fbpx
Таг: Гоу Грин

таг: Гоу Грин

„Гоу Грин“ бара вклучување на велосипедистите и лицата со посебни потреби во најавениот градски железнички превоз

Здружението за одржлив развој и заштита на животната средина „Гоу Грин“ – Скопје соопшти дека ја поздравува идејата за воспоставување на градски железнички превоз во Скопје, за која деновиве известуваат медиумите, а по најавата на новиот министер за транспорт и врски Александар Николоски. Во гостување во вестите на Телевизија Сител, Николоски пред три дена рече дека се размислува за воведување...

Климатските промени бараат итна акција и одговор од институциите, апелираат екологистите

Македонија е една од петте најзагрозени земји од климатските промени, а граѓаните треба постојано да бараат од институциите да преземат акции, бидејќи ги имаат сите потребни документи, но не делуваат, беше истакнато денеска на настанот „Бараме климатска акција сега!“, што во организација на Гоу грин се одржа во Градскиот парк во Скопје. Екологистите испратија порака за подигнување на јавната...

Невладините реагираат на измените во законот за отпад во полза на загадувачите

Невладините организации Гоу Грин и коалиција 02 реагираат на четирите предлог-измени во законите за отпад кои се доставени до Собранието на РСМ во скратена постапка. Тие реагираат на измените што се предлагаат во законите за управување со отпад, кои во пакет беа донесени од парламентот во септември 2021 година. Предлозите доаѓаат од ДУИ, ЛДП, ВМРО-ДПМНЕ и Министерството за животна...

Здружението „Гоу грин“ ги достави првите младински барања за одржлив транспорт

Барања за одржлив транспорт од млади лица, се доставени до општини преку здружението „Гоу Грин“, информираат оттаму. Според одговорните во здружението, вклученоста на младите е стратешки приоритет за градење на одржлива иднина. „Барањата се поставени преку прашалник каде се предложени конкретни барања за промени во нивните општини, а потоа се избрани по 5 за секоја од општините каде ги доставуваат. За...

Од машини за селекција на отпад до вело-паркинзи: Младите со по 10 барања до шест општини

Младите лица од општините Чаир, Кисела Вода, Аеродром, Прилеп, Куманово и Гостивар и годинава испорачаа по 10 барања за зелени општини, кои очекуваат да се реализираат во 2024 година. Здружението „Гоу Грин“ од Скопје трета година по ред од младите собира младински барања за зелени општини. „Годинава по трет пат го отворивме повикот (прашалникот) за прибирање нови младински барања за...

Аерозагадувањето во фокус на вечерашната епизода на „Шорткат“

Новата епизода на „Шорткат“ ја емитуваме вечерва, а во неа главна тема е актуелниот проект на Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП) за справување со загадувањето на воздухот во пет македонски општини. Покрај тоа што ќе може да дознаете повеќе за справувањето со аерозагадувањето, во „Шорткат“ вечерва информираме и за резултатите од конкурсот за краток хорор расказ што годинава...

Најголем дел од младите не комуницираат со општините, но сакаат да се дел од зелени настани

Дури 58 отсто од младите во земјава не комуницираат со локалната самоуправа, но затоа пак мнозинството од 70 отсто од нив сакаат да се дел од зелени настани и би се вклучиле во креирањето политики доколку се навремено информирани и суштински вклучени. Ова е само дел од резултатите на истражувањето што го спроведе Здружението Гоу Грин со поддршка на...

„Шорткат“: Дали и колку младите се ранливи на дезинформации?

Со Петра Балажич од словенечкиот Центар за европски перспективи разговаравме за тоа дали и колку младите се ранливи на дезинформации и што треба да се преземе за да се зголемат свесноста и отпорноста на младите кон ширењето дезинформации онлајн. Најважното од разговорот може да го погледнете вечерва во новата епизода на „Шорткат“. Во вестите за млади неделава информираме за почетокот...

Европската недела на мобилност се одбележа со локални младински акции низ неколку градови

„Гоу Грин” Скопје ја одбележа Европската недела на мобилност со локални младински еко-акции. Европската недела на мобилност се фокусира на различни аспекти, а оваа година стави акцент на темата „Штеди енергија” со повеќе тематски области како јавен транспорт, активна мобилност, минимизирање на зависноста од автомобили, управување со мобилност и инфраструктурни решенија. Локалните акции беа спроведени во Скопје, Прилеп и во Гостивар,...

„Go Green-компјутерската моќ станува зелена” е првиот проект на Бирото за регионален развој финансиран од ЕУ

Бирото за регионален развој започна процес на трансформација во Aгенција со цел државата да има акредитирана институција која ќе има пристап до повеќе средства од Европската Унија за регионален развој, најави денеска директорот на Бирото, Рамиз Реџепи. Како што истакна на денешната средба со новинарите, за тоа веќе има одлука на Влада, а формирана е и работна група од Министерството...

Здружението Гоу Грин собира младински барања за зелени општини

Здружението Гоу Грин Скопје (Go Green) третпат објавува повик за младите да ги поднесат своите идеи и потреби кои ќе допринесат за зелени општини. Повикот е наменет за млади на возраст од 15 до 29 години од општините Аеродром, Кисела Вода, Чаир, Куманово, Гостивар и Прилеп и истиот може да се пополни на овој линк. Градоначалниците на овие шест општини...

Гоу грин во сабота организира еко-кино на точак за Денот на млади

Здружението за одржлив развој и заштита на животната средина Гоу грин во сабота (12 август) ќе го одбележи Денот на младите со организирање на Еко-кино на точак со чиста енергија во Паркот на Франкофонијата во Скопје. Со почеток од 20 часот, сите заинтересирани ќе можат да ги погледнат кратките филмови „Приказни за точак“ (Bike Stories) и „Нозете на Амстердам“...

Суровоста на климатските промени: oд невреме и поплави до екстремни горештини [инфографик]

Обилни дождови, невреме и поплави, за само седум дена подоцна да биде прогласена портокалова фаза на високи температури. Две временски екстреми за многу краток период ја погодија Северна Македонија летово, што, според експертите, укажува на тоа дека и земјава го чувствува разорното влијание од климатските промени. Прогнозите за иднината на македонското поднебје се зачестени топлотни бранови и намалени ледени...

Младинско кино на ЕУ: Бесплатни филмови за време на зелената недела на ЕУ

Проектот Младинско кино на ЕУ: Зелен договор, финансиран од Европската Унија, уште еднаш се обврза на одржлива Европа и ги претставува релевантните цели на европскиот Зелен договор во филмски контекст. Со новиот фокус - GREEN FILMS @AUSTRIA кој почна за време на Зелената недела на ЕУ, овој годишен настан е можност да се презентираат актуелните случувања во однос на...

Ѓубрето на депонија е безвредно, но неговата селекција и третман може да донесе пари на општините [инфографик]

Комуналниот отпад фрлен на депонија е безвреден, но селекцијата на ѓубрето и нејзиниот натамошен третман на собирните центри или трансфер станици на јавните комунални претпријатија би можело да ја зголеми вредноста на селектираниот отпад и да се постигне финансиски одржлив систем. Оваа порака ја испраќаат експертите во врска со загрижувачката состојба со нискиот процент на селекција на комуналниот отпад...

Младите со огромен интерес да создаваат развој во општините каде живеат

Еколошкото здружение „Гоу Грин“ и годинава успеа да го привлече интересот на над 400 млади луѓе кои ги дадоа своите идеи и прелози за зелени општини. Младите имаат интерес да се вклучат во развојот на општините каде што живеат, а локалните самоуправи се должни да им обезбедат простор да се искажат и финансии за да се реализираат младинските барања,...

Во „Шорткат“ денеска ги пренесуваме барањата на младите за зелени општини

Барањата на младите за зелени општини се главна тема во денешната епизода на „Шорткат“. На оваа тема разговаравме со две млади лица од скопските општини Чаир и Аеродром, како и со одговорните лица од здружението „Гоу Грин“. За барањата кои младите од четири општини ги имаат кон градоначалниците за новата 2023 година ќе информираме вечерва. Во емисијата информираме за одлуката...

Средношколци гледаа филмови за климатски промени и намалување на отпадот

Средношколци од 12 скопски средни училишта следеа проекција на филмови за климатски промени и отпад во киното Синеплекс, во рамки на проектот „EU Youth Cinema: Green Deal“, финансиран од ЕУ и спроведен од Здружението „Гоу Грин“ Скопје во соработка со Град Скопје. Беа прикажани филмовите „Фактите за климатските промени“ (во продукција на BBC, 2019) и „Планина од отпад: скриениот...

Младите од четири општини ги доставија нивните проекти за зелени општини за 2023 година

Нови паркови, екоработилници за климатски промени во училиштата, еко-акции во училиштата, повеќе велосипедски патеки, засадување на дрвја, субвенции за набавка и поправка на велосипеди, се само дел од десетиците проекти коишто младите од четири општини во земјава - Аеродром, Чаир, Кисела Вода и Куманово ги предложија како барања за зелени проекти поднесени до општините што би се реализираше догодина,...

Еко активизмот е можност младите да ја земат иднината во свои раце

Заштитата на балканскиот рис, зачувување на природното и културното богатство на Охридскиот регион, борбата за почист воздух, намалувањето на влијанието на климатските промени, енергетската транзиција кон обновливи извори, зачувување на биодиверзитетот, справување со отпадот, воведување на циркуларна економија.... Листата на еколошки предизвици со кои се соочува нашата држава е долга, а заедничко за сите е што многу од решенијата за...

Податочните центри во Ирска потрошиле повеќе струја од сите домаќинства заедно

Податочните центри во Ирска потрошиле повеќе струја од сите домаќинства во државата заедно, пренесува Гардијан. Според Државниот завод за статистика на Ирска, податочните центри искористиле 21 отсто од електричната енергија...