fbpx
Таг: градежни работи

таг: градежни работи

Ковачевски најави скоро пуштање во употреба на експресниот пат Крупиште-Кочани

Делницата Крупиште - Кочани, која е втора фаза од изградбата на експресниот пат Штип - Кочани е 96% изведена и наскоро ќе биде готова и ставена во функција, порача премиерот Димитар Ковачевски денеска, по посетата на градежните работи за новиот пат. Тој беше придружуван од министерот за транспорт и врски Благој Бочварски и директорот на Јавно претпријатие за државни...

Ковачевски: Го разбирам скептицизмот на граѓаните за пругата кон Бугарија, но ќе работиме напорно [Галерија]

Свесен сум дека постои скептицизам, јас сум еден од оние кои практично пораснаа со проектот железница кон Бугарија. Од моментот кога станав свесен за тоа што се железнички коридори, тогаш почна да се гради овој железнички коридор и сѐ уште не е изграден. И знам зошто постои тој скептицизам, таа недоверба дека некогаш и ќе се случи ова. Системот...

Не се знае дали булеварот „Благоја Тоска“ ќе биде готов наесен, Општина Тетово молчи (ВИДЕО)

Толку многу ветуваниот и многу дискутиран булевар „Благоја Тоска“ во Тетово, никако да се доврши и да се растовари сообраќајниот хаос. Иако беше ветено дека булеварот ќе биде готов во текот на есента, работите таму се изведуваат со слаб интензитет, тврдат граѓаните коишто ја користат оваа сообраќајница. Од општината молчат за тоа кога ќе завршат градежните работи, пишува Порталб.мк. Се...

Поради рехабилитација на пистата, скопскиот аеродром ќе работи од 17:30 до 9 часот наутро од март до мај 2022

Пистата на Меѓународниот аеродром Скопје ќе биде подложена на рехабилитација во времетраење од 50 дена, од крајот на март до средината на мај следната година, но тоа нема да значи и затворање на скопскиот аеродром, соопшти операторот на аеродромот, компанијата ТАВ Македонија. Во периодот од 28 март до 16 мај 2022 година, на пистата ќе се работи секојдневно од 9...

Привремен сообраќаен режим на булеварот Митрополит Теодосиј Гологанов

На дел од булеварот „Митрополит Теодосиј Гологанов“, во близина на паркот „Македонија“ во општина Карпош, поради изведба на градежни работи за поставување на вреловод, денеска ќе биде воведен времен режим на сообраќај. Времената измена на режимот на сообраќај ќе биде означена со посебна сигнализација, а ќе важи до завршување на градежните активности што ќе ги реализира Балкан Енерџи ДООЕЛ Скопје. Во...

Заштитните ѕидови на Пена кај тетовската болница доцнат 6 месеци

Поминаа 6 месеци од почетокот на изградбата на заштитните ѕидови на реката Пена во близина на Клиничката болница во Тетово, а градежните работи сѐ уште не се завршени и со недели багерите не работат. Општина Тетово во ноември соопшти дека работите ќе завршат до крајот на декември. Денес, во јануари, вината за неизвршување на работата се префрлува на климатските...

Градот шест месеци плаќа кирија за скелето на СУГС „Цветан Димов“ што не се користи

Град Скопје сега веќе еден месец не одговора на прашањето на „Порталб.мк“ во врска со плаќањето на скелето што е поставено за реконструкција на фасадата на средното училиште „Цветан Димов“ во општина Чаир. За скелето се плаќа шест месеци, а работата не е започната. „Порталб.мк“ на 12 февруари испратил имејл до портпаролот Валон Салиху и до официјалната имејл адреса на...

Немањето депонија за градежен шут во Тетово, предизвика хаос со фрлањето на отпадот

Општината Тетово нема депонија за тврд отпаден материјал поради што градежните отпадоци се исфрлуваат со трактори и камиони по јавни локации. Властите треба да се ангажираат што поскоро да го остварат ветеното, со што би се спречил хаосот со неконтролираното исфрлување на овој вид отпадоци, известува „Порталб.мк“. Недостатокот од една ваква депонија, ги принудува граѓаните кои во текот на градежните...

Затворена за сообраќај главната улица во Бутел 1 од кружниот тек до семафорите

Поради изградба на атмосферска канализација на улицата Александар Урдаревски во скопската населба Бутел 1, од денеска, во следниот месец, ќе биде затворена за сообраќај на потегот од кружниот тек до семафорите кај ТЦ „Живко Брајковски“, соопшти Општина Бутел. Поради зафатот што го реализираат општината и Град Скопје, сообраќајот ќе се одвива по улицата „Хо Ши Мин“  преку улицата „Цетинска“ или...

Бочварски: Изградбата на автопатот Штип – Миладиновци е во самата завршница

Изградбата  на автопатот Штип - Миладиновци е во самата завршница што е многу важно за целиот Источен регион, изјави денеска градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски кој заедно со министерот за транспорт и врски Горан Сугарески извршија увид во градежните работи на оваа делница. „Секое вложено евро во автопатишта враќа три евра во бизнисите и во економијата, што значи дека...

Хотелиерите реагираат за лошата состојба на туристичкиот центар Попова Шапка

Хотелиерите на Попова Шапка реагираат што двоседот „Св.Илија“ не работи од февруари лани и велат дека без негово функционирање, не може да се одвива никаков туризам. Загрижени се што толку долго време никој не презема ништо и нема никакви вложувања во овој познат туристички центар. Освен тоа, стагнира и изградбата на шестоседот. Хотелиерите велат дека досега немало толку слаба организација на...

Тевдовски: ЕБОР со грантови ќе ја помогне изградбата на автопатите кон Кичево и Блаце

Автопатите Гостивар - Кичево и Скопје - Блаце и патот Крива Паланка до границата со Бугарија, се идните проекти кои ќе бидат во фокусот на соработката со Европската банка за обнова и развој (ЕБОР), истакна министерот за финансии Драган Тевдовски, кој учествува на годишните средби на ЕБОР, кои се одржуваат во Јордан. Грантот за автопатот Гостивар - Кичево би се...

Филипче изврши увид во градежните работи на новото крило на струмичката болница

Министерот за здравство, Венко Филипче денеска ја посети Општата болница во Струмица и изврши увид во градежните работи на новото крило во оваа Јавна здравствена установа, соопштија од Министерството за здравство. Новото болничко крило, како што се наведува во соопштението, се простира на површина од 6.500 квадратни метри, каде ќе бидат сместени најсовремен ургентен центар и уште осум болнички...

Изменет режим на сообраќај од утре на булеварот Кузман Јосифовски – Питу

Поради градежни работи за главниот топловод што ќе ги врши БЕГ, од утре попладне ќе има изменет режим на сообраќај на булеварот „Кузман Јосифовски - Питу“, кај Народна банка на Република Македонија, извести компанијата. Дозвола за измена на сообраќајниот режим издал Град Скопје.

Компаниите извршиле градежни работи во странство за 139 отсто повеќе од лани

Во првите три месеци од годината, вкупната вредност на договорените градежни работи во странство изнесува 39.062.103 долари, што е за 14,1 отсто помалку во споредба со истиот период од претходната година, објави Државниот завод за статистика. Од јануари до март, градежната оператива од Македонија во странство извршила градежни работи во вкупна вредност од 6. 318.534 долари, што е за 139,1 отсто повеќе во споредба...

Богдановиќ бара од Жерновски запирање на градежните работи на Кејот 13 Ноември

Претседателот на општинската организација на СДСМ Центар, Саша Богдановиќ, денеска поднел барање до градоначалникот на Општина Центар, Андреј Жерновски, за запирање на градежните работи на Кејот 13 Ноември. „Причината за поднесување на барањето е избегнување на сите евентуални штетни последици кои може да настанат, како за животната средина, така и за формално-правниот аспект од веќе почнатото спроведување на одлуките на...

Експертите на УНЕСКО ја почнаа контролата на проектите во Охрид

Група експерти на УНЕСКО од денеска се во Охрид каде што вршат увид на повеќе проекти што се во тек или кои се планирани да се реализираат. Експертите на УНЕСКО најпрво го посетиле Националниот парк Галичица, каде разговарале со раководството на јавната установа, но и со претставници на владата. Неофицијално, во НП Галичица се врши увид во однос на два проекти планирани...

Во центарот на Битола ископани гробови од Отоманскиот период

Во центарот на Битола, кај месноста Стевче Патако, при градежни работи, најдени се човечки коски и остатоци од гроб, од Oсманлискиот период. На само неколку метри од објектот на урбаната заедница, на самиот агол, градежни работници ископале остатоци од човечки коски, како и делови од гробови, по што по налог на Завод и музеј „Битола“, работите се стопирани и...

Порачките во градежништвото се намалени во третото тримесечје во однос на претходно

Оценката за состојбата со порачки во градежништвото во третото тримесечје во однос на второто е понеповолна, а финансиската состојба во истиот период е поповолна, објави Државниот завод за статистика. Најголемо влијание на ограничувањето за подобрување на тековната градежна активност имаат зголемените трошоци за материјали со 21 процент, зголемените финансиски трошоци (камати) со 18,6 проценти, конкуренцијата во сопствениот сектор со 14,7...

Половина од градежните работи на автопатот Кичево – Охрид ќе завршат до крајот на годината

Пробиена е повеќе од 80 проценти трасата на автопатот Кичево - Охрид, а до крајот на годината се очекува дека ќе се заврши 50 проценти од оваа делница, информираше министерот за транспорт и врски, Владо Мисајловски, кој денеска изврши увид во градежните активности. Станува збор за една од најголемите капитални инвестиции, која чини 374 милиони евра. - Во моментов се работи на пробивање на...
Гоблин скриншот од вебсајтот на Близард

„Гоблински режим“ е збор на годината според Oксфордскиот речник

Гоблински режим (Goblin mode) е терминот којшто годинава беше избран за збор на годината од лексикографите на Оксфордскиот речникот. Фразата што во слободен превод може да гласи „како гоблин“...