fbpx
Таг: говор на омраза

таг: говор на омраза

Реакции за говорот на омраза што се појави по емитувањето на емисијата „Моја сторија“ на МТВ

Хомофобичниот и трансфобичниот говор на омраза што деновиве се шири по социјалните мрежи од поединци и по некои медиуми по емитувањето на емисијата „Моја сторија“ на Македонската телевизија (МТВ) доведе до реакции на институциите и на невладиниот сектор. Интерпартиската парламентарна група за унапредување на правата на ЛГБТИ луѓето во Собранието на РСМ го осудува говорот на омраза кој се појави...

Кампања со клевети и оцрнување на граѓански организации и независни медиуми во Србија

Во изминативе седмици политичари и провладини медиуми водат интензивна кампања за оцрнување и клеветење на водечките граѓански организации и независни медиуми во Србија. Организациите што се нападнати во силната кампања се ЦРТА (Центар за истражувања, транспарентност и одговорност), , која што раководи со иницијативата „Отворен парламент“ за следење на работата на парламентот на Србија и сервисот за проверка на факти...

АИ загрижени за неказнивоста, говорот на омраза, дискриминацијата на жените, Ромите и ЛГБТИ лицата во земјава

Амнести Интернешнл (АИ) во најновиот годишен извештај во делот за Северна Македонија упатува загриженост поради неказнивоста, говорот на омраза и дискриминацијата на жените, Ромите и ЛГБТИ лицата. И покрај спроведувањето на реформите што се определени од Европската Комисија, за Амнести Интернешнл овие теми остануваа актуелни за земјава. Воедно, АИ укажува дека продолжиле незаконското притворање и притисокот врз бегалците и...

Наумов: Новинарот мора на време да го прекине соговорникот што шири дезинформации или говор на омраза

Здружението на граѓани „Медиа Плус“ во рамките на својата работа на справување со дезинформации, објави и видео со разговор и сведоштва на новинари од „Канал 77“ за можноста дезинформации и говор на омраза да „се протнат“ во контактни емисии, односно во емисии во живо. Емисиите во живо, особено популарни кај граѓаните со нивно учество како слушатели или гледачи, донесоа нов...

Хелсиншки комитет: Институциите да покренат постапки против насилниците и полициските службеници од протестот за „Монструм“

По однос на протестот за случајот „Монструм“ кој се одржа пред две недели, а каде беа повредени медиумски работници и полицајци, Хелсиншкиот комитет за човекови права во Република Северна Македонија бара Основното јавно обвинителство во координација со Министерството за внатрешни работи, да го пронајдат и приведат секој кој го прекршил законот, без разлика дали се работи за насилен учесник...

Инстаграм воведува нови правила против говорот на омраза во приватните пораки

На 10 февруари на блогот на Инстаграм беше објавено дека ги ажурираат правилата поврзани со говорот на омраза, особено кон приватните пораки. Оваа новина доаѓа откако неодамна беа упатени расистички коментари онлајн насочени кон фудбалери од Велика Британија. „Бидејќи приватните пораки се за приватни разговори ние не користиме технологија која проаткивно ќе забележува содржина како говор на омраза меѓутоа можеме...

Стојановски: Повикувањето на насилство и говорот на омраза се кривични дела и офлајн и онлајн

Јасно е дека ако има кршење на закони, мора да се спроведат мерки и во и вон интернет. Ако некој крши закон онлајн, тоа мора да се истретира исто како да се случило офлајн. И компаниите што управуваат со социјалните мрежи се свесни за тоа и затоа преземаат низа мерки, за да се заштитат себеси од последици, односно, да...

Хелсиншки комитет: Во декември зголемување на пријавите за говор на омраза за 130 отсто

Речиси половина, односно 48 отсто од пријавите за говор на омраза на социјалните мрежи регистрирани за декември 2020 година во Хелсиншкиот комитет за човекови права се врз основ на етничка припадност, покажуваат податоците на месечниот извештај за човековите права во С.Македонија на Комитетот. Истовремено, пријавите врз основ на политичка ориентација и сексуална ориентација и родов идентитет повторно забележале подем...

Британската амбасадорка Галовеј ги осуди говорот на омраза и лажните обвинувања кон новинарите на „Мета“

Амбасадорката на Велика Британија, Рејчел Галовеј, попладнево од нејзиниот Твитер профил ги осуди говорот на омраза и лажните обвинувања на социјалните мрежи и во некои портали против новинарите на „Мета“, кои заедно со нивните колеги од Метаморфозис се најдоа на удар на злонамерниците откако порталот „Лидер“ објави потпалувачки текст. Галовеј побара надлежните институции да преземат мерки и да го...

Дејвид Гир: Заканите против вработените во Метаморфозис треба навремено да се истражат

Европскиот амбасадор во С. Македонија, Дејвид Гир денеска преку својот Твитер профил изрази поддршка и побара навремено да се истражи говорот на омраза и хајката која деновиве се води онлајн против вработените во Фондацијата „Метаморфозис“. „Само што разговарав со Метаморфозис по кампањата за оцрнување што се води против нив. Не треба да има место за поттикнување омраза или ширење лажни...

Новинарските здруженија ги повикаа МВР и ЈО да реагираат по говорот на омраза против новинари и невладини организации

Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ), Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) и Советот за етика во медиумите (СЕММ) најостро го осудија говорот на омраза на кој бевме сведоци изминативе неколку дена против повеќе новинари и една невладина организација и ги повикаа надлежните органи и институции, пред сè МВР и ЈО веднаш да реагираат, за да се...

Осуда од новинарските организации за говорот на омраза на социјалните мрежи против вработените во Метаморфозис

Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ), Здружението на новинарите (ЗНМ), Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) и Македонскиот институт за медиуми (МИМ) го осудуваат говорот на омраза против тимот на невладината организација „Метаморфозис“ што интензивно се шири на социјалните мрежи по објавувањето на текст во порталот „Лидер“ со наслов „(ФОТО) ова се луѓето кои бришат...

Сè помалку критичко мислење, сè повеќе дезинформации, пропаганда и говор на омраза

Денеска како дел од Деновите на медиумска писменост, во рамките на проектот „Со критичко мислење до граѓани со медиумска умешност – Критинк“, спроведуван од „Метаморфозис“ и „Евротинк“ со поддршка на Европската Унија, беше организирана јавна панел дискусија на која се анализираа резултатите од истражувања за медиумска писменост и критичко мислење спроведени во претходната година, како и искуствата од терен...

ЕУ бара конкретни чекори за подобрување на слободата на медиумите

Северна Македонија е умерено подготвена во областа на слободата на изразувањето и оствари ограничен напредок во текот на извештајниот период. Вака Европската комисија ја оценува состојбата со слободата на изразувањето во земјава во последниот извештај, кој беше објавен минатата недела. Иако Комисијата смета дека општата клима за работата на медиумите е погодна и овозможува критичко известување, сепак, потсетува на тензијата...

Фејсбук ќе го третира негирањето на Холокаустот како забранет говор на омраза

Фејсбук ги менува своите интерни правила со вклучување на негирањето на Холокаустот во дефиницијата на говор на омраза, откако неколку години трпеше критики дека не презема доволно силни мерки за спречување на тој облик на дезинформации. Моника Бикерт, потпретсетаделка на Фејсбук за јавни политики за содржини на 12 октомври објавила блог пост со најава дека платформата ги надградува правилата за...

Пред натпреварот со Косово, повик до навивачите да не користат говор на омраза или насилство

Во пресрет на утрешниот фудбалски натпревар меѓу репрезентациите на Северна Македонија и Косово, ЦИВИЛ упати апел до сите навивачки групи да се воздржат од ширење на говор на омраза или насилство, кои навивачките групи ги промовираат континуирано и со години. „ЦИВИЛ се залага за општество во кое владее слободата, еднаквоста и правдата, општество во кое граѓанките и граѓаните се чувствуваат...

Графитот „Ѕидот на мирот“ ги покри пораките со говор на омраза во Скопската чаршија

По повод одбележувањето на 21 Септември - Меѓународниот ден на мирот, активистите Јетмир Асани и Валон Кучи, во соработка со уметникот Дако Ѓи и Мировна Организација - Мировна Акција, го изработија графитот „Ѕид на мирот“ во Старата скопска чаршија. Во разговорот за „ЦИВИЛ Медиа“, тие објаснуваат дека графитот посветен на мирот е изработен на ѕид на којшто биле испишани...

Говорот на омраза вознемирувачки, МВР ветува дека ќе го расчисти инцидентот „Добар Шиптар, мртов Шиптар“

Продолжуваат реакциите во јавноста по инцидентот што се случи пред неколку дена во населбата Ѓорче Петров, каде „Комитите“ провоцираа извикувајќи „Добар Шиптар, мртов Шиптар“. Од Хелсиншкиот комитет за човекови права преку соопштение за јавноста велат дека навивачките групи треба да престанат да бидат актери на претстави насочени кон поларизирање на општеството, пишува „Порталб.мк“. Тие понатаму истакнуваат дека, иако во изминатиов...

„ТикТок“ се приклучува кон Кодексот на ЕУ против говор на омраза

Социјалната мрежа „ТикТок“ ќе се приклучи на Кодексот на однесување на Европската унија за борба против говорот на омраза преку Интернет, соопшти Европската комисија. Одлуката „ТикТок“ да се приклучи, покрај „Фејсбук“, „Мајкрософт“, „Твитер“, „Јутјуб“, „Инстаграм“, „ДејлиМоушн“ и „Снепчет“, ја поздрави еврокомесарот за правда, Дидие Рејндерс. Потпретседателот на Комисијата за вредности и транспарентност, Вера Jурова истакна дека ова е позитивен чекор и...

Говор на омраза (видео)

Во нејзиното најново видео Кика Авеиро ни кажува за омразата со која што се соочуваме секојдневно на социјалните медиуми. „Некако многу полесно ни е да напишеме нешто негативно за некој или за нешто отколку да дадеме некој позитивен збор“ - вели таа. Погледнете го видеото: https://youtu.be/zxjE0x27pe8

Османи: Добивме чиста формулација за македонскиот јазик, без никакви додавки

Во предлогот на француското претседателство за почеток на преговорите за членство на Северна Македонија во ЕУ имаме чиста формулација за македонскиот јазик, рече министерот за надворешни работи Бујар Османи...