fbpx
Таг: Гостивар

таг: Гостивар

Му се заканил на гостиварскиот обвинител и побегнал

Вчера, околу 11 часот, во Гостивар, во просториите на Основното јавно обвинителство, кај вработениот А.Л. (61) од Гостивар, ненајавено влегол Ш.М. од село Равен, Гостиварско, и на вработените им упатил закани по живот. На јавниот обвинител, пак, му се обратил со зборовите „Тебе ќе те чекам кај село Здуње и ќе те пукам“. Потоа излегол надвор и почнал да чука по...

Загина градежен работник во Гостивар

62-годишен градежен работник од Гостивар попладнево загина откако паднал од покрив на куќа во гостиварската населба Питарница, каде изведувал градежни работи. Веднаш на местото на несреќата пристигнала дежурна екипа од гостиварската болница, кои само ја констатирале неговата смрт. Како е дојдено до несреќата, полицијата допрва ќе информира, откако ќе заврши увидот и ќе се разгледаат материјалните и други докази...

„Бомба“ во Гостивар: ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ договараат партиски вработувања

СДСМ денска во Гостивар објави нови прислушувани материјали. Според Благојче Трпески, претседател на општинската организација на СДСМ во Гостивар во нив се говори за злоупотребите на државните компании во Гостивар за партиските интереси на ВМРО-ДПМНЕ, за пазарот помеѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ за локалните избори, но и за партиските вработувања. Во првиот разговор што беше објавен, Влатко Чингоски, директор на ЕЛЕМ,...

Пешак од Гостивар настрада во сообраќајна несреќа

77-годишен пешак од Гостивар го загуби животот во сообраќајна несреќа откако во него удрил автомобил, марка „фолксваген“ со гостиварски регистарски таблици, кој се движел по булеварот Браќа Гиноски во Гостивар. Несреќата се случила вчера, околу 14.50 часот. Пешакот од ударот на автомобилот, кој го управувал 25-годишен жител на гостиварски Добридол, добил тешки телесни повреди и по укажаната лекарска помош во...

В четврток СДСМ ќе пука „бомба“ во Велес, а в сабота во Гостивар

СДСМ и неделава продолжува со објавување „бомби“ по градовите низ Македонија. Според сè уште неофицијални информации, „Вистината за Македонија“ ќе се чуе в четврток во Велес, а в сабота во Гостивар.

Гостиварец пронајден со 25 пакетчиња хероин

Гостиварската полиција пронашла 25 пакетчиња со хероин кај гостиварецот А.Ш од село Добридол, за што поднела кривична пријава. „Синоќа, во три часот во Гостивар, на улица Борче Јовановски, А.Ш. од село Добридол, кога ги забележал полициските службеници кои вршеле редовна служба, се дал во бегство и во своја близина фрлил една кеса. Од полициски службеници А.Ш. е фатен и приведен во...

УЈП и МВР со контроли во 15 угостителски објекти во Тетово и во Гостивар

Вчера УЈП, во соработка со МВР, спроведе контрола во 15 угостителски објекти, од кои девет лоцирани на подрачје на град Тетово и шест лоцирани на подрачје на град Гостивар. При контролите, констатирани се нерегуларности и изречени се казнени мерки на 10 угостителски објекти, додека во три угостителски објекти, од кои два во Тетово и еден во Гостивар, не се констатирани...

Канческа-Милевска во посета на реновираните објекти во Гостивар

Министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска денеска ги посети објектите што се наоѓаат во ценатралното градско јадро во Гостивар, врз кои во изминатиот период беа извршени санации и конзервации на покривни конструкции и на фасади, со што им е вратен автентичниот изглед. - Заштитата на културно-историските споменици е меѓу приоритетите на Министерството и нашата основна заложба е вакви проекти да се реализираат во...

Гостивар: Татко со пиштол ја повредил 16-годишната ќерка

Шестнаесетгодишно девојче синоќа е донесено во Медицинскиот центар во Гостивар со прострелна рана од огнено оружје во пределот на рамото. Повредената е префрлена во Клиничкиот центар во Скопје. Полицијата, по преземените мерки, открила дека повредите ѝ ги нанел нејзиниот татко М.Ф. (38). Извршен е претрес во неговиот дом, каде е пронајден и одземен пиштолот марка „црвена застава“, калибар 7,62 мм,...

„И мојот идентитет постои“ – се одржа Маршот за видливост на трансродовите лица

Под мотото „И мојот идентитет постои“, граѓани и активисти вчера попладне по петти пат во земјава маршираа за видливост на трансродовите лица. Маршот го организираше граѓанската иницијатива за заштита...