот повик на програмата на Европската Унија, „Интеррег Балкан - Медитеран“ 2014-2020 (Interreg Balkan- Mediterranean), во висина од 169.000 евра за европскиот партнерски проект „Е-систем за управување со интер-регионалното културно наследство“ (Inter Regional Cultural Heritage Management e-System - IRC- HERMES). Со овој проект...

Кржалоски: СДСМ го сопира рестартирањето на компаниите – жртви на транзицијата

„СДСМ со своето неодговорно однесување ги опструира многуте проекти што се во интерес на граѓаните. Еден од проектите кој требаше да почне во 2017 година е проектот за рестартирање на стопанските кацитети – жртви на транзицијата“, изјави на прес-конференција Лука Кржалоски од ВМРО-ДПМНЕ. Тој додаде дека со овој проект требало да се реши статусот на повеќе од 320 компании чии...

УСАИД доделува 3 милиони долари за унапредување на медиумите во Македонија

Агенцијата за меѓународен развој на САД (УСАИД) објави повик, односно конкурс, за доделување грантови за медиуми од Македонија. УСАИД ќе додели повеќе грантови во вредност од најмногу еден милион долари, со вкупно расположливи средства за финансирање од три милиони долари, за проекти во времетраење од 12 до 36 месеци. Повикот за доделување средства е компетитивен, а апликации може да поднесат локални, македонски...

Македонија ќе добие јапонски грант за справување со мигрантската криза

Јапонија ќе ѝ даде грант на Македонија во вредност од 302.020 евра, а ќе се финансират пет проекти за помош во справувањето со мигрантската криза и за санирање на штетите од минатогодишните поплави. Предвидени се и 65.714 евра помош во управувањето со отпадот во Табановце, каде што е сместен транзитниот камп за бегалци кои ја минуват границата кон Србија. Грантот од...

Грант во износ од 201.000 денари за 960 невработени со бизнис-идеја

На 960 невработни лица што имаат своја бизнис-идеја и сакаат да формираат сопствен бизнис, ќе им биде даден грант во износ од 201.000 денари. За реализација на овој втор циклус од Програмата за вработување, Владата обезбеди околу 84 милиони денари, со кои ќе се помогне создавањето на 400 мали компании што ќе влијаат на раздвижувањето на македонската економија и на намалување на невработеноста. Министерот...

Македонија доби нов грант од 4 милиони евра за ХИВ/СИДА, туберкулоза и за маларија

Министерството за здравство го доби вториот дел од грантот од Глобалниот фонд за ХИВ/СИДА, туберкулоза и за маларија, во вредност од 4 милиони евра, кој ќе почне да се реализира во периодот 2015/2016 година, информираше денеска на прес-конференција министерот за здравство, Никола Тодоров. Втората фаза од 4 милиони евра е дел од грантот за периодот 2012–2016 година, во износ од...

Почнаа геомеханичките испитувања за изградба на автопатите на Коридорот 8

Со активности за геомеханичко испитување на земјиштето каде ќе минува алтернативниот пат на автопатот Тетово-Гостивар денеска на терен започнаа со реализација теренските градежни работи за изградба на автопатите на...