fbpx
Таг: графит

таг: графит

Научно видео од 2015 година злоупотребено за да се шират теории на заговор

Луѓето не се разболуваат ниту од антените за мобилна телефонија, ниту од графен оксид. Тие на никој начин не се поврзани со вакцините против ковид-19. Објавата што ја анализираме користи научно видео од 2015 година, осум години пред да се појави коронавиурусот, со цел да шири дезинформации за составот на вакцините, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме...

Графитот „Ѕидот на мирот“ ги покри пораките со говор на омраза во Скопската чаршија

По повод одбележувањето на 21 Септември - Меѓународниот ден на мирот, активистите Јетмир Асани и Валон Кучи, во соработка со уметникот Дако Ѓи и Мировна Организација - Мировна Акција, го изработија графитот „Ѕид на мирот“ во Старата скопска чаршија. Во разговорот за „ЦИВИЛ Медиа“, тие објаснуваат дека графитот посветен на мирот е изработен на ѕид на којшто биле испишани...

Со зборови кои шират говор на омраза, испишан графитот-виножито во Штип

Ѕидот на Градскиот стадион во Штип стана место на содржини што шират говор на омрaза, кои беа испишани преку свежо обоениот графит-виножито, симболот на ЛГБТ-заедницата. Виножитото што го исцртале активисти од Битола, со издадена дозвола од Општина Штип, „преживеа“ само 12 часа, за во текот на вечерта да осамне со испишана порака со големи бели букви, во кои се...

Албанија го осуди и бара истрага за графитот со говор на омраза во Битола

Министерството за Европа и за надворешни работи на Албанија денеска го осуди говорот на омраза кон Албанците, во графит на јавен простор во Битола и побара од македонските власти да го истражат случајот. Станува збор за графитот на фасада на зграда во Битола - „Смрт за шиптари“, напишан на македонски и на албански јазик, со додавка „Закон си е закон“...

Судот го отфрли обвинението против адвокатот Стеваноски и за графитот „Кај ви е хилтата?“

Основниот суд Прилеп го отфрлил и второто обвинение против адвокатот и еден од водачите на „Шарената револуција“ во градот, Жарко Стеваноски, поради испишувањето на графитот „Кај ви е хилтата?“ на асфалтот пред старата зграда на Општина Прилеп на 18 мај минатата година, пренесува порталот „Публикум“. Прилепската полиција го товареше Стеваноски дека графитот што го испишал на асфалтот имитирал, односно личел на...

Адвокатот Стеваноски тужи директор за клеветење на „Шарената револуција“

Адвокатот Жарко Стеваноски поднел кривична пријава против директорот на прилепското Јавно претпријатие за просторни и урбанистички планови Прилеп, обвинувајќи го дека ја злоупотребил службената положба со тоа што подготвил неточен извештај што го поднел во Општина Прилеп, а во кој обвинил дека како последица на протестите на „Шарената револуција“ одделението за јавен паркинг и одделението за јавен градски превоз...

Битолчани со графити против загадувањето

„Препорака - не умирајте од рак - Општина Битола“. Ова е само еден од графитите што осамнаа деновиве на Широк сокак спроти Офицерскиот дом во Битола, откако градот веќе една недела се задушува во смог и е едно од најзагадените места во Европа, јавува дописникот на „Мета“ од Битола. Битолчани регираат дека Општината не презела мерки против загадувањето туку деновиве испраќа...

Избришан графит кој шири говор на омраза во дворот на ОУ „Јохан Хајнрих Песталоци“

Родител на дете што учи во основното училиште „Јохан Хајнрих Песталоци“ во Скопје реагирал кај надлежните во училиштето затоа што видел графит со говор на омраза на еден од влезовите во дворот, кај спортската сала. По укажувањето на родителот дека не е во ред децата секојдневно да гледаат порака со говор на омраза, училиштето реагирало и по неколку дена пораката била...

Објавени се резултатите за сместување во студентските домови за бруцошите

Министерството за образование и наука (МОН) денеска ги објави резултатите од Конкурсот за прием на студенти во прва година запишани на додипломски студии во државните и приватните студентски домови...