fbpx
Таг: град

таг: град

Контраспин: Едно невреме, спинови безброј

Oколу невремето во Скопје имаше спинови од двете главни политички партии во земјата – СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, со тоа што, од она што го забележавме во јавноста, преовладуваат спиновите од ВМРО-ДПМНЕ. Но, имаше и голем број спинови и на социјалните мрежи, а злоупотребата на невремето отиде дотаму што за поплавениот подрум во ЈЗУ Универзитетска клиника за трауматологија, ортопедски болести,...

Разорно торнадо однесе најмалку четири животи и остави пустош во Чешка

Силно торнадо придружено со град нанесе огромни штети во неколку села во Чешка и уби најмалку четири лица, а остави над 100 луѓе повредени. Во ужасното невреме вчеравечер, ветриштата откорнуваа цели дрва и покриви во југоисточните области Брецлав и Ходоњин, превртуваа автомобили и нанесоа други материјални штети, јави Би-би-си. Во најтешко погодените подрачја биле забележани ветришта од 220 километри на...

Нема ништо шокантно во зрната град кои наликуваат на корона вирусот

Овој текст со изборот на насловот „Шок од небото, паѓал град во облик на коронавирус!?“ се обидува да „шокира“, но нема ништо шокантно во тоа што зрната град имале облик на корона вирусот, бидејќи според метеоролозите, таквата форма е „сосема нормална“, пишува „КриТинк“. Исто така, написот е контрадикторен бидејќи во еден дел се тврди дека тоа може да се протолкува...

Сончево и многу топло време со температура до 35 степени

Времето денеска ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од северен правец. Попладне ќе има услови за изолирана појава на краткотраен пороен дожд и ретки грмежи. Минималната температура ќе се движи од 12 до 20, а максималната од 28 до 35 Целзиусови степени. Во Скопје слично време со температура до...

Претпладне сонце, попладне дожд и град

Времето во земјава денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Попладне на места ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи, и услови за изолирана појава на град. Ќе дува слаб до умерен југоисточен ветер. Утринската температура ќе се движи од четири до 10 степени, а дневната температура ќе се движи од 14 до 25 Целзиусови степени. Во...

ЈСП: Поради најавени три протести, голем дел од автобуските линии ќе бидат пренасочени

Денеска поради најавени три протести, голем дел од автобуските линии ќе бидат пренасочени, а дел од автобусите ќе возат по скратена траса од вообичаената, информираат од ЈСП. Од таму додаваат дека „автобусите од јавниот превоз, како возилата на ЈСП Скопје, така и на приватните превозници, ќе сообраќаат согласно условите на терен и наложениот режим од страна на сообраќајната полиција.“ „Поради протестот на...

Аларм за невреме попладне и во текот на викендот

Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР) прогнозира невреме со пороен дожд и грмежи во некои региони на земјава попладнево и во текот на ноќта. Слична ќе биде временската состојба и во деновите на викендот. Според алармот, попладнево и кон крајот на денот, особено во планинските региони ќе има изолирани појави на пороен дожд и грмежи, со голема можност невреме да има...

Најмногу дожд во Куманово и Скопје, поплавени куќи и прекини на струјата

Во изминатите 24 часа најмногу дожд наврнал во Куманово, 36 литри на метар квадратен и во Скопје - Петровец - 34 литри на метар квадратен, информираат од УХМР. Во Бригадата за противпожарна заштита на град Скопје пристигнале дојави за поплавени објекти во скопските села Црешево и Стајковци. Невремето, во одредени делови од Скопје, предизвика проблеми и во одвивањето на сообраќајот, како и...

Започна исплатата на земјоделците за штетите од 2017 година

Исплатата на обештетувањата за земјоделците од временските непогоди што се случија во 2017 година започна денеска, извести Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство. Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој денеска исплати близу 85 милиони денари (1,38 милиони евра) обештетувања за 2.355 земјоделци во Ресен, како регион каде што имаше најголеми штети. Исплатата ќе продолжи континуирано во следните денови...

Одблокиран процесот на обесштетување на земјоделците за непогодите во 2016 година

Владата на Република Македонија денеска го усвоила Акцискиот план за постапување по предметите за настанатите штети од временските непогоди што се случија во 2016 година, соопшти Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, посочувајќи дека тоа значи дека е одблокиран процесот за исплата на обесштетувањата на земјоделците кои во 2016 година претрпеа штети во земјоделското производство од пролетниот мраз, град...

ЛП: Дивите продавачи ја загрозуваат безбедноста во сообраќајот

Либералната партија го поздрави барањето на Групацијата на пазари при Стопанската комора на Македонија за решавање на проблемот со дивите пазарџии, кои на улица, од камиони, продаваат сезонско овошје и зеленчук. „Овие диви продавачи не само што нелегално тргуваат и создаваат нелојална конкуренција, туку и ја загрозуваат безбедноста во сообраќајот и дополнително ја загадуваат околината, создавајќи отпад од кој се...

Попладне повторно пороен дожд и грмежи, а и утре нестабилно и лошо време

Променливо и нестабилно време се очекува и во текот на денешниот ден, но повеќе во западната половина на земјата, како и во делови на југот. Врнежите ќе има во текот на попладнето и во првиот дел од вечерта, а ќе бидат проследени со грмежи и со засилен ветер. Локално ќе има услови за појава на град. Источниот Регион ќе има нешто...

Силно невреме со интензивни врнежи на дожд и град го погоди Скопје

Силно невреме со пороен дожд, силен ветер, грмотевици и со град со големина на орев попладнево го погоди Скопје. Градот кој интензивно паѓаше десетина минути, предизвика оштетувања на автомобилите, а на неколку места од силниот ветер се забележани паднати дрвја. Според синоптичарите, изразено нестабилната воздушна маса доаѓа од Косово. Управата за хидрометеролошки работи попладнево предупреди дека поради најавите за локален пороен...

Облачно со локален пороен дожд и ветер

Времето денеска ќе биде променливо облачно и нестабилно, со услови за локално невреме со појава на град и засилен ветер. Утринската температура ќе се движи од девет до 16, а дневната од 15 до 23 Целзиусови степени. Во Скопје ќе биде променливо облачно и нестабилно особено во попладневните часови со пороен дожд и со грмежи. Утринската температура ќе се спушти до...

Македонски компании во Германија учеа за енергетски ефикасно градење објекти

Делегацијата на германското стопанство во Македонија во соработка со Министерството за економија и енергетика на Сојузна Република Германија, организираше тридневно делегациско патување во Хамбург, на тема „Обновливи извори на енергија и енергетска ефикасност во објекти“, информираат оттаму. Делегацијата ја сочинувале 15 претставници на компании од градежната индустрија и од енергетскиот сектор од земјава. - Ова беше исклучително важна посета за компаниите...

Жените во Македонија дневно поминуваат по два часа во чистење и по два часа во забава

Жените во Македонија сочинуваат 49,9 проценти од населението и во просек живеат 77,4 години, односно 3,9 години подолго од мажите, објави Државниот завод за статистика по повод 8 Март - Меѓународниот ден на жената. Од вкупниот број вработени жени, кој во 2015 година изнесувал 282.078 лица, 76,3 проценти се вработени во деловни субјекти во приватна сопственост. Во 2015 година, бројот на дипломирани...

Охрид е на листата на градови што годинава треба да се посетат, според „Лонли планет“

Една од најголемите туристички компании „Лонли планет“ (Lonely Planet) објави листа на 10 градови во светот, кои треба да се посетат оваа година, а меѓу нив, на петто место е и Охрид. Според оваа листа, Бордо во Франција е прогласен за најдобар град на светот за патување за оваа година, на второто место е Кејптаун, додека третата позиција е за...

Пороен дожд го поплави Прилеп

Силно невреме проследено со пороен дожд, ветар и со грмежи го зафати Прилеп попладнево. Од Општина Прилеп информираат дека поплавените површини на градскиот плоштад и улиците веќе се исчистени. Од УХМР најавија дека во попладневните часови, под влијание на влажна и нестабилна воздушна маса, на повеќе места ќе има пороен дожд, грмежи, засилен ветер со услови за појава на град. Според синоптичарите, повеќе...

Претпладне сончево, попладне невреме

Времето во Македонија претпладнево ќе биде сончево и топло, а во попладневните часови, под влијание на влажна и нестабилна воздушна маса, ќе настапи значителна промена на времето. На повеќе места ќе има нестабилна облачност со пороен дожд, грмежи, засилен ветер и со услови за појава на град. Според синоптичарите, повеќе врнежи ќе има во вечерните и во ноќните часови кон...

Венецуела е во тешка економска криза и се соочува со недостиг од храна

Венецуела се наоѓа пред колапс поради тешката економска криза која трае неколку месеци. Претседателот Николас Мадуро одлучи да воведе вонредна состојба, бидејќи земјата веќе подолг период се соочува со голема инфлација, недостиг од храна и од струја. Само оваа година економијата падна за 8 отсто, инфлацијата се зголеми трипати, а се очекува дека до крајот на годината ќе биде поголема за 700 отсто. Тешката економска ситуација...

Глобал Војсис: Со интервенција на САД, Косово и Србија го решија спорот за регистарските таблички

Косово се заблагодарува на САД; Србија има свое толкување, пишува „Глобал Војсис“. Мета.мк го реобјавува оригиналниот напис, согласно договорот за соработка со „Глобал Војсис“. Два дена откако Косово и Србија...