fbpx
Таг: граѓанска иницијатива

таг: граѓанска иницијатива

Јана Белчева – Андреевска ќе ја предводи независната листа на советници во Центар

Јана Белчева-Андреевска, актуелен член на Советот на општина Центар ќе ја предводи листата на независната граѓанска иницијатива „Шанса за Центар“ на локалните избори во октомври. Таа денеска заедно со кандидатите за советници проф. д-р Дивна Пенчиќ и Јане Димески ја претставија својата платформа, за која од утре ќе собираат потписи. „Во 2017 ни ветија работа на средување на урбаниот хаос...

Иницијатива за креирање урбани компостари во Скопје како начин за справување со отпадот

Креаторите на платформата „МојоГрад“ започнаа иницијатива за изградба на урбани компостари во Скопје како предлог како градските власти подобро да се справат со отпадот. Оттаму посочуваат дека иницијативата веќе има поддршка од над 400 корисници на платформата и се очекува да влезе во институционални процедури. „Компостара (место каде граѓаните и фирмите ќе го одлагаат градинарскиот и отпадот од храна, од кој...

Град Скопје одби да расправа за трите предлози на „МојГрад“ кои скопјани ги оцениле за важни

Советот на Град Скопје вчера одбил да ги стави на дневен ред на 72-та седница трите најгласани предлози на платформата „МојГрад“, реагираат од Иницијативата „Зелен Хуман Град“. Во нивното соопштение се вели дека советниците од владејачката коалиција ги отфрлиле барањата, а советниците од ВМРО-ДПМНЕ биле воздржани. Инаку предлозите предвидуваат да се доделат субвенции за стерилизација на миленици, да се подобри...

Формиран Граѓанскиот инспекциски совет, јавноста активно се вклучува во заштитата на животната средина

На Светскиот ден на водата, 22 март, Државниот инспекторат за животна средина (ДИЖС) заедно со 26 невладини организации од областа на животната средина, здруженија на граѓани и високо-образовни институции, го промовира Граѓанскиот инспекциски совет (ГИС), кој ќе функционира во рамки на ДИЖС. Целта е преку меѓусебната соработка и размена на искуства и знаења, да се зголеми учеството и влијанието...

Заев ги повика на средба активистите на „Да ја спасиме Попова Шапка“

Владата, односно премиерот Зоран Заев, ја повика Граѓанската иницијатива „Да ја спасиме Попова Шапка“ да се сретнат и да разговараат за барањата на граѓанските активисти, јави „Порталб.мк“. Од владата потврдиле дека Заев побарал средба со претставници на иницијативата, а за времето кога таа ќе се одржи, ќе се знае наскоро. И „Да ја спасиме Попова Шапка“  потврди дека ќе има средба,...

Во Тетово презентиран ДУП-от за Попова Шапка, екологистите разочарани

Здружението за планирање, градежништво, трговија и услуги „Про-Инженеринг“ вчера го претстави Деталниот урбанистички план (ДУП) за Попова Шапка, а од Граѓанската иницијатива „Да ја спасиме Попова Шапка“ обвинија дека Општина Тетово одлучила да усвои план што никогаш не може да се реализира, известува „Порталб“. ДУП-от за Попова Шапка предвидува неколку проширувања на патиштата и зголемување на капацитетите за паркирање. Во...

Граѓанска кампања „Зачекори напред! Изборот е твој“

Граѓанската иницијатива „Зачекори напред“ денеска со првото издание на весникот „ЕУрека“, кој бесплатно ќе се дели на фрекфентни места низ целата држава, ја започна информативната кампања со која во следните недели ќе се обиде на граѓаните да им понуди информации поврзани со придобивките и предизвиците од зачленувањето во Европската Унија и НАТО. Под слоганот „Зачекори напред! Изборот е твој“, граѓанските...

„Во одбрана на Дебар Маало“: Изградба на монтажни паркинзи не е решение

Граѓанската иницијатива „Во одбрана на Дебар Маало“ го поздравува напорот на градоначалникот на Општина Центар, Андреј Жерновски да го решава проблемот со блокираните тротоари на Дебар Маало со изградба на монтажни паркинзи и поставување на заштитни столпчиња на улиците, но, смета дека ова решение е како ставање „ханзапласт на отворена фрактура на потколеница“. „Инсистираме дека мора да се изработат научни...

Дебармаалци порачаа дека тротоарите се за пешаци, а не паркинг-простор за заработка

Жителите на Дебар Маало попладнево излегоа на протест, на кој ги повикаа Општината Центар, Градот Скопје, МВР и полицијата да преземат мерки за да ги заштитат пешаците, а особено децата од опасносностите кои демнат од тротоарите окупирани со возила, од неорганизираниот сообраќај и од неконтролираното градење. Протестот, организиран од граѓанската иницијатива „Во одбрана на Дебар Маало“, се одржа пред зградата...

Блокирана одлуката за референдум во Валандово – се вмеша градоначалникот

Градоначалникот на Валандово, Николче Чурлиновски, го запрел објавувањето на одлуката на Советот на Општината за распишување локален референдум околу продолжување со работа на рудникот Казандол и други рударски комплекси на територијата на општината и со тоа ефективно го блокираше и одржувањето референдум. Како што извести граѓанската иницијатива „Спас за Валандово“, која ја објави одлуката на својата фејсбук-страница, Чурлиновски го запира...

Исмајлоска-Старова: СДСМ се обидува да ја задуши иницијатива за породилното отсуство

„Од СДС пред две недели велеа дека од процедурални причини не можело да се продолжи породилното отсуство, но вчера стана јасно дека и за тоа излажале. Царовска и СДС очигледно се обидуваат на секој можен начин да ја задушат граѓанската иницијатива, иако во предизборниот период на големо ветуваа дека токму граѓанските иницијативи секогаш ќе ја имаат нивната поддршка“, изјави денеска...

Собранието денеска ќе ги гласа замениците министри и законот за породилно отсуство

Граѓанска иницијативата на 217 граѓани за донесување закон за изменување на Законот за работните односи, со кој породилното отсуство би се зголемило од 9 на 18 месеци, како и изборот на замениците министри, чии имиња биле доставени доцна вчера, се на дневен ред на денешната петта седница на новиот парламентарен состав. Во Собранието на Република Македонија, освен за овие две точки,...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ ги изневери очекувањата дека ќе се посвети на граѓанските иницијативи

„Никакви нарачки до СЈО нема да им помогнат на Зоран Заев и на СДС да ги дефокусираат граѓаните од реалноста во која тие очекуваат од СДС да почнат да работат и да ги реализираат ветувањата што им ги дадоа“, се вели во редовното утринско соопштение на ВМРО-ДПМНЕ. Во него се додава дека „Заев нема да може вечно да ги прикрива неработењето и...

ЦРМ бара „За заедничка Македонија“ да се погрижи за безбедноста на протестите

Центарот за развој на медиуми (ЦРМ) најостро го осудува вчерашниот напад на новинарите на информативниот портал „А1он“ од страна на учесници на протестот „За заедничка Македонија“ и бара брзо откривање и санкционирање на сторителите на нападот. - Колегите Александар Тодевски и Владимир Желчески совесно ја вршеле својата должност, да ја известуваат јавноста за настани од јавен интерес, и со ништо не...

Иницијативата „За заедничка Македонија“ повика на протести под „Баханалиите“ на Станковски

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ денеска на прес-конференција објави проглас во кој бара политичките партии да го почитуваат Уставот и да не прифаќаат платформи создадени за туѓи интереси и ги повика граѓаните на мирен протест пред Владата, денеска во 17 часот. Зад членовите на Иницијативата е сликата на Александар Станковски, „Баханалии“. Прес-конференцијата е одржана во Младинскиот културен центар, кој е...

„Арсена“: Гевгелиската вода, покрај арсен, содржи и ванадиум

Анализата на примерок од водата за пиење од гевгелискиот водовод, земен на 16 јуни годинава, покажала присуство на енормно количество на арсен во водата, штетно за здравјето на човекот, информираат од граѓанската иницијатива „Арсена“. Анализата што ја извршила меѓународна лабораторија, како што додаваат од „Арсена“, покрај арсен, покажала и присуство на тешкиот метал ванадиум во водата од гевгелискиот водовод. „Само пред еден...

„Протестирам“: Уставниот суд покажа знаци на живот, но тоа не е доволно

Граѓанската иницијатива „Протестирам“ ја поздрави денешената одлука на Уставниот суд, со оценка дека судот „покажа знаци на живот“, но велат дека тоа не е доволно, поради што продолжуваат со протестите. „Уставниот суд денеска покажа знаци на живот. Но тоа не е доволно! Продолжуваме да протестираме до исполнување на барањата!“, напишаа од „Протестирам“ на нивниот официјален Фејсбук-профил. Од граѓанската иницијатива, која повеќе...

Стотици граѓани излегоа на протестот „Колку чевли останаа неизносени“

Неколку стотини граѓани денеска се собраа пред Владата на Република Македонија на протестот насловен „Колку чевли останаа неизносени“, организиран од граѓанската иницијатива „Заслужуваме подобро“. - И покрај дождливото време денеска, тука, пред Владата, се собраа неколку стотици граѓани и околу илјада рала чевли, за да го изразиме нашиот револт поради современиот егзодус, масовното иселувањето од Македонија. Тоа го покажуваат и податоците...

Условни казни за инцидентите пред Собрание во јули добија уште шестмина обвинети

На денешното рочиште во Основниот кривичен суд во Скопје уште шестмина обвинети за инцидентите, кои на 5 јули се случија пред Собранието за време на протестите против францускиот предлог,...