fbpx
Таг: Гошинце

таг: Гошинце

МВР: Пронајдено оружјето украдено при нападот на караулата Гошинце

Министерството за внатрешни работи (МВР) денеска преку соопштение информираше дека дел од уапсените во полициската акција во Куманово ја потврдиле инволвираноста во нападот на полициската станица во Гошинце на 21 април и го посочиле местото на кое го сокриле оружјето украдено од караулата. „Врз основа на добиено оперативно сознание, на 10 мај беа извршени претреси на две локации во Малино...

Седум политичко-инфарктни дена

Последнава недела настаните во Македонија како да добија на честота и на тежина. За кусо време имавме толку сериозни и битни случки за кои некогаш се потребни и месеци. Кога, пак, настаните ќе се наредат еден по друг, даваат малку поинаков поглед на нештата и отвораат низа прашања за нивната евентуална причинско-последична поврзаност. Еве ги настаните од понеделник до понеделник: Понеделник, 20 април Поранешниот претседател на...

Ахмети: Нема индиции дека косовски Албанци го предизвикале инцидентот во Гошинце

Нема индиции дека косовски Албанци го предизвикале инцидентот во Гошинце, иако има и такви тврдења од поединци, официјални лица во Македонија, изјави лидерот на ДУИ, Али Ахмети, на заедничката прес-конференција во Приштина со неговиот домаќин, вицепремиер и шеф на дипломатијата на Косово, Хашим Тачи. Ахмети и Тачи потврдија дека двете влади разменуваат информации во врска со инцидентот. - Албанците во Македонија...

Во полициска акција кај Гошинце, пронајдено е украденото оружје

Полициските сили изутринава во селото Малино Маало ги пронашле и ги одзеле оружјето и муницијата што во вторникот биле украдени при нападот на полициската караула во Гошинце, јавува „Прес 24“ , повикувајќи се на извори од МВР. Полициските сили, по претходни сознанија дека во овој предел се наоѓаат лица поврзани со нападот во Гошинце, извршиле претрес на повеќе куќи. Акцијата е во...

Српски „Блиц“: Власта платила да се нападне Гошинце

Нападот врз полицијата во македонското село Гошинце е исцениран за да се сврти вниманието од шпионската афера во чиј центар е премиерот Никола Груевски, пишува српскиот весник „Блиц“, повикувајќи се на безбедносни служби. Весникот, повикувајќи се на неофицијалните сознанија на неколку служби од околните земји, наведува дека се издвоени два милиони евра за нападот, а акцијата ја организирале двајца лидери на...

Весели: Косово не сака да се меша во внатрешните работи на Македонија

Косово не сака да се меша во внатрешните работи на Македонија, изјави претседателот на косовскиот парламент, Кадри Весели, коментирајќи го вчерашниот напад врз полициската станица во Гошинце. Весели, како што јавува косовскиот весник „Газета експрес“, рекол дека официјална Приштина е заинтересирана за добри соседски односи со Македонија. - Не сакаме да имаме недоразбирања, ниту да се мешаме во нејзините внатрешни работи....

„Мета“ на пограничниот појас: Во Танушевци не се чувствува Гошинце…

Засилени со дополнителен број колеги, но во мирна и по ниеден нишан наелектризирана атмосфера, минува дневната рутина на полициската екипа на караулата кај Танушевци, во делот од северната граница кон Косово, еден ден по инцидентот на караулата во Гошинце, кој Министерството за внатрешни работи (МВР) го оквалификува како терористички напад на државните институции. Караулата, оддалечена околу седум километри од селото,...

Странскиот печат за „заземањето“ на Гошинце

Странските медиуми за заземањето на полициската станица во селото Гошинце известуваа опширно и аналитично. Во сите текстови беше пренесен официјалниот став на МВР, а во дел од анализите имаше потсетувања на конфликтот од 2001 година. Некои медиуми напишаа и за сомневањата дека случајот бил исцениран од Владата за оттргнување на вниманието од актуелната политичка криза и од скандалот со прислушувањето. „Ројтерс“: Македонија вели...

Иванов свика итен состанок на државниот врв

Претседателот  Ѓорге Иванов свика состанок на кој надлежните институции од областа на одбраната, безбедноста и на разузнавањето ќе го информираат државниот врв на Република Македонија за актуелните настани, во врска со инцидентот на караулата Гошинце. Состанокот ќе се одржи вечерва, во кабинетот на претседателот на Република Македонија, по враќањето во државата на претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски, и на премиерот...

ВМРО-ДПМНЕ за Гошинце: Да не се подгреваат тензиите!

Владејачката партија ВМРО-ДПМНЕ најостро го осуди терористичкиот настан во селото Гошинце. Од партијата повикуваат институциите да го расчистат овој случај, а граѓаните да останат смирени. „Повикуваме институциите одлучно и решително да постапат за расчистување на овој случај и да ја обезбедат законитоста, сигурноста и стабилноста по сите основи. Граѓаните да останат смирени и да не дозволат реализација на сценарија, чија цел е...

Познат идентитетот на дел од напаѓачите во Гошинце!?

Извесен „командант“ Џеваир Адеми, од Гњилане, според неофицијални информации, бил водачот на групата што утрово ја зазела караулата „Гошинце“, јавува „Утрински“. Според весникот, логистичка поддршка напаѓачите имале од извесен Фарук, а во групата, наводно, биле препознаени браѓата Ерхан и Кадир Бајрами. Сите иднетификувани биле од Гњилане, Косово. Од МВР засега не ги потврдуваат овие информации, но за весникот оттаму рекле дека споменатите...

Твитер-досетки за „заземањето“ на Гошинце

По информацијата дека полициската станица во Гошинце, во липковскиот крај, е заземена од вооружени лица и по изјавата од МВР дека институците на државата синоќа биле цел на терористички напад, твитер-заедницата молскавично и масовно реагираше и со доза хумор се обиде да ја релативизира ситуацијата. Еве што го предизвика нападот во Гошинце... pic.twitter.com/bslrN0lnwM — Mind Plumber (@mindplumber) April 21, 2015 Видете...

Возила на ОБСЕ во Липковско

Две теренски возила на ОБСЕ во моментов се во Липковско. Иако полицијата им дозволила да се упатат кон Гошинце, од ОБСЕ одлучиле да не продолжат бидејќи возилата не им биле блиндирани, јавува „Нова ТВ“. Дел од новинарските екипи, пред малку, полицијата ги спречила да продолжат кон Гошинце. Репортерите на „Нова“, Сашка Цветковска и Владо Апостолов, сведочат оти им посочиле на полицајците дека кон Гошинце...

Гошинце: Местенка, порака или тероризам?

„Крајно невообичаена ситуација, која изгледа и несериозно. Да не стануваше збор за државата, би било смешно“, вели за „Мета“ универзитетскиот професор Владимир Пивоваров, во врска со денешниот инцидент на караулата Гошинце, што Министерството за внатрешни работи (МВР) го оквалификува како „терористички напад врз државните институции“. - Во светот се познати  доста методи на дејствување. Но, не и ваков, во кој се вели...

Во супермаркети, пекари, сендвичарници – студентите од денеска купуваат оброк субвенциониран од државата

Покрај стартот на новата академска година, денеска започна со примена и новиот систем на исплата на субвенционираниот студентски оброк. Студентите во земјава кои ги исполниле условите, од денеска па...