fbpx
Таг: градоначалнички кандидати

таг: градоначалнички кандидати

Сојузот на средношколци од кандидатите за градоначалници бара праведен јавен превоз за сите средношколци

Сојузот на средношколци ги контактираше кандидатите за градоначалници на Скопје кои се натпреваруваат во вториот круг од Локалните избори 2021 година, со цел решавање на проблемите со кои се соочуваат средношколците околу јавниот превоз, информираат од таму. Имено, Сојузот на средношколци бара бесплатен превоз за сите средношколци без разлика од типот на училиштето во кое учат, како и во текот...

Порталб: Младите во земјава се користат само за кампањски муабети, не се приоритет на партиите

Иако политичките партии велат дека младите им се приоритет и постојано ги повикуваат истите да се вклучат во политиката и одлучувањето, како и да го промовираат истото, практиката во повеќето случаи го покажува спротивното. Конкретен случај се локалните избори, каде кандидатите за градоначалници на возраст од 18 до 29 години се застапени со 2,9 проценти, односно од вкупно 301...

Платформата за родова еднаквост бара од партиите родов баланс во изборните листи

Платформата за родова еднаквост ги повикува подносителите на листите на кандидат(к)и за Локалните избори 2021 да покажат минимум демократски капацитет и да обезбедат родов баланс на изборните листи. 27-те членки на Платформата за родова еднаквост потсетуваат дека во моментов земјава има само 6 градоначалнички наспроти 75 градоначалници. „Овој дисбаланс кој ги рефлектира изборните резултати од 2017 година, е само доследно...

Шилегов е задоволен од својот актуелен рејтинг, ВМРО-ДПМНЕ го „мери“ својот кандидат за изборите

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов е задоволен од својот актуелен рејтинг меѓу граѓаните на главниот град во пресрет на одржувањето на локалните избори есенва. Тој денеска ја коментираше анкетата спроведена од Меѓународниот републикански институт - ИРИ, велејќи дека 31 отсто од граѓаните се задоволни од него и тоа е многу во политиката. Во одговор на новинарско прашање, Шилегов рече дека нема...

Независниот кандидат за градоначалник во Штип, Трајче Митев во трка по потписи за кандидатурата

На независниот кандидат за градоначалник, Трајче Митев му требаат уште седумдесетина потписи до потребните 250, кои треба да ги собере до ноќеска до полноќ. Тогаш истекува законскиот рок, до кога листите на групи избирачи имаат можност да собираат потписи, а со тоа да влезат во трката за градоначалник на претстојните Вонредни локални избори во Штип, закажани за 13 декември....

Почна предизборниот молк, утре се гласа за нова локална власт

Од полноќ почна предизборниот молк, во кој до утре во 19 часот е забранета секаква изборна и партиска пропаганда. Вкупно  1.814.644 гласачи ќе имаат можност утре од 7 до 19 часот да го дадат својот глас за идниот градоначалник и за членовите на советите на општините во коишто живеат. Гласањето е непосредно и тајно, а за сите нерегуларности, граѓаните може да...

Закана за убиство на градоначалничкиот кандидат на Беса за Сарај

Закана за убиство вчера пред 17 часот добил кандидатот на Беса за градоначалник на општина Сарај, Башким Бакиу, објави „Порталб“. Случајот во полиција го пријавил Бакиу. Според СВР Скопје, вчера, околу 19 часот, во Полициската станица Центар дошол Башким Бакиу, жител на селото Љубин, и кажал дека во текот на денот добил СМС со заканувачка содржина на неговиот мобилен телефон....

Колапсот на Клинички ја прегоре Градска болница: 150 итни пациенти оперирани за 10 дена

Полни корпи со чаршави, кебиња и перници во ходникот на приземјето на Универзитетската клиника по хируршки болести „Св. Наум Охридски“, попозната како „стара Градска болница“, сведочат за напливот на итни...