fbpx
Таг: градско зеленило

таг: градско зеленило

Поништен конкурсот за локалитетот „Расадник“, доставени само четири труда а потребни биле најмалку седум

Меѓународниот архитектонско-урбанистички конкурс за избор на идејно решение за локалитетот „Расадник“ во скопската населба Кисела Вода е поништен, затоа што до истекот на крајниот рок биле доставени само четири конкурсни труда, информираат од Општина Кисела Вода. „Со оглед дека согласно конкурсната документација минимален број на конкурсни трудови кои ги исполнуваат условите беше седум, жири комисијата констатира дека не се исполнети...

Општина Центар за сечата на „Орце Николов“: Отстранетите дрвја ќе бидат заменети со нови

Општина Центар во врска со протестот на „Зелен хуман град“ за заштита на преостанатите 10 дрвја на улицата „Орце Николов“ порача дека „останува посветена на остварување на заложбите за создавање на чиста, уредна и еколошка општина, општина која треба да претставува пример за другите општини во државата“. Порачаа дека го разбираат револтот на граѓаните, но и дека исечените дрвја ќе...

Се протестираше за преостанатите 10 дрвја на улицата Орце Николов (Галерија)

На улицата Орце Николов во Скопје денеска со почеток во 12 часот се протестираше за спас на преостанатите 10 дрвја на улицата, кои останаа неисечени досега. Другите дрвја настрадаа при реконструкцијата на оваа улица. Организаторите, иницијативата „Зелен хуман град“ побара да престане уништувањето на градското зеленило. „Ќе запре ли некогаш, под власта на која било партија, уништувањето на белите дробови на...

Протест против сечењето дрвја на „Орце Николов“ во 12 часот

Протест под името„Кога пилите ќе стивнат“ ќе се одржи денеска со почеток во 12 часот, на улицата „Орце Николов“ во Скопје, поради плановите на градските власти да се исечат и преостанатите 10 дрвја. Организаторите бараат да се прекине на решението издадено од Град Скопје со кое се овозможило сечењето на дрвјата на улицата, за да се спасат преостанатите дрвја. „Собирот ќе...

Повредени цивили во руски ракетни напади врз Харков

Два руски проектила го погодија центарот на Харков во североисточниот дел на Украина, при што еден од проектилите погодил станбена зграда, а друг високообразовна институција, јави Укринформ. Гувернерот на Харков,...