fbpx
Таг: говор

таг: говор

Јанева и тимот сериозно загрижени по говорот на Груевски, побарале засилено обезбедување

Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, и нејзиниот тим обвинители побарале зголемено обезбедување по вчерашното обраќање на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, во кое, меѓу другото, остро ја нападна Јанева, информираат за „Мета“ од кабинетот на специјалната обвинителка. „Во однос на јавното обраќање на претстедателот на ВМРО-ДПМНЕ, сакаме да искажеме дека како јавно обвинителство сме сериозно загрижени, поради што ова јавно...

Хамачек: ЕУ не би била целосна без вас

Претседателот на чешкиот Дом на пратениците, Јан Хамачек, во своето обраќање пред пратениците во Македонија, рече дека не треба да нè вознемирува тоа што по 10 години кандидатски статус сè уште не сме почнале со пристапните преговори. - Да, невообичаено е, но ЕУ веќе е таква – секој круг проширување е поинаков и специфичен. Унијата во која ќе влезете ќе...

Оланд: Франција е во војна, ќе ја уништиме ИД

Претседателот на Франција, Франсоа Оланд, изјави дека земјата е во војна и дека Европа мора итно да реагира за да не дојде до нејзина деконструкција. Оланд говореше пред двата дома на францускиот парламент во Версај, што се случува многу ретко, а своето обраќање го почна со една минута молк, во чест на жртвите на терористичкиот напад во Париз. - Ова не е...

Груевски: Избори во април се финалната цел на Договорот од Пржино

Премиерот Никола Груевски на синоќешниот говор на прославата на Денот на македонската револуционерна борба, зборуваше за неколку политички прашања - за Договорот од Пржино, за изборите што треба да се одржат на 24 април следната година и за улогата на европската заедница во политичкиот процес во кој се наоѓа државата. Во однос на Договорот од Пржино, премиерот рече дека основна и единствена...

Иванов: Помина времето кога безбедноста на Европа се чуваше само на тлото на Европа

Државите од Западен Балкан мора да се интегрираат во архитектурата на безбедносниот систем на Унијата со непречен пристап до сите бази на податоци, истакна шефот на државата, додавајќи дека секоја земја може да придонесе со тоа што ќе го споделува своето искуство. Претседателот Ѓорге Иванов денеска се обрати на отворањето на форумот посветен на глобалните закани за безбедноста и на тероризмот,...

Ципрас се надева на придвижување на работите меѓу Атина и Скопје

Грчкиот премиер, Алексис Ципрас, се надева дека мерките за градење доверба ќе помогнат да се забрза процесот на решавање на спорот за името. Говорејќи на Генералното собрание на Обединетите нации (ОН), грчкиот премиер посочи дека Грција работи на решавање на сите отворени прашања со земјите од Западен Балкан, посочувајќи го обидот да се надмине спорот со Македонија. Ципрас во својот говор...

Заев: Идната година во вистинска слобода да го дочекаме Денот на независноста

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, придружуван од партиска делегација, Денот на независноста го прослави со граѓаните во месноста Три Круши. Заев, на присутните им кажа дека делегацијата го посетила гробот на Киро Глигоров и својот говор го почна цитирајќи го првиот македонски претседател со говорот што го одржа на денот кога беше прогласена независноста. Претседателот на опозицијата кажа пред граѓаните...

Заев на камперите: Покажавте како диктатор може да падне без капка крв

Лидерот на опозицијата, Зоран Заев, вечерва се обрати на граѓаните во „Кампот на слободата“ пред Владата. Тој на камперите им изрази „благодарност за истрајноста и за решителноста во битката за враќање на слободата и на демократијата“ во земјата. Вечерва кампот се затвора. - Го даваме овој простор како симбол и како потсетник на секоја идна влада да не помисли да си игра...

Ципрас не ги повлекува одлуката за референдум и барањето за гласно народно „не“

Грчкиот премиер Алексис Ципрас ги демантираше сите гласини за укинување на референдумот. Во обраќање до народот, кусо пред почетокот на новиот состанок на Еврогрупата, и во облак од шпекулации дека владата размислува да ја повлече идејата за референдум, тој најави дека референдумот ќе се одржи и Грција останува посветена на обидот за постигнување договор со европските институции со подобри...

Груевски: Нема да дозволиме да пропадне договорот од 2 јуни

Ако Заев има барем трошка доверба во себе и во својата политика, го повикувам да распише предвремени градоначалнички избори во Струмица оваа есен, особено по онаа видеоснимка, на која отворено и срамно бара мито од бизнисмен, рече премиерот Никола Груевски во обраќањето на конференцијата на УМС на ВМРО-ДПМНЕ. - Замислете, таков човек за премиер. Истото ќе почне да го прави со...

Адеми на Заеднички одбор на министри во Прага

Министерот за образование и наука, Абдилаќим Адеми, денеска во Прага имаше свое обраќање на 19. состанок на Заедничкиот одбор на министри, организиран од Централната канцеларија на Централноевропската програма за размена во областа на универзитетските студии во Виена. - Во рамките на својата мисија и преземените обврски, да се биде во чекор со актуелните случувања на европско и на глобално ниво на полето на...

Груевски од Тетово: Ова е политичка, а не е битка за живот или смрт

„Народот е помудар од Заев и од неговата група, а ние со чисто срце ќе се бориме за секој еден граѓанин и ќе работиме уште повеќе. Ни направија една дополнителна мотивација, за правење мерки и проекти за нашиот народ во сите сегменти за да обезбедиме повеќе услови за подобар живот“, рече денеска премиерот Никола Груевски на народниот собир во Тетово. -...

Двете лица на Груевски: Битка за инвестиции и за секој квадрат на Водно и во Капиштец

Премиерот Никола Груевски на трибината во Спортскиот центар „Борис Трајковски“ се пофали со инвестициите и со делата кои ВМРО-ДПМНЕ ги направила за Македонија, но најави и десетици нови инвестиции. Паралелно, неговиот политички противник, лидерот на СДСМ, Зоран Заев, пушти снимки од разговорите во кои Груевски договара промена на урбанистички планови, пренамена, поделба и откуп на парцели на Водно и во...

„Фридом хаус“: Македонија е делумно слободна земја

„Фридом хаус“ соопшти дека минатата година бил забележан „вознемирувачки“ пад на слободата, а според нив, најмалку слободна земја е Сирија, додека руската инвазија врз Украина е оценета како удар по демократијата. Во годишниот извештај, под наслов „Отфрлање на демократијата: Враќање на железната тупаница“, се вели дека зголемениот број терористички напади и интензивирањето на агресивните тактики што ги употребуваат авторитарните режими...

Самарас 22 пати распали за идентитетот и за јазикот на Македонија

Андонис Самарас заигра на картата за спорот за името на предизборниот митинг во Солун. Грчкиот премиер во заминување, кој останува запаметен како човекот кој ја растури владата на Константинос Мицотакис во 90-тите години на минатиот век, поради тврдите ставови за спорот за името, во говорот во Солун испрати порака дека нема да дозволи да се преговара за историјата и...

СДСМ, три дена по обраќањето: Груевски продолжува со лицемерство

Груевски добро знае дека на двојните криминални избори во 2014 година, не одлучуваше народот, туку одлучуваа, во име на граѓаните, тој и институциите под негова контрола, реагираа од СДСМ. - Ако Груевски тврди дека тој и неговата власт се фокусираат на своите грешки, тогаш треба да го признае ова зло што им го нанесе на граѓаните и на Република Македонија,...

Папата Франциск ги дијагностицира болестите на Римската курија

Папата Франциск денеска, во своето традиционално обраќање пред ватиканската администрација, издвоил 15 „болести“ од кои црквата и високото свештенство, а особено членовите на Римската курија, мораат да се чуваат, осудувајќи ја склоноста кон површност, ривалство, кариеризам, озборување, клевета и неслога, пренесуваат светските медиуми. Меѓу болестите од кои страда куријата, папата Франциск ги набројал чувството на бесмртност, духовен Алцхајмер, егзистенцијалната шизофренија,...

Презентиран извештајот и насоките за унапредување на Дигиталната агенда во Северна Македонија

Постојниот одлив на кадар на високо административно ниво, недостатокот на ажурирање и имплементација на стратегиите, ограничениот пристап до електронските услуги, но и нискиот степен на интерес на граѓаните за...