fbpx
Таг: грабнување

таг: грабнување

Порталб: Охридското Езеро не е грабнато од никого

Текстот што го рецензираме како основа ја искористил објавата на една небитна личност и ја претворил истата во наводно информативна вест. Темата што ја третира овој медиум е исклучително чувствителна и националистичка, при што се споменува Етничка Албанија, како средство за будење емоции и реакции во албанската јавност, пишува Порталб.мк. Текстот подолу го пренесуваме во целост: Објавата на еден адвокат на...

ЕУ и САД со нови санкции против Белорусија откако Лукашенко пренасочи авион за да уапси новинар

Лидерите на Европската Унија договорија нови економски санкции против Белорусија, додека американскиот претседател Џо Бајден ги поздрави најновите санкции на ЕУ и најави дека САД ќе преземат слични мерки. Ваквиот епилог следи откако белорускиот режим на Александар Лукашенко во неделата пренасочи авион на „Рајанер“ што леташе од Атина за Вилнус да слета во Минск, поради наводна дојава на бомба...

Уапсени тројца грабнувачи на малолетничка во валандовско

Жител на валандовското село Калково ноќеска, околу 1 часот, во полиција пријавил дека неколку непознати лица ја грабнале неговата 15-годишна ќерка и со автомобил заминале кон Неготино и Радовиш, информираат од полицијата. По преземените мерки, полицијата дознала дека девојчето било грабнато од Е.М.(21), Ѓ.Д.(25) и М.А.(17), сите од селото Градашорци. Осомничените, по кратко време биле уапсени од екипа...

Полицијата трага по малолетничка, грабната од улица во Скопје

Вчеравечер, околу 18.30 часот, во Скопје, на улицата Индира Ганди, лице со иницијали Џ.М. заедно со уште две непознати лица насилно внеле 14-годишно девојче во автомобил, марка „мерцедес“, и заминале во непознат правец, соопшти полицијата. По преземените мерки, полицијата го пронашла „мерцедесот“ и ги привела С.А. (42) и Ш.М. (21), додека по Џ.М. и по девојчето сè уште се трага.

Стружанка – жртва на филмско грабнување

Струшката полиција вчера добила пријава за грабнување, а жртва била четириесет и двегодишна жителка на градот. Како што информираат оттаму, случајот го пријавил локален адвокат, кој рекол дека грабнувањето се случило меѓу 9 и 9.20 часот на улицата Маршал Тито. Стружанката била пронајдена околу 13 часот на клупа на плажа, а полицијата работи на расчистување на случајот. Според пријавата, жртвата, С.К.(42), изутрината излегла...

НАТО: Инцидентите на „Северен тек“ се намерна непромислена саботажа и ризик за еколошка штета

НАТО Алијансата изрази длабока загриженост за штетата од гасоводите Северен тек 1 и 2 во Балтичкото Море. Во соопштението објавено на официјалната веб-страница инцидентите се наречени „намерни, непромислени и...