fbpx
Таг: готовина

таг: готовина

Апел од банките: Не подигајте готовина повеќе од потребното, плаќајте со вашите картички

Bankomat lugje Stopanska Banka
Од Македонската банкарска асоцијација апелираат до граѓаните од нивните сметки да не подигнуваат повеќе од потребната готовина за покривање на нивните потреби. Подигнувањето готовина, велат банкарите, ги изложува граѓаните од зголемен ризик од повеќе аспекти, меѓу кои се и интензивните контакти со други луѓе и потенцијално губење или кражба на нивните пари. „Особено апелираме да се воздржувате од подигање готовина...

НБРМ: Заради заштита на здравјето, да се намали употребата на готовината

Имајќи предивид што готовината се смета за еден од честите канали за пренос на инфекцијата, а заради превенција од евентуално пренесување на заразата, повторно апелираме да се намали употребата на готовина, а да се зголеми употребата на платежните картички и останатите алтернативни, електронски начини на извршување на трансакциите, информираат од Народна банка во услови на ширење на корона вирусот. Воедно,...

Џафери: Пратениците нема да добиваат готовина за кампањата

Пратениците, ниту партиите нема да добиваат пари во готово за водењето кампања за референдумот, рече на прес-конференција претседателот на Собранието, Талат Џафери, ветувајќи дека кампањата ќе се води транспарентно и без дискриминација. Тој појасни дека предвидените 80 милиони денари ќе се префрлаат на медиумите. - Средствата за кампањата се на посебна сметка. Ќе се делат пропорционално спрема пратеничките групи кои се...

НБРМ: Софтверите на машините за обработка на пари да се прилагодат на новите 10 и 50 денари

Народната банка ги известува сите правни лица кои што ги одржуваат машините за обработка на пари и автоматите за наплата со готовина дека по 15 мај ќе започне периодот во кој што ќе можат да ги приспособат софтверите за да ги препознаваат карактеристиките и заштитните елементи на полимерните пари во апоенска вредност од 10 и 50 денари. „Доколку правните лица...

Русинка уапсена на аеродромот во Атина со 2,2 милиони евра

Државјанка на Русија била уапсена на аеродромот во Атина откако цариниците кај неа пронашле повеќе од 2,2 милиони евра и 58.900 долари во готовина. Русинката во Атина пристигнала од Москва со летот на руската авиокомпанија „Аерофлот“, пренесе грчката новинска агенција АНА. Цариниците веднаш ѝ одзеле 25 отсто од парите кои ги имала со себе, казна предвидена со законот. Органите задолжени за истражување...

„Фајненшал тајмс“: Шведска ќе забрани плаќање со готовина

Шведска би можела да забрани употреба на готовина и целиот систем да се потпира на безготовинско плаќање, пишува „Фајненшал тајмс“. Според овој медиум, логиката на шведските власти е јасна - помалки пари во готовина значи и помалку вооружени грабежи. Помалу пари во оптек, воедно е и помош за државниот буџет, бидејќи на тој начин ќе има помалку затајување даноци. Имено, банките во...

Пендаровски: Ако од бугарска страна пак се спори идентитетот, да се повлечеме од преговорите

По денешната средба со членовите од Советот за безбедност, кажав дека откако францускиот предлог ќе влезе во Владата, очекувам во заклучоците на Влада, да стои дека од денот кога...