fbpx
Таг: градски парк

таг: градски парк

Мета факт: Бавно се одвива изградбата на велосипедски парк околу Велес и обновата на Градскиот парк со тартан патека

Во периодот на предизборието пред локалните избори во октомври 2021 година, кандидатот за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ во Велес, Марко Колев вети дека ако ги добие изборите, тој ќе го реконструира Градскиот парк во Велес со поставување тартан патека во должина од 800 метри, како и дека ќе направи велосипедски парк околу Велес. Овие посочени проекти се во почетна фаза...

Поради енергетската криза „Skopje Light Festival“ ќе трае два дена

Поради енергетската криза, Skopje Light Festival ќе трае два дена, а сите инсталации се со ЛЕД осветлување и минимална потрошувачка, најавија организаторите на фестивалот кој ќе се одржи викендов, 2 и 3 септември, во Градскиот Парк. “Со цел да одговориме на предизвиците на енергетската криза, а да не го донесеме во прашање одржувањето на фестивалот, бројот на фестивалски денови e...

Угостителите го откажаа протестот, властите ќе го решаваат проблемот со летните дискотеки

Иницијативата „Сакаме ноќен живот во Скопје“ го откажа протестот пред Владата на Република Северна Македонија, кој требаше да се одржи во среда со почеток во 20 часот. Како причина за откажувањето на протестот, неформалната група ја наведе заложбата на властите за брзо решавање на нивниот проблем. „Нашите барања за спас на ноќниот живот во Скопје најдоа слух кај надлежните институции....

Предложена граѓанската иницијатива „Тетово сака парк“ за Тетово да го добие првиот градски парк

Денеска во Тетово на прес-конференција одржана од страна на иницијаторите за првпат пред јавноста беше презентирана граѓанската иницијатива „Тетово сака парк“, која што ја дава идејата за изградба на првиот вистински градски парк во градот. Станува збор за проширување на зелената површина во источниот дел од Тетово, на влезот од Скопје, односно урбанистичка пренамена на два од четирите блокови содржани...

Пожар во Градски Парк: Горат бараките до спортската сала „Партизан“

Силен пожар гори во близина на Градскиот парк во Скопје. Зафатени се бараките во кои порано беше сместен судот за прекршоци. Во моментов на терен интервенираат пет пожарникарски возила, а засега нема информации за повредени лица. Од пожарот под опасност е и спортската сала „Партизан“, хотелот и ресторанот кои се наоѓаат во непосредна близина на бараките кои горат. Во моментов...

Градски парк ќе добие две нови отворени летни сцени

Град Скопје ги започна постапките за изведба на две летни отворени сцени во зелениот појас на Градски парк, едната спроти Сточарскиот институт во вториот дел од паркот, а другата во непосредна близина на езерцето. Минатата година Град Скопје објави конкурс за избор на три партерни идејни решенија за „Летна отворена сцена“ на три локации во зелениот појас на Градски Парк....

Летно кино на отворено со проекција на филмот „Пинокио“, по повод 95 години Зоолошка градина-Скопје

Со проекцијата на филмот „Пинокио“ во Градски парк на Школка ќе започнат низата настани со кои роденденски ќе се одбележат 95 години од основањето на Зоолошката градина во Скопје. Во текот на наредните месеци планирани се едукативни и забавни настани во градината, а првиот, кино на отворено, ќе се одржи во недела, 25 јули, со почеток во 20:30. „Проекцијата на филмот...

„Молчењето не е решение“ – акција на активистите против семејното насилство

Денеска во Градскиот парк во Скопје, активисти поставија фотографии од жени жртви на семејно насилство со цел да алармираат за зголемувањето на бројот на вакви случаи. „Идејата на оваа акција е од една страна да се охрабрат жртвите да проговорат и да побараат помош, но од друга страна главна цел на акцијата е повеќе да се охрабрат сведоците на ваквите...

Град Скопје објави конкурс за три летни сцени во Градскиот парк

Град Скопје објави конкурс за три идејни решенија за летни отворени сцени во Градскиот парк во Скопје. Идејата e преку партерно уредување на локациите да се предвидат позиции на кои ќе се постават монтажни бини во рамките на Летната отворена сцена со што ќе се направи интерактивно место на кое ќе се одржуваат културни манифестации на отворен простор. „Основна цел...

Минатогодишниот концерт на отворено „Ну погоди“ вечерва ќе се емитува на Канал 5 телевизија

Денеска во 23 часот на Канал 5 телевизија, ќе биде емитуван минатогодишниот спектакуларен концерт на отворено „Ну Погоди“, каде оркестарот на Македонската филхармонија ги реализира познатите теми од култните цртани филмови од земјите од Источниот блок, кои го одбележаа детството на генерациите од 70-тите и 80-тите години, информираат од Град Скопје. Темите од концертот беа во аранжман на Владимир Николов...

Најголема средношколска журка вечерва на Школка во Градски парк

Десет имиња од скопската андерграунд сцена ќе се претстават на Школка во Градскиот парк, со почеток во 19.30 часот. Забавата ќе трае до доцна, а ќе настапат „Alter Ego“, „The moonage“, „MyLaw x Young Dadi“, „Хајка“, „Samal“, „Џанкис Манкис“, „The Golden 4“ и Александар Топличански. Овој хепенинг е дел од проектот„ЕУ – ДА“, во организација на „ЦРД Алтер“, а со поддршка...

Градски парк 2 ќе се гради на местото на расчистената дива депонија во Карпош

Екипи на Градот Скопје и на Општина Карпош денеска почнаа голема акција за расчистување на децениските депонии зад Спортскиот центар „Борис Трајковски“, на кејот на реката Вардар. Во активностите е вклучена механизацијата и работниците на ЈП „Водовод и канализација“, а расчистувањето на просторот се очекува да трае околу 10 денови. - Оваа дива депонија претставува повеќедецениски горлив проблем. Почнала да се...

Волонтери од Германија направија патека за одење боси во Градски парк

Градоначалникот Шилегов денеска оствари средба со групата на волонтери од Бон, СР Германија, кои изминатиов период работеа на креирање ново катче и инсталација во првиот дел од Градскиот парк. „Новото катче во Градскиот парк се состои од кружна патека од различни материјали: парчиња од дрво, природни камења, тревник, калдрма, цементирани плочи и други материјали кои ја подобруваат циркулацијата, односно ќе...

Бејли, Герет, Пломп, Османи и граѓани собираа ѓубре на кејот на Вардар

Холандскиот амбасадор Ваутер Пломп, амбасадорот на Велика Британија Чарлс Герет и американскиот амбасадор Џес Бејли, заедно со вицепремиерот Бујар Османи денеска на кејот на Вардар зад Луна паркот го чистеа расфрланиот смет во еко акцијата, која трета година по ред ја организира амбасадата на Кралството Холандија заедно со „Пивара“ и „Пакомак“. Ова е трета по ред волонтерска еко-акција што ја...

Изменет сообраќаен режим поради натпреварот помеѓу „Вардар“ и „Фенербахче“

СВР-Скопје денеска воспостави посебен сообраќаен режим на движење на возила и на пешаци кон Градски стадион, поради вечерашниот натпревар помеѓу фудбалските клубови „Вардар“ и „Фенербахче“, кој ќе почне во 20 часот. „Идентично на мерките од неодамна одржаниот Суперкуп на УЕФА, се пропуштаат само возила и лица кои имаат посебни акредитации за движење кон стадионот и кон објектите лоцирани во непосредната околина на Градски...

Граѓанската акција „Ние одлучуваме“ денеска во 13 часот ќе одржи перформанс во Градскиот парк

Граѓанската акција „Ние одлучуваме“ денеска во 13 часот ќе одржи перформанс со кој на граѓаните ќе им покаже колку е важно на претстојните избори на 11 декември да излезат на гласање. Перформансот ќе се одржи кај фонтаната во Градскиот парк во Скопје. Караванот на граѓанската акција „Ние одлучуваме!“ вчера одржа перформанси во Куманово, Струмица и Гевгелија.

Манифестацијата „Види музика, слушни слика, добиј книга“ посветена на Дејвид Боуви

Традиционалниот мултимедијален спектакл „Види музика, слушни слика, добиј книга“ ќе се одржи утре во Градски парк, со почеток во 21 часот. Годинава манифестацијата која се одржува веќе девет години, e посветена на британската музичка легенда Дејвид Боуви, односно Македонска филхармонија ќе изведува дел од многубројните негови хитови. Македонската филхармонија ќе настапи под диригентство на маестро Емин Џијан и ќе изведе познати...

Змии отровници ги избркаа луѓето од градски парк во Кочани

Кочанец фати две змии отровници за само три дена во еден од поголемите градски паркови во Кочани. Во паркот во близина на улицата Први мај, каде често си играат деца, а постарите се шетаат, Делчо Јованов змијата шарка ја здогледал додека го паркирал автомобилот пред сопствениот двор. - Змијата од паркот се движеше кон дворот. Ја фатив со стап и ја ставив...

(ВИДЕО) Денот на Општина Тетово се одбележа со отпадоци и со депонии

Денес се одбележа денот на Општина Тетово, а повеќе од една недела градот се гуши во отпадоци и депонии расфрлани насекаде. Решение за овој проблем немаат ниту општинските власти,...