fbpx
Таг: градежништво

таг: градежништво

Германската градежна индустрија е загрозена од бран банкротства

Загубите на работни места во германската станбена индустрија се закануваат да предизвикаат бран банкроти и загуба на многу работни места, предупредија претставниците на индустријата и синдикатите, барајќи конкретни чекори од политичарите, пренесе германската новинска агенција ДПА. „Со дополнителен пад на изградбата на станови, следната година може да очекуваме бран банкротства и губење на околу 100.000 работни места“, изјави претседателот на...

Германија ја решава кризата со недостигот на станови

Германската влада постигна договор за мерки за решавање на проблемот со недостигот на станбен простор во државата. Планот предвидува поголема помош за семејствата за купување стан, но и суспендирање на некои мерки за енергетска ефикасност, јавува германската агенција ДПА. Според планот од 14 точки, во кој имала увид агенцијата ДПА, претходно планираното заострување на енергетските стандарди за новите згради повеќе...

АНАЛИЗА: Увозот на работна сила – меч со две острици

Се намалува бројот на активно и работоспособно население во земјава. Новите податоци покажуваат дека во 2022 во однос на 2021 година, бројот на активно население е намален за скоро 12.000. Не запира трендот на одлив на работна сила, но во најава е и „увоз“ од странство, пишува Порталб.мк. Пазарот на труд се соочува со тектонски промени. За една година активното...

ДЗС: Во јануари издадени за 24,6 отсто помалку одобренија за градење во однос на лани

Почетокот на 2021 година донесе негативни резултати за градежниот сектор. Според податоците на Државниот завод за статистика, во јануари 2021 година се издадени 199 одобренија за градење, што е за 24,6 отсто помалку во однос на истиот месец од претходната година. Според издадените одобренија за градење, предвидената вредност на објектите изнесувала 2.016.567.000 денари, што е за 40,9 отсто помалку во...

Од година во година, македонската градежна оператива сè повеќе ги губи странските пазари

Речиси и да нема поголеми градежни проекти на кои работат македонските градежни компании во странство, а состојбата на овој план постепено се влошува низ годините. Статистичките податоци покажуваат скромни договорени и извршени зделки на странските пазари од македонската оператива. Во 2020 година, само околу 2,6 милиони евра изнесуваат извршените градежни работи во странство од страна на македонските градежници. Ова е...

Во јули издадени помалку дозволи за градење на станови, но повеќе за инфраструктурни објекти

Градежниот сектор е една од гранките во економијата каде ударот на корона кризата е послаб, ако се суди според податоците на Државниот завод за статистика. Во јули 2020 година биле издадени 284 одобренија за градење, што е идентична бројка во споредба со истиот месец од минатата година. Воедно, предвидената вредност на објектите што ќе се градат е над 82...

Каков „економски багаж“ ќе легне на „грбот“ на новата Влада?

По серија на месечни падови, во јули за прв пат од почетокот на ковид-19 здравствената криза, се појавија првите симптоми на заздравување на домашната економија, односно приходите од ДДВ се во пораст. Дел од економистите што ги консултираше Порталб.мк велат дека последиците од повеќемесечната економска криза ќе се прелеат и во следните месеци. Идната Влада ќе има тежок “економски багаж“...

АНАЛИЗА: Градежништво, туризам, преработувачка индустрија – оцени и очекувања на бизнисмените

Статистиката ги измери и првите „црни“ бројки за дел од економските сектори – во туризмот целосен колапс, во градежништвото драматичен пад на вредноста на објектите кои се планирани да се градат, но и на бројот на одобренија за градба. Бизнисмените пак од преработувачката индустрија се со оцени дека економската состојба се влошува, пишува „Порталб.мк“. Преработувачка индустрија - оцени и очекувања...

Народна банка: Ковид-19 сè уште негативно влијае на економијата

Каматната стапка на благајничките записи од 1,5 проценти останува на исто ниво, одлучи Народната банка на редовна седница на Комитетот за оперативна монетарна политика. На седницата беа разгледани и најновите економски показатели во домашната економија. Генерално, ширењето на вирусот ковид-19 во глобални рамки и во домашната економија резултираше со негативни ефекти врз деловната активност и влијаеше поизразено врз довербата и...

И градежништвото со негативни бројки во работењето од појавата на корона вирусот

Македонските градежници трпат загуби од епидемијата на корона вирусот на домашниот и на странските пазари. Податоците од Државниот завод за статистика за работењето на градежниот сектор на почетокот од годинава не се нималку позитивни. Договорените градежни работи на странските пазари во периодот јануари-март 2020 година изнесувале околу 2,8 милиони евра, односно за 24,7 отсто помалку во споредба со идентичниот период...

ССК: Да се гради согласно стандардни прописи, за објектите да ги преживеат земјотресите

Природните катастрофи, како што се земјотресите се појави кои што не може да се предвидат, но она што можеме да го предвидиме и да влијаеме е сигурноста и квалитетот на градбите, беше истакнато на денешната прес конференција на Градежната комора на Македонија во соработка со Институт за земјотресно инженерство и инженерска сеизмологија во Сојузот на Стопански комори. „Она што треба...

Градежништвото со повеќе градежни дозволи и поголеми проекти во август

Има засилен пораст на градежниот сектор во текот на август. Според податоците на Државниот завод за статистика, во осмиот месец биле издадени 210 одобренија за градење, што е за 9,4 отсто повеќе во однос на истиот период од минатата година. Предвидената вредност на објектите изнесува над 37,7 милиони евра, односно за 53,7 отсто повеќе во споредба со идентичниот период лани. Од...

Градежништвото со севкупен позитивен пораст во август

Расте бројот на издадени одобренија за градење, на предвидената вредност на идните објекти, но и на бројката на станови што допрва ќе се градат. Според податоците на Државниот завод за статистика, во јули 2019 година биле издадени 284 одобренија за градење, што е за 2,9 отсто повеќе во однос на истиот месец од претходната година. Според издадените одобренија за градење,...

Народна банка оцени дека има поволни поместувања во економијата

Комитетот за оперативна монетарна политика на Народната банка на седницата вчера одлучил каматната стапка на благајничките записи да остане на истото ниво од 2,25 проценти поради поволните поместувања во економијата. „Во однос на најновите макроекономски показатели, по релативно солидниот пораст на економијата во 2018 година, досега расположливите високофреквентни показатели за економската активност во првото тримесечје на 2019 година упатуваат на...

Сугарески: Капиталните инвестиции се ниски, бидејќи не е градежна сезона

Официјалните податоци од Министерството за финансии покажуваат дека само 1, 09 проценти од планираното за капитални инвестиции биле реализирани во јануари. Причината за слабата реализација, министерот за транспорт и врски Горан Сугарески ја гледа во тоа што не е градежна сезона, а се работи на тендери за предвидените проекти, но очекува дека капиталните инвестции годинава ќе се реализираат. – Сега не...

НБРМ: Градежништвото се подобрува, поволни очекувања во економијата

Согласно со објавените проценети податоци за домашниот бруто-производ (БДП), економската активност во третиот квартал на минатата година бележи раст од три проценти, што е нешто повисок од проектираниот во октомвриските проекции, велат од Народна банка за усвојувањето на новиот Квартален извештај. „Ваквото нагорно отстапување главно се должи на повисокиот раст на извозот, односно поповолната нето извозна побарувачка, како и на...

Италијанските компании заинтересирани за учество во развојни капитални проекти

Искуствата, технологиите и знаењата на италијанските компании во фазите на проектирање, изведба и надзор на градежните проекти кои се планира да се реализираат во Македонија се добродојдени, порача вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев на отворањето на бизнис-форумот кој го организира канцеларијата на италијанската Агенција за трговија во Скопје. На бизнис-форумот присуствуваа претставници од 15 италијански компании, со меѓународно искуство во...

Непродадени стојат 5.000 станови, а се градат над 10.000 нови (инфографик)

Не стивнуваат реакциите во јавноста по најавата дека висококатници ќе се градат на паркингот спроти Градскиот трговски центар во Скопје кои ќе уриваат нови рекорди во височина по објектите на „Џеваир“ во општина Аеродром. Кој ќе ги купува овие станови и дали на пазарот воопшто има потреба од толкава станбена експанзија ако сега зад трговскиот центар „Рамстор“ исто така...

Градежниците очекуваат пад на бројот на вработени

Намалени порачки, пад на бројот на вработени и влошена економска состојба во градежниот сектор очекуваат раководителите на градежните компании во Македонија, открива најновата анкета на Државниот завод за статистика. Во наредниот период се очекува продажните цени да се зголемат, a бројната состојба и квалитетот на механизацијата и опремата се над нормалата. Најголемо влијание врз ограничувањето за подобрување на тековната градежна активност...

Анѓушев: Изградбата на автопатиштата и железницата ќе го раздвижат градежништвото

Вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев рече дека зголемениот домашниот бруто-производ (БДП) од 3,1 проценти се должи на влијателните фактори како што се индустријата, градежништвото, земјоделството и трговијата, каде што се бележи најголем пораст. - Во делот на градежништвото кога имавме пад од 40 проценти, БДП беше зголемен за 0,1 процент во првиот квартал. Градежништвото се уште има помали резултати во...

Зеќири осуден на две и пол години затвор, треба да врати 1,1 милиони евра

Поранешниот генерален секретар на Владата, Муахамед Зеќири е осуден на две и пол години затвор за злоупотреба на службената положба и овластување. Toj треба да врати и над 71...