fbpx
Таг: ГП Богородица

таг: ГП Богородица

Хеликоптери на Армијата го гасат пожарот над Пасјак, граничниот премин „Богородица“ по пожарот повторно во функција

Со хеликоптери од АРСМ од утрово се гаси пожарот на најкритичната точка над Пасјак во село Нов Истевник во Делчевско. Воздушната поддршка во гаснењето на големиот пожар, кој е активен 48 часа на планината Средна. „Активно во гаснењето на пожарот се вклучени 90 припадници на АРСМ, припадници на Граничната полиција, просторните сили на Општина Делчево заедно со екипи на ЈКП...

Колку е можен слободен проток на патници и стоки во Западен Балкан без заеднички гранични премини?

Меѓу Скопје и Приштина се патувало за околу еден и пол час не само денес по новиот автопат „Арбен Џафери“, туку и во 80-тите години на минатиот век со воз. Тогашниот експресен воз „Акрополис“ во 1987 година ја минувал оваа дестинација меѓу Косово Поле и Скопје за 1 час и 29 минути, а со сите други возови меѓу главните...

На „Богородица“ фатени 130 килограми марихуана скриени во шупливи штици

Царинската управа соопшти дека на граничниот премин „Богородица“ вчера бил спречен шверц на вкупно 130 килограми марихуана, кои биле скриени во шупливи штици во полуприколка влечена од шлепер. Како што објаснија, околу 3 часот вчера на граничниот премин за излез од Македонија се пријавил С.Р. (37) од Албанија, кој управувал со шлеперот со албански таблички. Тој на цариниците им рекол...

Тринаесет мигранти од Ирак откриени во камион на граничниот премин Богородица

Полициска екипа и службеници на Царинската управа синоќа, околу 20.45 часот, на граничниот премин Богородица, при контрола на камион со бугарски регистарски ознаки, управуван од 45-годишен грчки државјанин, откриле група од 13 мигранти од Ирак, соопшти денеска Министерството за внатрешни работи. Мигрантите, како што информира МВР, биле пронајдени во специјално направен бункер во предниот дел на приколката, веднаш зад кабината...

На граничните премини Богородица и Дојран за влез во Грција се чека половина час

Интензитетот на сообраќајот на патните правци во земјава надвор од градските средини е зголемен, а на граничните премини Богородица и Дојран со Грција, за влез и за излез се чека околу 30 минути, информира Автомото-сојузот на Македонија (АМСМ). На другите гранични премини нема подолги задржувања. Од АМСМ потсетуваат дека овие информации се однесуваат само за македонската страна од премините. Инаку сообраќајот на...

Запленети 7 килограми хероин на граничниот премин Богородица

Царинските инспектори од одделението за оперативни работи за време на велигденските празници на граничниот премин Богородица заплениле 7 килограми хероин, соопштија денеска од Царинската управа. Како што информираат оттаму, дрогата е запленета во саботата, а била сокриена во возило што го управувал државјанин на Србија, кој бил пријавен за влез во земјава. „При контрола на возилото во два акумулатори, од кои...

Запленети 144 килограми марихуана на граничниот премин Богородица

Царинските службеници на граничниот премин Богородица, на македонско-грчката граница, вчера заплениле 144 килограми марихуана, која била сокриена во приколка од товарно возило, соопшти денеска Царинската управа. Како што информираат оттаму, камионот со странски регистарски таблички, управуван од бугарски државјанин, бил пријавен за излез од земјава. Цариниците го селектирале за детална контрола откако се посомневале во тврдењата на возачот дека приколката е...

МВР ѝ предаде на Грција 49 мигранти, во согласност со договорот за реадмисија

Денеска во периодот меѓу 8 и 9.30 часот, на граничниот премин Богородица, Министерството за внатрешни работи на грчките надлежни органи им предало 49 лица, од кои 42 државјани на Сирија и седум државјани на Ирак, во рамки на постапка за реадмисија на илегални мигранти. „Целокупната постапка за реадмисија, која е почната во септември 2016 година е реализирана во согласност со Договорот...

Поради лошото време, забранет e влезот на камиони во Грција на преминот Евзони

На тешките товарни возила кои транзитираат меѓу Македонија и Грција, преку граничните премини Богородица и Евзони не им се дозволува влез во Грција поради лошите временски услови и состојбата на патиштата. Вакво известување утрово добиле македонските полициски служби на граничниот премин Богородица од своите колеги на преминот Евзони, од грчката страна на границата. Поради забрната за влез, како што информираат...

Запленети злато и платина на граничниот премин Богородица

Царинските службеници на граничниот премин Богородица, на македонско-грчката граница, вчера заплениле околу еден килограм златна жица во парчиња и 57 грама платина, соопшти денеска Царинската управа. Како што информираат оттаму, вредноста на запленетото злато и платина е проценета на околу 38.000 евра. Златото и платината биле сокриени во пластичен сад наполнет со ориз, што цариниците го нашле во возило што го...

На Богородица запленети повеќе од 8 килограми марихуана

Екипи на одделот за организиран криминал на МВР и на Царинската управа завчера во заедничка акција на граничниот премин Богородица заплениле повеќе од 8 килограми марихуана, сокриена во возило што го управувал 19-годишен скопјанец, соопшти денеска МВР. Како што информираат оттаму, против возачот М.С. (19) е поднесена кривична пријава за неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги и прекурсори,...

Блокиран граничниот премин Богородица

Такси-превозници и автобуси утринава во 10 часот го блокираа граничниот премин Богородица. Како што соопштија на Автомото-сојузот на Македонија, поради блокадата, оневозможен е влез и излез од Македонија кон Грција. Граничниот премин Богородица, исто како и претходните денови, ќе биде блокиран до 12 часот. Таксистите и автопревозниците протестираат бидејќи не се вклучени во превозот на мигрантите од Гевгелија до Табановце.

МВР и царината заплениле 30 килограми марихуана на граничниот премин Богородица

Министерството за внатрешни работи (МВР) и Царинската управа во саботата минатата недела, при контрола на автомобил на граничниот премин Богородица, откриле и заплениле околу 30 килограми марихуана. Како што информираат од МВР, во саботата, околу 19 часот, на граничниот премин Богородица на излез од земјава бил запрен автомобил марка „рено меган сценик“ со гостиварски регистарски ознаки, што го управувал Р.Н....

Нова дојава за бомба во училиштата, по проверките учениците се вратиле на настава

Повеќе училишта во Скопје утрово на своите адреси за електронска пошта добиле нова дојава за поставена бомба. Ова е дванаесетта по ред дојава за поставен експлозив која се испраќа...