fbpx
Таг: граѓанска иницијатива

таг: граѓанска иницијатива

Хуманитарен концерт во Бруталиск за нови тапани за Дино

Утре со почеток во 11 часот сè до 20 во „Бруталиск“ ќе се одржи целодневен хуманитарен концерт за да се соберат пари за нови тапани за Дино Рамо, момче со атипичен развој кое одлично свири на овој инструмент. Организаторите Пи Театар, Арт Бригада и Бруталиск се надеваат дека кутијата за донации ќе се наполни до последниот настап, а најавија дека ...

Шанса за Центар подготви мапа на јавни институции што горат фосилни горива

Граѓанската иницијатива Шанса за Центар подготви мапа на јавни институции на подрачјето на Скопје и околината, кои кои склучиле договори за набавка на фосилни горива за затоплување на просториите. На листата се наоѓаат стотина објекти, од кои најголем дел се градинки, основни училишта и гимназии, а има и здравствени установи, казнени установи, општини, спортски сали, јавни претпријатија, студентски дом...

Архитектите бараат Скопје да добие улица што ќе го носи името на Константинос Доксијадис

Една од скопските улици да го добие името на грчкиот архитект Константинос Доксијадис, кој имал голема улога во постземјотресната обнова на Скопје. Група архитекти и универзитетски професори поднесоа Иницијатива до Советот на град Скопје и до градоначалничката Данела Арсовска за трајно одбележување на неговиот придонес во обновата на Скопје по земјотресот од 1963 година. Во објавената Иницијатива, тие потсетуваат дека...

Потребно е системско решение за платено породилно отсуство за жените-земјоделки

На денешната промоција на публикацијата “Индивидуалните земјоделци и нивните права – Имаат ли право на платено породилно отсуство“, преставничките на ЛАГ Агро Лидер, Фондацијата Отворено општество – Македонија и Мрежата за заштита од дискриминација побараа системско решение за платено породилно отсуство за жените-земјоделки. Тие барањето го упатија до Собранието на РСМ, Министерството за здравство, Министретвото за труд и социјална политика и...

Екологистите бараат Струмица, Ново Село и Босилово да забранат иницијативи за тешка индустрија

Независните советници во Струмица, Ново Село и Босилово поведуваат иницијативи пред советниците во трите општини да се изгласаат одлуки со кои ќе бидат спречени сите идни можности за отворање загадувачка индустрија на ова подрачје. Иницијативата потекнува од неколкугодишната борба на жителите на трите општини против отворањето на рудникот Иловица-Штука, за кој сметаат дека целосно ќе ја уништи животната средина и...

В недела ќе се одржи 13 Ноемвриски хуманитарен базар

Скопјани в недела од 12 часот ќе имаат можност да помогнат на петмина сограѓани со тоа што ќе купат домашни бисквити за миленици и многу други производи, а и да освојат гратис бањања за кучињата или мачињата кои први ќе се појават на 13 Ноемврискиот хуманитарен базар кој го организира „Не биди ѓубре“. Целта на барзарот кој ќе се одржи...

Фестивал за инклузија: Лицата со попреченост заслужуваат многу повеќе

Оваа седмица започна со многу емоции и многу љубов. Присутните на Фестивалот за инклузија кој се одржа во понеделникот не можеа да ги задржат солзите. Тие плачеа од воодушевување кога по работилниците за креативно изразување за лица со и без попреченост и работилницата за развивање на комуникациски вештини низ дружење со лица со оштетен вид и слух, сцената се...

Јана Белчева – Андреевска ќе ја предводи независната листа на советници во Центар

Јана Белчева-Андреевска, актуелен член на Советот на општина Центар ќе ја предводи листата на независната граѓанска иницијатива „Шанса за Центар“ на локалните избори во октомври. Таа денеска заедно со кандидатите за советници проф. д-р Дивна Пенчиќ и Јане Димески ја претставија својата платформа, за која од утре ќе собираат потписи. „Во 2017 ни ветија работа на средување на урбаниот хаос...

Иницијатива за креирање урбани компостари во Скопје како начин за справување со отпадот

Креаторите на платформата „МојоГрад“ започнаа иницијатива за изградба на урбани компостари во Скопје како предлог како градските власти подобро да се справат со отпадот. Оттаму посочуваат дека иницијативата веќе има поддршка од над 400 корисници на платформата и се очекува да влезе во институционални процедури. „Компостара (место каде граѓаните и фирмите ќе го одлагаат градинарскиот и отпадот од храна, од кој...

Град Скопје одби да расправа за трите предлози на „МојГрад“ кои скопјани ги оцениле за важни

Советот на Град Скопје вчера одбил да ги стави на дневен ред на 72-та седница трите најгласани предлози на платформата „МојГрад“, реагираат од Иницијативата „Зелен Хуман Град“. Во нивното соопштение се вели дека советниците од владејачката коалиција ги отфрлиле барањата, а советниците од ВМРО-ДПМНЕ биле воздржани. Инаку предлозите предвидуваат да се доделат субвенции за стерилизација на миленици, да се подобри...

Формиран Граѓанскиот инспекциски совет, јавноста активно се вклучува во заштитата на животната средина

На Светскиот ден на водата, 22 март, Државниот инспекторат за животна средина (ДИЖС) заедно со 26 невладини организации од областа на животната средина, здруженија на граѓани и високо-образовни институции, го промовира Граѓанскиот инспекциски совет (ГИС), кој ќе функционира во рамки на ДИЖС. Целта е преку меѓусебната соработка и размена на искуства и знаења, да се зголеми учеството и влијанието...

Заев ги повика на средба активистите на „Да ја спасиме Попова Шапка“

Владата, односно премиерот Зоран Заев, ја повика Граѓанската иницијатива „Да ја спасиме Попова Шапка“ да се сретнат и да разговараат за барањата на граѓанските активисти, јави „Порталб.мк“. Од владата потврдиле дека Заев побарал средба со претставници на иницијативата, а за времето кога таа ќе се одржи, ќе се знае наскоро. И „Да ја спасиме Попова Шапка“  потврди дека ќе има средба,...

Во Тетово презентиран ДУП-от за Попова Шапка, екологистите разочарани

Здружението за планирање, градежништво, трговија и услуги „Про-Инженеринг“ вчера го претстави Деталниот урбанистички план (ДУП) за Попова Шапка, а од Граѓанската иницијатива „Да ја спасиме Попова Шапка“ обвинија дека Општина Тетово одлучила да усвои план што никогаш не може да се реализира, известува „Порталб“. ДУП-от за Попова Шапка предвидува неколку проширувања на патиштата и зголемување на капацитетите за паркирање. Во...

Граѓанска кампања „Зачекори напред! Изборот е твој“

Граѓанската иницијатива „Зачекори напред“ денеска со првото издание на весникот „ЕУрека“, кој бесплатно ќе се дели на фрекфентни места низ целата држава, ја започна информативната кампања со која во следните недели ќе се обиде на граѓаните да им понуди информации поврзани со придобивките и предизвиците од зачленувањето во Европската Унија и НАТО. Под слоганот „Зачекори напред! Изборот е твој“, граѓанските...

„Во одбрана на Дебар Маало“: Изградба на монтажни паркинзи не е решение

Граѓанската иницијатива „Во одбрана на Дебар Маало“ го поздравува напорот на градоначалникот на Општина Центар, Андреј Жерновски да го решава проблемот со блокираните тротоари на Дебар Маало со изградба на монтажни паркинзи и поставување на заштитни столпчиња на улиците, но, смета дека ова решение е како ставање „ханзапласт на отворена фрактура на потколеница“. „Инсистираме дека мора да се изработат научни...

Дебармаалци порачаа дека тротоарите се за пешаци, а не паркинг-простор за заработка

Жителите на Дебар Маало попладнево излегоа на протест, на кој ги повикаа Општината Центар, Градот Скопје, МВР и полицијата да преземат мерки за да ги заштитат пешаците, а особено децата од опасносностите кои демнат од тротоарите окупирани со возила, од неорганизираниот сообраќај и од неконтролираното градење. Протестот, организиран од граѓанската иницијатива „Во одбрана на Дебар Маало“, се одржа пред зградата...

Блокирана одлуката за референдум во Валандово – се вмеша градоначалникот

Градоначалникот на Валандово, Николче Чурлиновски, го запрел објавувањето на одлуката на Советот на Општината за распишување локален референдум околу продолжување со работа на рудникот Казандол и други рударски комплекси на територијата на општината и со тоа ефективно го блокираше и одржувањето референдум. Како што извести граѓанската иницијатива „Спас за Валандово“, која ја објави одлуката на својата фејсбук-страница, Чурлиновски го запира...

Исмајлоска-Старова: СДСМ се обидува да ја задуши иницијатива за породилното отсуство

„Од СДС пред две недели велеа дека од процедурални причини не можело да се продолжи породилното отсуство, но вчера стана јасно дека и за тоа излажале. Царовска и СДС очигледно се обидуваат на секој можен начин да ја задушат граѓанската иницијатива, иако во предизборниот период на големо ветуваа дека токму граѓанските иницијативи секогаш ќе ја имаат нивната поддршка“, изјави денеска...

Собранието денеска ќе ги гласа замениците министри и законот за породилно отсуство

Граѓанска иницијативата на 217 граѓани за донесување закон за изменување на Законот за работните односи, со кој породилното отсуство би се зголемило од 9 на 18 месеци, како и изборот на замениците министри, чии имиња биле доставени доцна вчера, се на дневен ред на денешната петта седница на новиот парламентарен состав. Во Собранието на Република Македонија, освен за овие две точки,...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ ги изневери очекувањата дека ќе се посвети на граѓанските иницијативи

„Никакви нарачки до СЈО нема да им помогнат на Зоран Заев и на СДС да ги дефокусираат граѓаните од реалноста во која тие очекуваат од СДС да почнат да работат и да ги реализираат ветувањата што им ги дадоа“, се вели во редовното утринско соопштение на ВМРО-ДПМНЕ. Во него се додава дека „Заев нема да може вечно да ги прикрива неработењето и...

Контроверзниот Милан Радоичиќ ја презеде одговорноста за нападот кај Бањска

Контроверзниот бизнисмен Милан Радоичиќ, кој беше осомничен од косовската полиција за оружениот инцидент кај селото Бањска, денеска ја презеде одговорноста за нападот врз косовската полиција, пренесува Радио Слободна Европа....